Ochranný obvod pre WS2812b komunikáciu

No asi si fakt už časom budem musieť nejaký kúpiť. Ja som už dávnejšie aj pozeral. Len rozhodnúť sa že aký, a tiež, keď ja sa týmto neživým. No na škodu mi to určite nebude, ako to čím ďalej tým viac vidím.

Pozeral som v sos.sk a našiel som tieto typy:

DSO-1062D Digitálny osciloskop 2x60MHz 1GS/s Realtime, USB - sos.sk/products/voltcraft/dso-1062d-152195

DSO-1102D Digitálny osciloskop 2x100MHz 1GS/s, USB - sos.sk/products/voltcraft/dso-1102d-174949

Líšia sa asi iba frekvenciou 60/100MHz. Len či je to spoľahlivá značka.

Ešte ak môžem, rád by som sa vrátil k tej ochrane PINov MCU a odporom. Skúsme prejsť moje rôzne situácie, ktoré sú použité napríklad aj na LED páse v kuchyni.

  1. Výstupný PIN, ktorý ovláda LED. Tam je v sérii odpor podľa potrebného napätia a prúdu na LED. Čiže toto je v poriadku.
  2. Výstupný PIN, ktorý ovláda tranzistor. Tam je medzi MCU a bázou tranzistora odpor. Čiže toto je v poriadku.
  3. Výstupný PIN, ktorý ovláda polovodičové relé. Tu nemám nič, ovládam priamo LED diódu v polovodičovom relé, teda priamo polovodičové relé, ktoré má vstupné menovité napätie 5V a ovládací prúd 7mA (alebo 12mA pri výstupe pre 230VAC). Teraz, doplniť aj tu odpor? Pracovný rozsah má od 3.5V, takže nejaký 100R odpor by to zvládnuť mohlo a vstupné napätie by bolo 4.3V (pri variante 5V,7mA). Alebo pre variantu 5V,12mA, vystup 230V ak použijem odpor 100R, tak vstupné napätie by bolo 3.8V, čo už sa blížim k hranici. Keď by som použil odpor 47R, tak by bolo vstupné napätie 4.44V pri 12mA. | EDIT: Naviac ale, teraz som si uvedomil, že MCU, keďže nenapájam 5V, tak na výstupe nebude mať 5V, ale nižšie napätie a moje výpočty sú zlé.
  4. Výstupný PIN, ktorý ovláda WS2812 komunikáciu. Tu skúsim dať 1k odpor a uvidím, ako to pôjde.
  5. Výstupný PIN, ktorý ovláda 1-vodičovú komunikáciu. Neviem, či tu tiež začať s 1k odporom.
  6. Výstupný PIN, ktorý ovláda PWM. Neviem, či tu tiež začať s 1k odporom.
  7. Vstupný PIN, ktorý signalizuje tlačidlo. To bude použitý 100R odpor a kondenzátorom 100nF, pri vzdialenom tlačidle použitý externý pull-up 10k.
  8. Vstupný PIN, ktorý prijíma signál od pohybového čidla, ktorý vysiela Log. 1 na úrovni 3.3V. Tu idem priamo na PIN MCU. A teraz, ak dám odpor, už asi nedosiahnem Log. 1 na MCU. Ťažko sa mi určuje spodná hranica, keď Log. 1 je 0.7xVcc a Vcc mám od 3.3 až 4.2V. Riešiť toto potom cez tranzistor?
  9. Vstupný PIN, pre ktorý kradnem signál napr. z LED signalizácie. Tu používam tranzistor, kde signál do MCU beriem medzi odporom a tranzistorom (nájdeš na schéme LED pásu). Ale už k MCU odpor nie je. Treba ho aj tam?
  10. Vstupný PIN (AD prevodník) napríklad, keď meriam napätie batérii, alebo jas v miestnosti. Tu v sérii nemam odpor, len je použitá odporový delič, poprípade podobné zapojenie ako tranzistor, len je použitý foto tranzistor pre jas.

Hadám som na žiadne nezabudol, čo aktuálne používam.