Zapojení při programování Atmega8

Zdravím
Jak fyzicky zapojit atmegu 8 při programování? u Picu je to jinak zejména z napájecím napětím řídit se podle pier.own.cz/index.php?text=5-isp … vr-atmega8 ? díky.

jj, nejsem si jistej těma číslama u COM (nejsou tam popisy signálů), ale co se týká zapojení součástek a MCU, tak to je správně.

U Picu se je programovací napětí 13 V jak je to v případě Atmegy8? za druhé konfigurace atmegy8 se programuje zvlásť nebo spolu ze samotným programem? a za třetí když předčtu atmegu8 v programátoru tak se mi ukáží také konfigurační byty nebo ne?.Můžete mi někdo popsat algoritmus naprogramování atmegy8 díky předem

U AVR tě programovací napětí nezajímá (mcu si ho vytváří interně nábojovou pumpou). Konfigurace se provádí samostatně programátorem (jeho ovládacím sw), stejně tak se i zjišťuje její aktuální nastavení.
K čemu potřebuješ algoritmus programování? ten v sobě obsahuje fw programátoru (u starších verzí) nebo programovací sw (isp mkII, jtagice mkII, asi i stk500v2)

já sem se asi špatně vyjádřil napřed propojím programátor s PC pak spustím PonyProg2000 pak nastavím port COM1 viz obrázek pak nahraji soubor který si chci nahrát do amegy8 pak nastavím konfiguraci a lock byty viz mé vlákno konfigurace atmegy8 (zatím nevím jak abych si ji nezablokoval ) pak write device pak write program memory (FLASH) je to tak?díky předem.
IOportSetup.JPG

Write device by mělo zapsat zároveň flash i eeprom, ale ne fuses. Když jen zapisuješ program, tak použij write program memory (flash). Pokud máš i něco do eeprom, tak write data memory (eeprom). Nic jiného není třeba pokud máš již procesor nastaven. To nastavení se při nahrávání programu nezmění.
Fuses jsou pod takovým zámkem - “Security and configuration bits”. Tam si můžeš přečíst jejich současné nastavení, změnit je a zapsat zaměny.

A ještě takovou maličkost před samotným programováním zapojit napájecí napětí na tu atmegu8 nebo jaká je posloupnost? a ten manuální reset kdy použít ?díky

Když nebude mít mega napájení, tak se jí bude s programátorem komunikovat poměrně težko :smiley:
O reset se starat nemusíš, ten si řeší programátor.

a nema ten ponyprog opacne tie konfiguracne bity ? tj ze log nula je zaskrtnute policko ???

V ponyprogu je přesně popsáno, jaký význam má zaškrtnutí/nezaškrtnutí fuse. Zaškrtnuto = 0 = programmed.

hmmm ja som stale myslel ze ked nieco zaskrtnem tak je to za 1

Tak pro jistotu ti přikládám popisy signálů (podle knihy z nakladatelství HEL VYUŽITÍ ROZHRANÍ PC POD WINDOWS strana 15) díky předem za potvrzení.
programator.JPG

Jj, to by mělo být správně.

Tak jsem se odvážil naprogramovat tu atmegu8 výsledek je po na programoví pak ponyprog2000 jsem vypnul pak po spuštění ponyprogu2000 a následném načtení z atemgy8 výsledné okno přikládám ,ještě nevím jak mám správně nastavit ty nesčasné pojistky to nastavení pojistek jsem vyčetl z atmegy8 víte někdo jak je to nastavené ? zatím nevím jak je nastavit podle mého vlákna PonyProg2000 - jak nakonfigurovat programování ATmega8?.

Pokud bys někdy používal eeprom, doporučuji zaškrtnout “eesave”, to zamezí jejímu smazání při programování flash.
Teď máš hodiny nastavený na interní RC oscilátor 1MHz.
Pro rychlej krystal to bude:
CKOPT=0, CKSEL0=1, SUT1…0=11 (nebo 10)
CKSEL3…1=111
0=zaškrtnuto, 1=prázdné políčko

Vzhledem k cílové frekvenci nad specifikace mcu doporučuju zapnout BOD na nejvyšší napětí aby procesor naskočil teprve až bude mít dost šťávy :wink:
Zaškrtnout BODEN a BODLEVEL
Teď koukám, že i v původním vlákně byl BOD zapnutej, takže to platí :slight_smile: