ATmega8 CKSEL fuses - nastavenie pro externý kryštál 4 MHz

Zdravím,

pokúšam sa nastaviť atmegu8 na externý kryštál (4MHz), takže som v datasheet-e niečo vyčítal a vyšlo mi to takto (ponyprog, viď nižšie):
… no po tomto sa ani nepohne. Viete mi poradiť čo s tým? Ako by sa dal interný oscilátor obnoviť? (Čo som vlastne nastavil?)

(btw. u attiny som fuse nastavoval rovnakým spôsobom a ten mi funguje dobre)

Dík.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “ATmega8 CKSEL fuses”
fuses.JPG

Nastavil si si interny oscilator na ktory ma byt pripojeny externy Xtal v rozsahu 4-8MHz. Z tohto pohladu to vyzera spravne. Takze asi mas zly Xtal, alebo kondiky pri nom, respektive nejaky skrat na plosaku. Tiez sa mi to par krat stalo a nakoniec som vymenil Xtal a vsetko bolo OK. Inak urcite nastavuj CKOUT. To nastavuje vyssi rozkmit interneho oscilatora. Bez neho byvaju pri vyssich frekvenciach problemy s kmitanim. Ma to vplyv na spotrebu, ale ak to nevadi, tak ho zapni. Urcite vies, ale pre menej informovanych v programe PonyProg je zaskrtnute fuse po napaleni v stave log.0 a nezaskrtnute fuse v stave log.1.

–Problém vyriešený–

Zabudol som na plošáku napajkovať piny pre XTAL.
(tak toto ma fakt nenapadlo skontrolovať)

No to je teda pekná smola…opravil som to mechanicky, ale tak či tak to stále nefunguje. Takže XTAL je dobrý (ten istý odsúšaný na inom mcu a tiež dva nové (8MHz) odskúšane). Hoci nepripájam kondíky, ale u tiny tiež nie a funguje to.

Mrkni zde engbedded.com/fusecalc jinak podle toho co uvádíš by jsi ty políčka měl mít zaškrtnuty všechny a potom ti to pojede. Tak to bude nastaveno jako externí krystal s okamžitým startem.

POZN: Promiň musím to napsat, kdybys tu hledal tak už to víš.

ANI NAHODOU!!!

V Ponyprogu je zaskrtnute policko 0 a nezaskrtnute 1. Ak sa nastavia CKSEL3…0 na nulu, tak ATmega8 bude ocakavat hodiny od externeho oscilatora.
Xtal preboha nie je externy oscilator!!! Je to pasivna suciastka, ktora musi byt rozkmitana nejakym oscilacnym obvodom. Ten sa nachadza v ATmega. Je to teda interny oscilator (nie interny RC), ktory budi bud Xtal, alebo rezonator.

Tuto chybu robi velmi vela zaciatocnikov a potom su fora plne sprav typu:“Umrela mi uz piata mega, co mam robit”. No predsa poriadne si precitat manual, alebo aspon tieto fora, kde je o tom plno svedectiev.

To, ze Xtal bezi na Tiny bez kondikov, este neznamena, ze to tak musi byt aj na mega. Dodrzujte chlapi zapojenia podla datasheetu.

Jojo pravda na tom odkazu jsem to jen špatně odklepl myší na ext oscilátoru a ne na Crystal/Resonator vím, že krystal je pasivní součástka a že sama od sebe nekmitá. Nastavení je správně na krystal 4MHz jak uvedl. Chybu bude mít někde jinde. Mě to tak funguje odzkoušel jsem to.