Galvanické oddělení osciloskopu, je to vůbec možné?

Zdravím, chtěl bych proměřit zesilovač, který je ovšem zapojený do můstku a když nemám na osciloskopu galvanicky oddělené vstupy tak si ani neškrtnu a proto mě napsaly dvě možnosti.

Galvanicky oddělit zesilovač. To je možnost podlě mě nejlepší, ale když budu chtít poté měřit něco většího tak abych sehnal docela výkonné odddělovací trafo.

Galvanicky oddělit osciloskop. Tam by mi stačilo trafo 100VA, ale zajímalo by mě zda je to vůbec možné, jelikož osciloskop má tří vodičové napájení a vstupní kanály měří vůči PE. Čili s oddělovacím trafem by mi to měřilo vůči zemím na sondách, což potřebuji, ale přežije to ten osciloskop ?

Děkuji

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Oddělení osciloskopu"

Cau, predpokladam ze nemas zesilovac napajenej primo ze site ? mas tam urcite trafo, coz je castecne galvanycke oddeleni, nesmys mit spojenej vystup trafa s kostrou zesilovace(ani s jinym privodnim vodicem), na kterou je pripojenej ochranej vodic , pokud je s kovu, jestli todle mas tak je castecne galvanicky oddelenej,

Nevim jestli sou sondy z osciloskopu nak spojeny se zemi,
Osciloskop nema 3vodicove napajeni, je napajen ze 2 / faze + nulovy (stredovy) vodic, a 3v je ochrany, pokud ho budes galvanicky oddelovat tak ho pripojis jen na 2 / f+nula, ochranej (zeleno zluta) nezapojis ! ,

ty máš osciloskop ? Asi ne jinak by jsi věděl, že pokud není osciloskop s galvanicky oddělenými vstupy tak BNCák na který se připojuje sonda je spojen s PE vodičem !!! čili když budeš měřit např. na spínaném zdroji a potřebuješ změřit napětí které se nevstahuje k PE vodiči tak musíš buď použít diferenciální sondu. Což je drahé jako prase nebo to musíš galvanicky oddělit od sítě. Čili budeš li chtít změřit napětí na PC zdroji 12V proti -12V tak ti to nepujde protože zdroj ihned vypne. Zkrat přes sondu->osciloskop->PE vodič(zelenožlutý)->a GND zdroje !! V tom je ten zakopaný pes. Výhoda dvoukanálu je v tom že ty ty sondy můžeš použít jako diferenční, ale máš z toho pouze jeden kanál, což je v nějakých situacích nedostačující …

asi si nerozumime, pokud tedy budes chtit zmerit ten PC zdroj tak staci odpojit PE (zeleno/zluty) od kostry plechovy bedynky, protoze je vetsinou i GND pripojeny na kostru, tim oddelis sek. stranu od zeme,jinak zadnej jinej pol sekundarniho vinuti by nemel bejt spojenej s primarni stranou ci zemi, takze to mas galvanicky oddeleny,pres trafo, maximalne tam budou naky maly kapacity
to samy bude i v tom zesiku, mas spojeny GND s PE,pak uz nebudes myt Zkrat přes sondu->osciloskop->PE vodič(zelenožlutý)->a GND zdroje, protoze GND zdroje nemas spojeny s PE

To co mi radíš není problém udělat, ale už se do toho zařízení musí zasahovat, kdežto když to píchneš přes ten oddělovák tak nic kuchtit nemusíš. ten PC zdroj byl příklad, který mě jako první napadl…

tak to ti zbejvaj jenom 2 moznosti ,

  1. sehnat trafo na galvanicky oddeleni but merenyho zarizeni nebo osciloskopu,
  2. nebo si udelej kratkej prodluzovak (nebo tak neco) 2 vodicove, faze + nula, abys mel ochranej v lufte(odpojit PE pred zarizenim,nemusis do zarizeni zasahovat,), samo pred pripojenim zmerit jestli v zarizeni neni spojenej s nulou,
    a nebo za 3 si kup diferenciální sondu

vic uz ti asi neporadim
to za 2 je samo trochu nebezpecny

EDIT: narazil sem na tohle

sice je to pravda ale pokud jede ze zalohy :exclamation:, na baterku

Všechny měřící přístroje mající na panelu konektory BNC, tedy nejen osciloskopy ale i generátory a čítače, mají 3vodičové připojení k síti, tedy s ochraným vodičem PE galvanicky spojeným s vějškem BNC. Oddělovací (bezpečnostní ) trafo se běžně používá při měření a lze na něj napojit max. 2 přístroje (z hlediska bezpečnosti nikoliv výkonu). Přístroje se tím nezničí. Trafo má na výstupu el. zásuvku bez zemnícího kolíku, tedy bez PE, zem přístroje zůstává plovoucí.
Záleží na tom, jak je osciloskop konstruován. Může obsahovat filtry nebo i nějaké přepěťové prvky, které jsou mezi fází, nulákem a PE. Takže na sondách se může objevit i vysoké napětí, třeba i 115V, ale velmi měkké. Nikoho to nezabije, ale může to mít vliv na samotné měření.

U NF zesilováčů by mělo být VŽDY galvanické oddělení od sítě a i parazitní kapacita mezi sítí a signálovou zemí by měla být co nejnižší. Někdy se používají speciálně vinutá trafa, kde je mezi primárem a sekundárem vložena stínící vrstva. Účelem je maximální omezení brumu ve zvuku způsobeného vyrovnávacími proudy tekoucí po signálové zemi.

To je asi tak dobrý nápad, jako naříznout lano od výtahu a pak se sním nechat vyvést až do nejvyššího patra.

nj no , každej nápad není dobrej, a já nejsem takový, že všechno hnedky zkouší;) ono konkrétně v těch spínaných zdrojích když není PE zapojen tak je na něm docela velký potenciál jak vůči L tak N :smiley: