LCD displeje bez budičů - jen "sklo" - jak budit?

Mám tu nějaké nakuchané LCD displeje, ale i nějaké takové ty 4místné co se dají koupit třeba v gme, a netuším, jak do nich pouštět signály.
Tuším, že ot funguje jako kondenzátor, ale to tak vše. Jestli stačí tomu ss napětí nějaké velikosti, nebo střídavé, či co já vím.
Vysvětlíte mi někdo prosím, jak budit tyhle LCD?
Díkes, H

Určitě musí být střídavé, jinak se ti disp. “usadí” a máš po ptákách. Na stránkách atmelu je na to aplikační poznámka tak na ni mrkni. Je u toho i popis jak by to mělo fungovat.
Myslím, že je to AVR241.

haa. Takže jestli sem to správně pochopil, stačí prostě dycky na chvilku zapnout buzení, na chvilku vypnout. Prostě přerušovat napětí do segmentů.
Do toho displeje můžu rovnou “na tvrdo” pustit 5V?žádné odpory nic takového?
Díkes, H

5V pro ně neni problém, ale nestačí jen zapínat/vypínat. Je potřeba i měnit polaritu. Segment máš mezi 2 IO. Jeden okamžitk bude na jednom 5V a na druhém 0V a za chvíli naopak. Kdybys to jen přerušoval, výsledný signál by měl ss složku displej se ti přilepí nebo usadí nebo jak se tomu říká. To víceméně znamená, že pokud mají segnemty společnou elektrodu, tak měníš hodnotu na tý elektrodě a jednotlivý segnemty pak mají stejnou/opačnoou polaritu podle toho jesli mají svítit/nesvítit.

ajóooooooooo!
Už jsem pochopil teĎka ten obrázek na straně 3…
COM elektroda je taky na nějakém IO pinu, a všecky piny se “togglují” pomocí nějakého časovače. A to jestli segment svítí nebo ne, o tom rozhoduje to, jeslti jsou signály segmentů vůči COM ve fázi, nebo v protifázi :smiley:
tak už to chápu.
Paráda… jen co někde najdu pinout někerýho z těch LCD, hnedka to vyzkoušim.

Popis napisal Piityy a odpoved na otazku o odporoch, tak tie naozaj netreba.

Takže, už to běží :smiley:
Možná mám malou obnovovací fq, zkusim to zrychlit. Když se na displej dívám víc ze šikma, trhá to děsně očima.

youtube.com/watch?v=0KD5f8ozEDs

Tak, a už mám kompletní hodiny :slight_smile:

ještě dodělat avby tam běžely hh:mm, na stisk tlačítka ukázalo ss, dalšími tzlačítky nastavení času. Pak tam možná dodělám i datum, případně i budík (alarm). :slight_smile:

youtube.com/watch?v=OUnWVx4BYv8

Tak supr, to bylo celkem rychlé :slight_smile:

Je to sposobene zaznamom alebo ti tie cisla nejako divne preblikavaju ??

je to způsobené debilitou toho tesláckého LCD.
Taky jsem si toho všiml. DOmnívám se, že to není chyba programu, ale že prostě ty krystaly jsou vidět ze dvou úhlů, ajak se natáčejí zpět, tak jakoby přebliknou dvakrát. KDyž na displej koukáte kolmo proti němu, funguej to úplně hladce bez problému.

Hmmm mne sa zda ze mi to nerobilo a len TEsla to robi. JA som pouzil nieco take akurat displej bol pripnuty na 4094.

; !!! zde napiste co ma preruseni vykonat !!!
btfss i
goto invert
normal
movf reg4,0
call displey
movf reg3,0
call displey
movf reg2,0
call displey
movf reg1,0
call displey
bcf i
bsf str ;zapis dat na vystup 4094
nop
bcf str
goto INT_END
invert
movf reg4,0
sublw 255
call displey
movf reg3,0
sublw 255
call displey
movf reg2,0
sublw 255
call displey
movf reg1,0
sublw 255
call displey
bsf i
bsf str ;zapis dat na vystup 4094
nop
bcf str

Uvidim pozriem sa nato …lebo mam jeden projekt kde chcem vyuzit ten displey. Ci to bude blikat…

Takovýhle “divný” ASM mají PICové? :smiley: :smiley:

Jinak už jsem napsal článek na web, a nějak jsem zapomněl sem strčit URL:
jan16.czela.net/index.php?id=106&n=jak-budit-lcd-displeje-bez-radice

Díky za přečtení,
Honza

Pekna stranka :slight_smile: