Nahrada AT89S52

na zaklade mojich skusenosti ti mozem doporucit:

www. ben . cz

polozky pre AVR pre C i pre ASM

121130
121251
121139
121135
121120 doporucujem
121125
121099 doporucujem

a dalsie

Co sa procesora tyka, urcite nezacinaj s nicim mensim ako s ATmega32 (je aj v DIL40). Ten cenovy rozdiel medzi mega32 a mega16, pripadne mega8/88 je minimalny a mas dost Flasky, RAMky i EEPROMky a hlavne si mozes program debugovat priamo v procesore. Kde na to ma taky 89S52.

Ak mas v kompe este LPT, tak ti na programovanie doporucujem PonyProg. stiahnes ho zo stranky:

lancos.com/

Je jednoduchy, podporuje vela typov, okrem AVR i EEPROM a dokonca i PIC
Ale s prevodnikmi USB/LPT Ti fungovat nebude. Je trochu pomaly. Ak sa nebojis co to investovat, kup si DRAGON (cca 1500,-Sk). Do ATmega32 podporuje i ISP i JTAG na programovanie(velmi rychle) i na debugovanie.
To debugovanie priamo v procesore moze byt pre teba zaujimave, ale urcite nie nevyhnutne. Ja by som zacal s tym PonyProgom-ak mas LPT. Pri PonyProgu pozor na to, ze ak zakliknes FUSE, znamena to, ze sa FUSE v procesore nastavi na nulu (ENABLE FUSE). Obcas sa niekto najde, co to pose** a potom sa divi. Inak to nastudovanie, ako sa procesor spravne naprogramuje ta neminie pri vyere lubovolneho procesora.

Ak nechces do toho C vela investovat (respektive nic) a nechces porusovat autorsky zakon, potom sa sustred hlavne na GCC pre AVR (WinAVR)
Je oficialne zadara bez obmedzenia, ma slusnu podporu, velmi vela materialu na webe (potrebna minimalna znalost anglictiny aspon typu if-then-else-end :slight_smile: ) celkom dobre pouzitelny prekladac (porovnaval som s ICC, ICC vo verzii profesional dopadlo horsie ). S nejakymi osekanymi 4kB free verziami C-cka by som sa ani nezacinal, lebo co trochu vacsi projekt spotrebujes 8-12kB a potom budes zhanat nejaky crack, alebo platit za vacsiu verziu.

uplne skvely a prehladny rychlokurz pre GCC na AVR je na

mikrocontroller.net/articles … C-Tutorial

je v nemcine, ale z obrazkov, nazvov registrov a kusov kodu (ten je v C, nie v nemcine :slight_smile: ) sa vysomari snad kazdy (otazka motivacie). Ale je to naozaj velmi pekny strucny a prehladny material. Snad by sa niekto nasiel, co by to spravne prelozil do zrozumitelnejsieho jazyka.

GCC sa da velmi pekne priamo integrovat do AVRstudia - ktore je tiez oficialne zadara. Integruje sa don i ten DRAGON. Takze potom si v jednom prostredi a len klikas po ikonkach. Ale su aj odporcovia tekehoto riesenia.

Urcite sa tu este niekto ozve s jeho skusenostami a doporuceniami, tak si len spravne (pre teba) vyber.

Vo vseobecnosti ti doporucujem