Uprava signalu na 5v logiku uP

Cau, mam signal (viz.obr) potrebuju ho priojit na uP ale nevym jaky ma napeti,ci jak ten PWM signal zmerit, obvod z kteryho leze je napajen 12v, takze asi nejspis neco kolem 12v, ale to my zase na tom PC osciloskopu nesedi, byl by nakej napad co s tim ?

A kde je na trom obrazku nula?
Ta zelena bodkovana?
Co je to za svab?
Na aky procesor to chces pripojit?

0 je zrejme na ty zeleny teckovany,je tam posun K1 ten je na 0,takze asi vuci ty teckovany,jenze pak zase nechapu jak to ze to de tak do -
svab FD9428 DD07M - nepodarilo se my najit DS, je to nakej PWM koder + PWM generator + rizeni LCD po naky zbernici, je to v RC vysilaci
pripojit mozna k PIC 12f6XX nebo 16f628

nebo je jina moznost jak to presneji zmerit ?

NEmas na osciloskope zapnute meranie AC?
Ak ano, to musis vypnut a potom zmerat.
Ale ked posielas foto, malo by sa jednat o nejake technicke a nie umelecke :slight_smile:

osciloskop mam Soundcard Oscilloscope nikde sem nenasel nastaveni AC/DC,
ale nasel sem tam ovladani hlasitosti vstupu, bylo ubrany, na MAX se to nezmeni akorat sou hrany signalu jakoby pilovity,pri ubrani se srovnaj , to vypada ze je na zvukovce nakej omezovac, asi to bude napeti jako napajeci,

nasel sem jakejsi upravovas signalu ale blbec sem si to neulozil a nemuzu to najit, bylo to privedeny na R pak na C mezi 2 diody za sebou a na operacni zesilovac …, neslo by neco takovyho ?

PS: UMELECKA FOTOGRAFIE POTECHNICTENA , bohuzel disponuju jenom VGA technikou

Preto je ten signal posunuty. Na vstupe zvukovky budu kondenzatory.

Signal ma rozkmit 1.2V. Skus s nim ovladat tranzistor v zapojeni O.C a takto upraveny signal dat ako vstup do procesora.

mas na mysly otevreny kolektor?? a naky presnejsi schema s hodnotama soucsatek by nekde nebylo ? tranzistory nejsou zrovna muj konicek :confused:

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
otevreny-kolektor.jpg

Ano, mam na mysli otvoreny kolektor. Jeho zapojenie ale nie je totozne s prilozenym obrazkom.
Zapojenie s OC je v prilozenom subore ako OBR.1 vratane ochrannej a antisaturacnej diody. Tie dve diody mozes vynechat, ak ti bude signal na vystupe vyliezat s peknym tvarom.
Ak by ti vadilo, ze zapojenie s OC otaca polaritu signalu, potom pouzi zapojenie podla obrazku 2. Pre druhe zapojenie sa velmi hodi IO MUN5335 alebo jemu podobne. Obsahuje tranzistor PNP, tranzistor NPN a vsetky potrebne odpory.

Co si zkusit nejdriv zmerit samostatne maximalni napeti pomoci primitivniho jednocest. usmernovace (s malym filtrac. C) a voltmetru postupne pro obe polarity a pak to resit dal? Treba nebude zadny specialni udelatko potreba nebo si vystaci jen s odporem a malou zenerkou :wink:

Signal ma podla printscreenu rozkmit 1.22V. To je dost malo na odpor a zenerku. Signal bude treba pre spracovanie v mcu zosilnit. Bud nejaky komparator z OZ, alebo ten tranzistor.
Jednosmerny posun na obrazku by zodpovedal strednej hodnote toho signalu. Tym by sa posun na osciloskope vysvetlil.

Tak sem udelal este jednu skousku, porovnal sem to se signalem z PICu,vysledek je na obr. ty hodnoty vlevo -90/100 jsou jenom orientacni, ale moc my to nepomohlo :imp: , du skusit ten tranzistor

for Admin : nemam zdani jak sem prilozit externi soubor :unamused:

EDIT: zapojeni s O C hotovo , vysledek zde, to ze je otocena polarila nevadi , s tim si poradim, uvidime zitra to pripojim k PICu


Prave ze to meri zvukovkou, ktera nedokaze vzorkovat ss slozku. Tomu rozkmitu neco pres 1V bych taky dvakrat neveril, nemuzem totiz tusit, jaky na ty hodnoty ma vliv zesileni, jesli uz nekterá soucas nelimituje a podobne. Pokud je prubeh dostatecne rychly, je mozne pomoci zvukove karty trochu priblizit tvar signalu kdyz se neprebudi, ale vic bych tam nehledal :wink: Jedine, cemu se da verit, je casova osa pokud ten program spravne nastavi vzorkovacku.
Je-li tam skutecne 1,2Vpp, pak to zesileni bude potreba, jenze to je otazka :slight_smile:

Myslim, ze jedine co muzem o tehc prubezich rict je, ze ten u picu ma stredni hodnotu kolem poloviny maximalky - napajeni picu (proto je po pruchodu pres oddelovaci kondik zvukovky symetrisky kolem nuly) a ten druhy prubeh ma stredni hodnotu blizici se maximalni hodnote - po jejim odfiltrovani cely signal klesne dolu.

Ted me napada - kdyz na za ten výstup obvodu integracni clanek, muze si zjistit stredni hodnotu voltmetrem a podle pomeru velikosti signalu pod osou (odpovida stredni hodnote) a nad osou snadno spocita rozkmit signalu. Pokud napriklad zjisti voltmetrem stredni hodnotu 3V a nad osou bude polovicka toho co dole, pak je rozkmit 3V + 0,5*3V = 4,5V

TAKZE , zapojeni s tranzistorem funguje, pic si s tim v pohode poradil, ale lezli mi s toho kratky impulzi nez mely bejt, to sem sy myslel ze to muze delat to zapojeni s tranzistorem, tak sem to rysknul (i kdyz by to delat nemel ,maximalne prodlouzit ale zadnej C tam neni), vzal sem starou 84A smirenej ze i mozna umre a pres odpor a zenerku sem to dal na pic, a hle funguje to, chyba nakonec byla ve me :confused: spatne sem dekodoval ten signal,coz de i vycist s z grafu kupodivu , casove to ukazuje dobre

po tydle skusenosti sem to skusil, A …
Vd= 11,9V
Uc=11,49V / C = 4,7uF 50V - mereno proti +
Uc=4,49V -------//------------ - mereno proti -

takze bude stacit odpor zenerka
PRO PRISTE : skusim zacint od primitivnejsich a jednodussich fundamentu, a nebudu spolihat na namereny napeti pres PC osc. akorat to pak mate

Niet nad dobre meracie pristroje.
Velke bacha na rozne logicke analyzatory na LPT pod Win!
Sam som hladal 3 tyzdne chybu v mojom zapojeni, nakoniec sa ukazalo, ze Win meria a zobrazuje bludy.

Pokud jsi tim “mereno proti +” myslel, zes meril maximalku 11,5V mezi tvym signalem a napajenim +12V, znamena to, nejnizsi hodnota signalo je priblizne 0V
“mereno proti -” jsi zjistil maximalku 4,5V proti zemi, potom ma tvuj obvod maximalni vystupni napeti asi 5V a tedy bezny 5V vystup a nemel by byt problem ho pripojit primo k 5V mcu.

Jinak pokud nekeca sasova osa, je signal docela pomalej a zenerka by tam problemy dělat nemela.

zas tak dokonaly mereni nemam, pich sem to primo do vstupu na mikrofon, o LA do LPT ani neuvazuju , nemam LPT 8)

sou tam 3 signaly 1-2mS /50HZ, funguje to tak asi zadnej problem neni, a tou zenerkou nic neskazim

VSEM DEKUJU