autodetekce parity a rychlosti sériové komunikace

Zdravím nemá někdo z vás již toto vyřešené nebo by mě nasměroval jak na to? Potřeboval bych tohle - mám eth/rs232 převodník a na jeho rs232 portu ještě přes RS232/rs485 převodník zapojené dvě zařízení jedno komunikuje s parametry 2400bd 8E1 a druhé 300bd 8N1 .Nechce se mi pokaždé když chci s přístroji komunikovat ručně přenastavovat parametry rs232 v převodníku via WEBkonfiguraci, tak bych to chtěl vyřešit vložením uP mezi eth/rs232 převodník a přístroje na něj připojené.Každý přístroj má ještě svůj specifický komunikační protokol.Detekoval bych jedním USART (ATMega128) komunikační rychlost a dotaz z PC a na druhém USART bych to už vychrlil se správným nastavením USART ke konkrétnímu přístroji.Vlastně takový komunikační konvertor.Dík za jakýkoliv nápad.

Musis mat ale istotu, ze ziadna podmnozina komunikacnej spravy jedneho zariadenia nebude moct byt vyhodnotena ako platna sprava druheho zriadenia.
Nebude jednoduchsie spravit obe linky ako sw UART? 300Bd i 2400Bd su lavou zadnou. Staci potom na to i mega32. Alebo mega128 + 300Bd ako sw UART, alebo mega1280 (4xUART), ale to uz je ako kanon na vrabce.