XL6009 DC-DC step-up prevodník

Dakujem Vam vsetkym za odpovede. Kupoval som to na ali a predajca mal v popise vstupne napatie od 3V. Ja som uz tiez hladal datasheet, a videl som v tom rozpor. No nevadi, otvoril som spor, hadam to ali odsuhlasi. Kupil som 2ks za 1,85€ a ziadam vratit 1,7€, uvidime :slight_smile:

Co sa tyka môjho riesenia. Idealne je pre mna, aby baterky boli zapojene paralelne. Z tohto napatia chcem napajat CPU a potom prevodníkom toto napatie zdvihnut na 9V a napajat motorcek.

Malo by to byt pre Lego vlak. Uz davnejsie som sa snazil urobit regulaciu otacok vlaku pomocou Atmega88PA-PU. Skusal som PID regulaciu, ale tu som akosi nerozchodil a stratil som uz na nu nervy. Ak som mal dobry prepocet, tak mozno jej vadilo, ze impulzy otacok boli nerovnomerne - jedna otacka 4 impulzy a to som riesil pomocou alobalu a nan centrofixkou 4 ciary :slight_smile: Otacky snimam pomocou CNY 70 z prednej “napravy” kde nie je motor, aby som vedel, ci vlak naozaj ide a nepresmykuje motorcek. Tak som si urobil vlastny “algoritmus” kde otacky pridavam a umeram kazdym cyklom podla toho, ci treba pridat, alebo ubrat. Ako tak to funguje, uz som s tym davno nerobil, kedze som riesil LED pas. Motor ovladam cez PWM - tu by som sa raz chcel dopatrat, aka PWM je vhodna pre motor. Ale to som zasiel trosku inam.

Kedze ma nebavi zakazdym vyberat a nabijat baterky AAA, tak som (po uspesnej skusenosti s LED pasom na baterky), chcel skusit prerobit vlacik na baterky 18650 s tym, ze by som pouzil nagneticky konektor pre pripojenie vlaku k nabijacke. Uvidime, ako sa podari ho dostat do lega. A ci to vsetko v tesnam do vlacika :smiley: Ale za pokus nic nedam. No a preto potrebujem, aby som ostal na napati od 3,3V do 4,2V z ktorého bude naspajany CPU. A z tohto napatia by mal vediet step-up prevodnik urobit napatie 9V pre motor. CPU by pri poklese napatia napr pod 3,5V (mozno uz 3,6V) signalizoval, ze su baterky pomaly vybite a aby som vlacikom este stihol zajist do “nabijacej stanice”. Taka je nejaka moja predstava.

No a teraz som po tejto skusenosti so step-up prevodnokom hladal nieco pre baterky a nassiel som toto: s.click.aliexpress.com/e/HV2dmFI
Toto uz dufam vypada lepsie a mohlo by to fungovat, co si myslite? A aspon to budem mat vsetko na jednej doske, aj nabijanie aj step-up prevodnik :slight_smile:
Este Vas skusenejsich poprosim, ci to nejak neosetrit a nepridat tam nieco. Priznam sa, v elektronike az tak skuseny nie som, preto je kazda presna rada aj s nejakym tym typom suciastky velmi cenna. Dakujem.

A aby Vase rady neboli zvytocne, skusim vyskusat, co pisal Martin, len musim kupit tu zenerku, tak snad niekedy buduci tyzden, ako bude cas.

Este raz, dakujem Vam za ochotu :slight_smile:

EIDT: Este som zabudol. Na baterii som to neskusal, len na lab. zdroji. A ked som nastavil na vystupe 12V s pripojenym 12cm ventilátorom, tak zo zdroja bralo prud 0,68A pri vstupnom napati 3,7V. Ked som dal ventilator priamo na zdroj 12V, tak mal odber 0,19A. Aby ste mali pre porovnanie. Myslim si, ze batera by mohla utiahnut motorcek vlaku, uz si nepamatam prudy, ale ak dam dve paralelne, tak by to malo byt v pohode. No uvidim,kolko ich tam dostanem :slight_smile: