Projekt Sound Generator v1.00 (zvukový generátor) ke stažení

Neregistrovaný, ale o to známější uživatel fóra Hannibal (známý z tématu o emulátoru EMA51, mikro fotbalu, MCU modulu, Sféry, Helleny-51 (single-board computer), postupu pro crack a LED kostky) byl tak hodný a zaslal mi hotovou konstrukci zvukového generátoru.

Aplikace je mimo jiné výborná demonstrace toho, co všechno dokáže archaický mikrokontrolér AT89C2051 a kolik zvuku se vejde do 2K FLASH.

SOUND GENERATOR V1.00 - Zvukový generátor 1.00

Autorom tejto šikovnej aplikácie bol ing. Markus Stephanopulos z ASYAsoftware, chéma zapojenia pochádza ešte z r.1999 a stiahol som to kedysi z ich internetových stránok. Ide v podstate o jednoduché zapojenie, generujúce rôzne zvuky, ktorých bolo 25. Boli si však dosť podobné – viz. tabuľka pri schéme (napr. alert1,2 a 3 alebo birdie1,2 a 3… atd), co mi pripadalo ako zbytočnosť. Keďže k tomu nebol k dispozícii žiadny autorov súbor (napísaný v ASM alebo C), ale len skompilovaný výpis programu v intel-hex, odmazal som vzhľadom na dobrú znalosť „zdrojáku“ rady-51 pomocou emulátoru EMA-51 zvyšok a vybral som len 12 najlepších. V programe tým pádom vznikli prázdne „FFH“ mapy – tak som previedol niečo ako defragmentáciu (popresúval jednotlivé časti, poprepisoval skoky…), a získal som súvislú – prázdnu časť do ktorej sa vošla rutina, prehrávajúca skladby a tri pesničky, ktoré sa mi páčili. Pôvodné názvy zvukov a názvy mnou pridaných melódií sú v tabuľke na obr.1.

Schéma zapojenia (obr.1) je veľmi jednoduchá, zvládne ju každý začiatočník. Tlačidlom prehrávame zvuk, ktorý si zvolíme kombináciou H / L úrovní na vstupoch označených číslami „1 - 4“. Vstupy označené písmenami „A - B“ určujú, koľkokrát sa má vybraný zvuk / skladba prehrať. Tlačidlo reaguje až na uvolnenie. Zapojenie pracuje od 3V (2,7V) do 6V, ja som vlastný vyrobený prototyp (obr.2) napájal z 5V stabilizátora LM7805. Tranzistor vyhovuje akýkoľvek P-N-P, v mojom prípade to bol zo starých dosiek plošných spojov vyprostený KFY18. V pôvodnej schéme je uvedená hodnota repráka až 75 ohmů - vyriešil som to spojením odporu 68ohm / 0,25W so 4ohm reproduktorom a tranzistor bol i pri dlhšom hraní úplne studený, takže to bolo značne (až zbytočne) predimenzované.

Kvalita zvuku (hlavne pri skladbách) je dosť ostrá, pretože MCU nedokáže produkovať sínusovky, ale zvuk je tvorený impulzami rôznej hustoty, ktorými MCU vytvára zvuky. Ich kvalitu je možné ešte upraviť pripojením 33n – 100n kondenzátora paralelne k reproduktoru. V prípade použitia zapojenia ako melodický zonček doporučujem nahradiť tlačidlo optočlenom, aby sa eliminovalo rušenie indukujúce sa do drátov. Súbor „ukazky.mp3“ obsahuje zostrih zvukov z generátoru nahrávaných mikrofónom notebooku a súbor Sound_Generator_v1.00.HEX program pre AT89c2051.

Príjemnú zábavu!
sound_generator_v1_00-stavebna_dokumentacia.pdf (243 KB)


sound_generator_v1_00-obr_2-prototyp_konstrukcie.jpg
sound_generator_v1_00-ukazky_zvuku.mp3 (2.21 MB)
sound_generator_v1_00-program.hex (5.65 KB)

Hannibal mi včera poslal novější verzi zvukového generátoru. Děkujeme Hannibale!

