Slabý dosah u 2,4GHz modulu ZigBit

Ahoj všichni,

mám problém s moduly ZigBit AMP (s UFL anténkama), výrobce píše že tyto moduly s anténkama 2.2 dBi (které mám) mají mít dosah až 4km, mně však asi po 60 metrech vypadne spojení a End Point přestane posílat data na Coordinatora. Nevím v čem je chyba, mám na modulech připájeny VRR a VTT (transmitter a reciever voltage) k VCC, AT příkazem jsem u obou modulů nastavil nejvyšší možný TX power level - na 3 dBm. Nevíte někdo co s tím? Dík za každou odpověď …

:arrow_right: administrator: přesunuto z "AVR"

0dBm je vykon 1mW
3dBm je vykon 2mW

2mW a 4km s antenou so ziskom 2.2dB v realnom svete? cha-cha-cha-cha-cha. O tom uz tusim pisal Pavol Dobsinsky i bratia Grimovci.

Vytaj v svete zavadzania a polopravd vyrobcov RF modulov. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Ak si dosiahol s vykonom 2mW dosah 60m, povazuj to za velky, ale naozaj velky uspech.
Vsetko Ti funguje ako ma a z toho by si sa mal tesit.

Dosah mozes zlepsit pouzitim napriklad Xbee modulov s vykonom 100mW. Ale mozno aj ten Tvoj dodavatel ma nieco s vacsim vykonom.

Musis si vsak uvedomit, ze dosah je zavisly od druhej mocniny vykonu. To znamena, ze stvornasobny vykon zabezpeci zdvojnasobenie dosahu. Len. A to je fyzika, ktoru sebelepsia norma neocura.

Takze podla mojho odhadu ak si dosiahol s

2mW - 60m, potom 8mW - 120m, 32mW - 240m, 128mW - 480m

Dufam, ze som sa niekde nepomylil. Ak ano, mudrejsi ma iste opravia.
Okrem toho na dosah ma vplyv vela roznych faktorov.
Malokto si je vedomy, aky VELKY vplyv na dosah ma impedancne prisposobenie anteny na vysielac. Umiesntenie anteny. Napriklad kovovy ram v plastovych oknach priam devastuje dosah napr. na 868MHz. Okolite prekazky i v pripade priamej viditelnosti medzi zariadeniami sa vedia tiez pekne prejavit. Obsah zeleza v zemi. Atd, atd.

Dosah mozes znacne zlepsit pouzitim smerovych anten ako na strane prijmu, tak i na strane vysielania. V tom pripde ale musis mat anteny na sebe dost presne nasmerovane. Cim smerovejsie, tym vyssia narocnost nastavenia.