Kniha AVR C pre zaciatocnika.

Ahojte, mohli by ste mi poradit nejaku dobru knihu SK/CZ/ENG pre zaciatocnika s AVR?

Myslim uplne pre zaciatocnika, kde by boli popisane registre, a co a ako funguje plus ako sa to ma zapojit (LED, 7-segmentovka, piezomenic)…

Pozeral som AVR freaks ale tam su tutorial len po kuskoch a pre pokrocilych…

V ASM nechcem programovat, nakolko som uz v Cku dost zbehly, programujem uz par rokov v C pre win aplikacie.

Nasiel som jeden prefektny tutorial na
mikrocontroller.net/articles … C-Tutorial

akurat je v nemcine…Skusal som google translate ale to je dost naprd…

Na ben.cz som pozeral, je tam len jednia kniha o AVR(v jazyku C) a to je tato:
shop.ben.cz/cz/121139-atmel-avr- … yce-c.aspx

Ta je pisana takym divnym stylom, plus tych zapojeni tam moc neni…

Cize hladamnieco ako ta kniha v nemcine(je perfektna), ale v nejakom normalnom jayzku.

Odkial ste sa ucili vy AVR?

Nevím, zda najdeš. Já nenašel.
Místo toho jsem koupil tyto:

shop.ben.cz/cz/121120-c-pro-mikrokontrolery.aspx
shop.ben.cz/cz/121130-prace-s-mikrokontrolery-atmel-avr.aspx
shop.ben.cz/cz/121251-prace-s-mikrokontrolery-atmel-avr-atmega16.aspx

První všeobecně pojednává o C
a ty další o programování AVR ale v asm.
Výsledkem je, že dodnes programuji v assembleru. :smiley:

najed na ulozto.cz a napiš avr tam je pár knih v pdf :wink:

Ten nemecky tutorial je uplne najlepsie, s cim som osobne prisiel do styku.
Potom este
-Vladimir Subrt: mikrokontrolery ATMEL avr, velmi hutna a dobra vec.
-Burkhard Mann:C pro mokrokontrolery

ale uplne najlepsie su prislusne datasheety i s prikladmi v C-cku.
Ako prekladac vrele doporucujem GCC (WinAVR). Osobne som sice nejake knizky pokupoval, ale pravdu povediac som ich moc nepotreboval.

ATmega pre svoj chod potrebuje kondenzator (doporucujem aj transil) na napajani a programovaci konektor MOSI, MISO, CLK, /RESET s pullup odpormi. Pullup odpor daj aj na /SS, ak chces pouzivat HW SPI. To je uplne vsetko. Viac nepotrebujes.
Programuj s Dragonom, Prestom, Ponyprogom. Nezabudni, ze v Ponyprogu zaskrtnuta fuse, je fuse nastavena na nulu, nie na jednicku. Aby si si omylom neprepol hodiny na externy zdroj.

Tak dnes som si bol po AVR dragon…

Pekna palka(Cenovo :smiley:)…

Skusal som najprv Paraller programming, ale nefungovalo, neskor som sa dozvedel, ze treba to nakablikovat…

Tak som skusil ISP a na nepajivej doske som si zapojil procesor plus 1ks led a napajenie…

No a potom konecne sa mi podaril hello world blikanim ledky :smiley:

Dik za material, idem sa na to pozriet hlavne ta od Vladimira Subrta vyzera dobre…

Ak Ti mozem este poradit, daj si do serie s SPI pinmi Dragona odpory cca 100R. To keby si nevhodne niekde niecim strajchol. Mne napriklad Dragon odisiel nie dobre zapojenymi zdrojmi PC a napajanie zariadenia. 100R to nespomali, ale celkom dobre obmedzi vyrovnavacie prudy. Za tu bezpecnost to stoji :slight_smile:
To sa ale asi bude tykat vsetkych programatorov.

Ok, dik to som nevedel… istota je istota :wink:

BTW, aky je rozdiel ked zapojim ledku:

  1. jeden koniec na UCC druhy do serie s R na pin procesora(LED bude svietit pri aktivne log 0)

  2. jeden koniec na GND druhy do serie s R na pin procesora(LED bude svietit pri aktivne log 1)

Je to jedno ktoru variantu budem pouzivat?

Klidně můžeš použít kteroukoliv z těch dvou variant.
Já občas používám i variantu třetí:

3.) LED s odporem připojit mezi dva piny procesoru (AVR).

Není to sice zrovna košér a někteří elektrotechnici by mne za to nejraději vytahali za uši, :blush:
ale nebyla jiná možnost a funguje to. :bulb:

bez zakladu elektroniky bych se do toho ani nepoustel…

Ja by som to zase moc neprezival.
Otazka, co su to zaklady elektroniky. Patri sem aj zapojenie tranzistora v mostikovom zapojeni? Alebo zakladne zapojenia a pouzitia OZ (operacnych zosilnovacov)? Alebo su zaklady skresane len na ohmov a kirchhofove zakony?

