RX868FSK1/TX868FSK1 - funkce a spolehlivost spojení

To je tak. Za malo penazi, zvycajne malo muziky (a casto aj za vela penazi)
pouzivam modemy v cene 1000,-Sk (len samotna dosticka s pinmi) na 868MHz - 25mW. Dve-tri steny nie su problem a ani 50-150m.
Potom su modemy (tiez len male dosticky) v cene okolo 3000,-Sk s vykonom 500mW. Dosah do 1.5km. Tie rozpravky co pisu vyrobcovia o dosahu treba zhruba vydelit 2 az 4x. A predajca vam nakoniec povie. Dosah 300m? No jasne so smerovou 12 prvovou Yagiho antenou sa to vraj niekomu niekde podarilo :slight_smile:

Ale vazne. Ten dosah by zodpovedal. Predpokladam, ze antenu mate bez protivahy. Tym stracate na dosahu tak 2-3x. Ak antena nie je naladena dost presne, stracate dalsich 2-3x. A to sa za ako tak uspokovive PSV povazuje 2:1, to zhruba znamena, ze az polovica vykonu sa vracia naspat kvoli odrazom na vedeni. Ak anteny nie su v rovnakej vyske - v zavislosti od vyzarovacej charakteristiky, zase len stracate. Boli by ste prekvapeny, aky je rozdiel ak mate jednu antenu na 1 poschodi a druhou (jasne ze aj s prijimacom) chodite po okoli. Oproti tomu ak su anteny nasmerovane spravne podla svojich vyzarovacich diagramov dalsich 2-4x. Nemyslite si, ze ak pouzijete kvalitnu antenu a date k nej ruku (na spravnom mieste), ze to s dosahom nic neurobi. Samozrejme ze ano.
Vsetky kovove predmety v malej vzdialenosti znizuju dosah - velmi. Napriklad kovovy ram v plastovom okne. Staci vystrcit antenu von za okno a dosah moze rapidne stupnut (mam odskusane).

V prvom rade by som spravil protivahu - ak pouzivate prutovu antenu.
Ako protivaha staci kus plechu - pripadne iba 4 pruty rovnomerne rozlozene - pripojeny v mieste ukoncenia koaxialu na tienenie. Antena - stred koaxialu samozrejme musi byt od plechu - protivahy izolovana. Antena je umiestnena kolmo vzhladom na protivahu. Ako material anteny mozete pouzit kludne medeny elektroinstalacny drot. Na protivahu kus plosneho spoja s medou, alebo pozinkovany plech.

V druhom rade by som naladil antenu - postupnym odcvikavanim. V prijimacej strane by som meral silu prijmu. Pri maxime treba prestat s cvakanim :slight_smile:

Uz tieto dve veci vam dokazu dosah podstatne zvacsit.

A este na zaver, dosah je umerny stvorcu vykonu. To znamena, ze pre dvojnasobny dosah treba pouzit stvornasobny vykon.

A este, znizenim prenosovej rychlosti zvysite o nieco dosah.