SOUND GENERATOR V1.05 - Zvukový generátor 1.05

sound_generator_v1_05-program.hex - je to novšia verzia pre tému “Sound Generator” - aktualizoval som program i zapojenie - stačí vymeniť procesor za novší (piny sedia s povodným) a pridať 2 prepínače.
sound_generator_v1_05-schema.jpg
sound_generator_v1_05-program.hex (11.3 KB)

Čau kluci, to je úžasný. Není možné ukázat aspoň kousek programu, jak generujete ty zvuky? Chtěl bych napsat nějaký prográmek na ozvučení rc modelu ale nějak se mi to moc nedaří.
Jinak fakt chválím :wink:

Hannibal pracoval pouze na zkompilovaném programu, viz.:

a on to dokázal tak upravit z toho hexu? to je teda dobrej. no nic musím na tom sám dál zapracovat

Dokázal.

A má někdo “páru” jak se generují ty sekvence zvuků aspoň ? ocením jakoukoliv pomoc

To je ako hanibal píše: primitívne vytvorená PCM (pulzná kódová modulácia). Používajú to lacné synťáky napr. CASIO ale podstatne kvalitnejšiu. princíp teda neviem. skús na internete

Andrea

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

Tak jsem vyřešil svůj problém. Potřeboval jsem generovat několik zvuků z jednoho IO a stal se zázrak. Podařilo se mi sehnat dva kusy ISD 1420 :slight_smile:

Ahoj Kyberbobe!

Tvůj příspěvek je již sice staršího data, ale přesto bych to zkusil :slight_smile:.

Sehnal jsem novější typy ISD17240 a potřeboval bych pár drobných obecných rad, abych zbytečně neztrácel čas experimentováním s tím,co již bylo objeveno.

Obvod ISD17240 umí pracovat ve dvou režimech: Standalone a SPI. Nevíš náhodou, zda mohu v režimu Standalone, který je primárně určen pro ovládání pomocí mechanických tlačítek, která uzemňují jednotlivé řídící vstupy, tyto tlačítka nahradit běžnými signály TTL úrovně, tedy např. z výstupů mikrořadiče?

Je mi jasné, že režim SPI je pří řízení uC výhodnější, ale trošku mne tlačí čas a uvedený systém by pro mne byl v tuto chvíli přijatelnější.

Díky,

Vlasťa

Ahoj, já sehnal jeden kus isd1420 a v práci mi leží na stole tři kusy isd 1730 ale ještě jsem s tím nic nedělal.
To spínání signály TTL by mělo jít určitě, protože tam vlastně jako by je log1 daná pullup rezistorem a ty ten vstup uzemníš což je akorát princip činnosti 8051ček a klonů. Jinak chci dělat to co ty, mělo by mi to nahradit předražený zvukový modul v rc modelu.

Hannibal mi dnes poslal další verzi zvukového generátoru. Děkujeme Hannibale!

SOUND GENERATOR V1.08 - Zvukový generátor 1.08

**Ide o zvukový generátor, a na rozdiel od predošlých verzií (v1.00 a
v1.05 z fóra) je to 1-bitová muzika ale na 4-roch kanáloch.

Podnet k tomu mi dal kamarát, ktorý chcel mať tak trochu “exkluzívny”
melodický zvonček - tak som mu ho vymyslel :slight_smile:**


sound_generator_v1_08-ukazky_zvuku.mp3 (3.28 MB)
sound_generator_v1_08-program.hex (180 KB)

Hannibal mi na požádání ještě v květnu udělal novou verzi
soundgenerátoru. Nyní jako 6 kanál s vlastním editorem muziky.
Pokud se najdou lidé, které 1 bitová muzika zajímá, tak ať se
líbí, poslužte si
SG_1.06.ZIP (2.86 MB)

To je nádhera! Ale kdo to má stíhat si to všechno stavět? :frowning:

pokud vím, hanibal pracuje na vývojáku, kde s těmito procáky přichází do styku a má je zadara. proto když se v práci někdy nudí, tráví čas předěláváním, jiných aplikací, nebo jejich výrobou

jó, chtěl bych mít taky takovou práci :laughing:

Hannibal mi dnes poslal další verzi zvukového generátoru. Děkujeme Hannibale!

SOUND GENERATOR V1.09 - Zvukový generátor 1.09

**Melodické zvonky - generujúce zvuky prírody

Mám pre Vaše forum ešte jednu “aktualizáciu”, ak možno tak nazvať
SOUND GENERÁTOR, ktorého príčinou bolo bezcielne hromadenie sa
výbehových obvodov AT89C51ED2 v šuplíku stola v práci a bolo mi ich
ľúto vyhodiť.**


sound_generator_v1_09-DPS.brd (20.5 KB)

sound_generator_v1_09-ukazky_zvuku.mp3 (1.02 MB)
sound_generator_v1_09-program.zip (499 KB)