Programování uC Microchip v C

No pokud bych mel reagovat na Vlastovu otazku a nikoliv se tu rozplyvat nad pouzitelnosti C pro tu ci onu aplikaci…

SourceBoost pouzivam na maly PICka z 12kove rady. Pouzivam compiler i s prostredim a v poslednich verzich je to prijemny nastroj. Pro zacatecniky je tam imho i dobrej manual. Pro tu dvanactkovou radu je tam limitace 2KW na flesce, coz jsem na ty kravinky s temahle miniprocesorama zatim pouzil nejvic na 50%.

Microchip compiler jsem kdysi pouzival pro 18F radu. Ted nejcasteji pro 16ti bity. Ani v jednom z tech compileru jsem nevidel zasadnejsi problem. Omezeni ve smyslu velikosti kodu tam nejsou. Pouze je po zkusebni dobe omezena sirka optimalizaci, ale blize jsem to nezkoumal. Obzvlast pro vyukove ucely to nema zadny vyznam.

To asi tak k tem compilerum. Rad bych vsak vedel, jake MCU treba pouzivaji u Vlasty na skole. U nas na VSB obcas vidim nekoho, kdo na stredni misto obligatnich 51cek v ASM delal na nejakem PICu a vetsinou jsou to 16kove rady. Pro to ukazat deckam na necem v ASM jak ten cip pracuje a pak ho prirozene nechat prejit na C to je samozrejme dobry. K tomu postaci cokoliv. Ty lidi vsak potom zustavaji ze zvyku nebo neschopnosti na tyto 8bit MCU fixovani. Problem je pak v tom, ze tyto MCU jsou dost drahy a dnes jsou k dispozici mnohem levnejsi obvody s nesrovnatelnym vykonem a na ty je potreba ty lidi nasmerovat. Co se PICu tyce mam namysli 16ti a 32ti bitove MCU a DSP, ktere jsou levnejsi nez ty PIC-16/18ky. Obdobne je to u ostatnich vyrobcu (FS, TI, NEC). Je to takovej paradox (delat s drahejma slabejma MCU), kterej me neprestava zarazet pri obcasnem prochazeni takovychto komunit. Nezlobte se tedy na me, ze to tak natahuju.
Jinak co se tyce GCC a ARM7! Musel jsem s tim nakou dobu delat. A za sebe rikam… radsi placeny a profi reseni. Kdyz mate ANSI korektni kod a po kazdym aktualizovani prostredku ho musite nejak preskladat, aby ho compiler “sezral”, tak na to uz s**u.