Ked si niekto pripoji k ATmega tlacitka a LEDky podla zapojenia, nemusi nevyhnutne vediet, ze svietivost LED zavisi od prudu, ktory je urceny napajacim napatim, parametrami LED a velkostou odporu (ak zanedbam uvytok na spinacom prvku v mcu).
Ak si s tym bude hrat a zisti, ze ho to bavi, tak to bude urcite ta spravna motivacia ucit sa dalej. Ak nie, tak nic :slight_smile:.
Myslim, ze pre amaterskeho programatora zacat studium s tym, ako funguje PN prechod by mohlo byt odstrasujuce. I ked tuto vedomost ja osobne povazujem za velmi zakladnu a potebnu, aby som rozumel tomu, ako si mam navrhnut obycajny spinaci tranzistor a antiparalelnu diodu na rele.

Na druhej strane, ked sa take zaciatocnicke ucho s kazdou elektronickou hovadinou obracia na forum - co by vobec nevadilo - 50x s tou istou otazkou a stale dostava odporucenia precitat si literaturu, ktore ignoruje - to uz vadi velmi - tiez, to nie je boh vie co :slight_smile:

Dobre su na to tie rozne knizky “Zaciname s…”, i ked ich odborna uroven je casto na hrane pouzitia, kde su aspon zakladne zapojenia, ktore by mali fungovat.

Ale nechcem tymto rozvirovat nejaky flame. 1000 ciest vedie k vytuzenemu cielu a 10000 ciest od neho. :slight_smile:

Pro uživatele vůbec nedotčené jakýmkoli programováním doporučuji jako “slabikář” ATMEL AVR - Programování v C od V. Váni- I když se jedná prakticky o přeložený Help CODEVISIONu pro toho kdo nevládne angličtinou je jako stvořený. Dají se tam na jednoduchých příkladech naučit základy programování AVR v C. Jediná chyba je absence vysvětlení alespoň základních funkcí jayzyka C ( for,while, do, switch…).
Toto lze nalézt třeba na: programujte.com/?rubrika=26-prog … e=84-c-c++.
Přechod na výše zmiňované GCC anebo i na C18 od microchipu pro PICy
mi pak nedělal vůbec žádný problém.

U nás ve škole likvidovali starou počítačovku… všecko vyhazovali… včetně knížek… Našel jsem tam úúplně nové, snad maximálně 5x otevřené knížky. Mezitím i několik učebnic (né příruček, říkám učebnic). Z toho jedna, a ta se mi opravdu moc líbí.
Pavel Herout, Učebnice jazyka C, nakladatelství Kopp
Do tejdne jsem se naučil programovat v Cčku, a už se jen zdokonaluju. Ta knížka je fakt dobře dělaná, a dobře se to z ní dá chápat. Výhodu má ten, kdo umí progrmaovat v pascalu, protože v knížce bývají porovnání C a pascalu. Sice ty porovnání jsou psané v nějakém fakt dost histoprickém pascalu - ale to mi připadá asi proto, že jsem zvyklý na moderní FreePascal.

Zdravím
Chci se ponořit do studia programování AVR tak se ptám se jestli tato kniha je pořád aktuální a obsah CD zejména Vývojové prostředí (IDE) CodeVisionAVR C (nerad bych si zavlekl do PC něco co je k ničemu )jestli můžu ji použít k napsání programu pro Atmega8-16 a tak dále? díky.

Aktuální samozřejmě je. A co se týče SW na CDčku - všechen si můžeš stáhnout v posledních verzích na příslušných stránkách.

Co se týče CV samotného - je to velmi komfortní překladač, který spoustu práce dělá za tebe a když se ptáš na podporované typy tak věř,že umí skoro všechny snad kromě nějakých speciálů.

Učení podle této knihy je snadné , ale o tom jsem už psal - viz můj předešlý příspěvek v tomto tématu (v něm jsem ale trochu kecal :blush: - přechod na GCC není pro mě tak snadný jak se u jednoduchých aplikací zdálo, naopak u toho C18 to platí do puntíku).

Musíš si ale uvědomit, co bude dál, až se naučíš programovat, protože CVAVR free verze je omezená 3k kódu - což na jednoduché aplikace stačí, ale jednou stačit přestane. Pak by sis musel buď pořídit “profi” verzi,
nebo přejít na GCC ( odkaz na tutorial tu nechal Martin: mikrocontroller.net/articles … C-Tutorial),i když z mého pohledu je to jako přejít z auta s automatickou převodovkou do auta, kde se řadí s meziplynem. V tom případě je asi lepší rovnou začít s GCC.

Rozhodneš-li se ale přece jenom pro Codevision tak je tu pár lidí co v něm dělají a jistě ti (včetně mě) rádi poradí.

Ale to německy to nedám ani ťuk kdyby to bylo anglicky tak horko těžko nejraději česky jestli nevíš o něčem? díky

Google ti to přeloží, o ničem v češtině nevím, jedině snad programujte.com/?rubrika=26-prog … 2-serial-c . Anglicky na AVR freaks.