Jak odrušit LED-displejový multiplex?

Postavil jsem si čítač… Zobrazuje 4 místa (4x displej 7 segmentů).
Jenže ten multiplex produkuje nevídané množství bordelu. Čítač je to k příjmači pro pásmo 80m (tedy 3,5-3,8MHz). KDyž ten čítač zapnu, “slyším co svítí na displeji”.
Přívody k němu jsou minimálně dlouhé (ca 2-5cm max). Celý čítač je za přepážkou. Celé odstíněné, a stejně. Podle toho, co svítí na segmentech, takový specifický tón to vydává. Celý multiplex (všecky 4 buňky) jsou obnoveny 488x za sekundu. (4MHz div 8, overflow 256, div 4 = 488Hz). Taky jsem zjistil to, že když zapnu jiný dělič, místo 4ky 64ku, obnovení je (4Mc div 64 overflow256 div 4 = 61Hz) - a i to tam je krásně slyšet. I ta změna obnovovacího kmitočtu. Nevíš náhodou, co tam může takové děsné rušení tvořit? Já to totiž nechápu. (když vypnu časovač, tedy nezobrazuju nic, procesor vůbec nerůší, úplné stejné “šumové ticho” jak před tím bez čítače. A když zapnu ten multiplex, tak to padne na ústa.
Dík moc za pomoc a užitečné rady :wink:
Budeteli chtít zdroják, řekněte si.
díx, Honza

Máš problém, že mcu běží na frekvenci blízko tomu rádiu.
Pro začátek zkus oplechovat to rádio (klidně nevyleptaným plošnákem). Nevím, jaký máš možnosti, ale můžeš zkusit oboustrannou desku s rozlitou zemí na jedný straně (pozor na vytvoření zemních smyček - chovají se jako anténa) a trochu oplechování z druhý strany (u součástek) u mcu. To za předpokladu, že ses postaral o napájení.
Takovej kvalitní vysílači ve vzdálenosti pár centimetrů je holt asi pro rádio neodolatelnej :slight_smile:

POvim to takle. KDyž stopnu zobrazování, tak samotné MCU na 4MHz (rádio je 3.5M) nedělá žádné rušení. Filtraci napájení mám velmi promakanou. Zemních smyček tam mám habaděj, ale nemyslím si, že jsou závažné. Už i horší zapojení mi běhaly lépe.
Rádio je v krabici vedle čítače, a je mezi nimi přepážka z oboustrnaého uzemněného kupráku. Foto pošlu. zítra, spěchám, za chvíli jedu k babičce, tak napíšu co může, abyste ěly podklady k přemýšlení už nějaké dopředu. Deska s procesorem má jak říkáš tu rozlitou měď v horní vrstvě, tedy snad líp to už stínit nelze. Veškeré přívody k displejům jsou minimální, a kratší být nemohou. Přes přepážku je na ty dráty vidět asi jen 1cm, a tudy se ta vlna na 3.5M dost těžko procpe. Napájení má zvlnění pod 1mV~, tudíž tudy se to taky ven nedostane. Všude v napájení jsou R(L)C filtry a zenerka, případně stabilizátor, takže tohle je taky snad OK.
Zkusím odstínit ten centimetr, který tam je vidět z hlediska příjmače. Prostě zkusím dokonalejší přepážku na stínění.
Pak mě napadlo místo snížení FQ multiplexu, jí naopak zvýšit. Co by to provedlo. Takže místo 480Hz třeba několik kHz, možná pár desítek.
Pak taky dosud příjmač nemá deklování, tedy krabička nemá dno, ani víko, takže tudy to svítit ven bude asi taky. Až udělám dekl, budeme vědět víc.
díkes, mizim k babičce, H.

Problém mutiplexovaných LED displejů je asi tak starý, jako LED sami. Pokud měly tunery LED displej, pak většinou bez multiplexu. Odrušit to moc nejde, zvláště né na AM. Problém rušení je způsoben velmi strmým nárůstem nebo zánikem proudu do LED, který způsobuje VF vyzařování jak elektrické tak magnetické. Stínění plátovaným kuprextitem bude na to krátké. Magnetické vlny jím procházejí.

V zásadě jsou 2 možnosti, jak to řešit:

  1. LED segmentovky budit staticky. Existuje na to mnoho IO. Je to sice hodně IO a odporů, ale účinek je zaručený.

  2. Zajistit, aby nárůst a pokled proudu byl pozvolný. Na samotném MCU to nejde, ale lze to udělat na tranzistorech budících společné anody (nebo katody) připojením kondenzátoru mezi bázi a kolektor. Časová konstanta tohoto kondu s bázovým odporem by se měla řádově pohybovat kolem 1/10 doby buzení jedné cifry. Řízení probíha tak, že se nejprve zapnou na portech MCU příslušné katody a pak se začne budit tranzistorem anoda. Po uplynutí cca 2,5ms se nejříve odbudí anoda segmentovky a až zanikne anodový proud, pak se můžou přepnout katody na portech MCU. Jinak by se opět vytvářely strmé proudové hrany.
    Multiplex nemá smysl dávat příliš vysoko, protože klesá účinost LED právě proto, že se tranzistory pomalu otvítají a zavírají. Rozumná frekvence je 100Hz. Pro 4místný displej to dělá 2,5ms na jednu cifru, přičemž cca 250us může trvat přechodový děj proudu. To je zhruba o 4 řády pomalejší, než vytvoří porty MCU.