forum.mcontrollers.com - hlavní stránka forum.mcontrollers.com - fórum

.: fórum - hlavní stránka :.
Technology Stronghold by Rudolf Vesely
How to build Microsoft System Center hosted cloud series
FAQFAQ HledatHledat Seznam uživatelůSeznam uživatelů Uživatelské skupinyUživatelské skupiny RegistraceRegistrace
ProfilProfil StatistikaStatistika Soukromé zprávySoukromé zprávy PřihlášeníPřihlášení

Projekt odpočet času se zobrazením na 7-segmentovém displeji

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> 8051 / 8052

xDD
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 11 listopad 2009, 16:23    Předmět: Projekt odpočet času se zobrazením na 7-segmentovém displeji Citovat

Dobrý den, jsem nováček a žádám o nějakou radu na moji práci.
Mám za ukol, sestavit odpočet nastaveného času. Používám 4místný sedmisegmentový displej ( bez dvojtečky ) a nezobrazuju ani tečku.Na prvních dvou displejích jsou minuty a na dalších jsou sekundy. Tlačítkem nastavuji čas(jen minuty) a po stisku jineho se čas odpočvítává po sekundách.
Chtel bych se zeptat jakých systémem se dá realizovat v 8051 tato fukci. Byl bych moc rád, kdybste mi poradili nebo se podelili o vaše zkušenosti.
Děkuji.

Arrow administrator: přejmenováno z "Odpocet casu"
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

piityy
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 11 listopad 2009, 17:58    Předmět: Citovat

Zdar, záleží co všechno umíš a jak to máš zapojené.
Potřebuješ umět číst/nastavovat piny procesoru, zobrazit 4místné číslo z paměti na disp. (řízení multiplexní, posuvné registry, nějaký řadič nebo snad má každý displej svuj port?).
Dále pracovat s timerem (jednotlivé módy), užitečné nikoli však nezbytné by bylo využití přerušení.

Nejdřív nám tedy pošli zapojení (včetně konkrétního typu mcu) a frekvenci krystalu/oscilátoru, od toho se odvíjí struktura programu.
Taky co z toho uvedeného výše umíš.

xDD
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 05 leden 2010, 20:50    Předmět: Citovat

Omlouvám se za pozdní odepsání, ale nedostal jsem se k tomuto projektu. Zato ted na tom musím hoodně zapracovat.
K Hardwaru:
Procesor mi byl doporučen a tak budu používat AT89C52. K nemu zapojím 4místný tento displej(http://www.semic-shop.cz/semic-shop-cz/eshop/1-1-polovodice/173-3-LED-radialni/5/100013932-LED10-R-TK-HB10-435HOR )
Zapojení je pomocí 4 spínacích PNP tranzistoru. A číslo do displeje posílám přes dekodér ( bohužel momentálně nemohu najít přesně typ, ale to ihned dodám, popř. pokud o nejakem nevite... ?) Takze 4 vyvody z dekodéru a 4 bazové povedu na port procesoru. A na druhém portu budou 2 tlačítka ( 1 na nastavení času a druhé na spuštění času- popř pauzy). Popř. bych ještě zapojil na další port nejaký malý reproduktorek at zapípá při dokončeném odpočtu.
Dotaz k hardware. Chci procesor napájet baterii. A chtel bych se zeptat jestli neznáte nějaká doporučená zapojení, popř jaké baterie.
S frekvenci krystalu... Tento dotaz mě trochu zarazil. Myslel jsem, že procesor má krystal již v sobě.. Nebo snad musím koupit externí??

K softwaru:
Zobrazovat číslo umím, pracovat s timerem a přerušením taky. ALe není mi pořádně jasne jak realizova funkci nastavení a následné odečítání po sekundách.... Ale nejprve mi dělají problém ty hardwarové věci.Jakmile zapojení budu mít v eaglu, pošlu jej.
Doufám, že Vám nebudou vadit tyto dotazy, pokud vám budou připadat triviální.
Děkuji za každou radu.

piityy
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 06 leden 2010, 16:55    Předmět: Citovat

Mcu nemívají integrované krystaly. Některé typy obsahují RC oscilátory, to ovšem neplatí o atmeláckých x51. Připojení krystalu je na str.12 datasheetu, který nalezneš na http://www.atmel.com/dyn/products/product_card.asp?part_id=1931

Pro počítání vteřin je vhodné využít některý z timerů.
89C52 obsahuje 3 timery, timer2 umí auto-reload.
Např. při krystalu 12MHz čítá timer rychlostí 1e6 kroků/s. To se ovšem do 16-bit timeru nevejde (65536). Ovšem např. 1e6/16 = 62500. To je celé číslo, které se již do timeru vejde. Stačí tedy nastavit čítač do módu auto-reload aby se po každém přetečení nastavila hodnota 62500-1 v případě čítání dolů nebo 65535-62500 pro počítání vzhůru. Jakmile napočítáš 16 přetečení, odečteš 1 vteřinu a je to.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> 8051 / 8052 Časy uváděny v GMT + 2 hodiny

Strana 1 z 1
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.