forum.mcontrollers.com - hlavní stránka forum.mcontrollers.com - fórum

.: fórum - hlavní stránka :.
Technology Stronghold by Rudolf Vesely
How to build Microsoft System Center hosted cloud series
FAQFAQ HledatHledat Seznam uživatelůSeznam uživatelů Uživatelské skupinyUživatelské skupiny RegistraceRegistrace
ProfilProfil StatistikaStatistika Soukromé zprávySoukromé zprávy PřihlášeníPřihlášení

Střelacký TIMER
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory

Balů
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 05 leden 2019, 12:01    Předmět: Citovat

Displej s tímhle řadičem (KS0108 a kompatibilním) je stará klasika a literatury kolem něj je spousta, stačí pohledat. K těmhle displejům jsem na netu našel i simulátor, kde si s displeji můžeš klidně pohrát a tak, jak přepínáš jednotlivý signály, tak Ti v Tip boxu naskakuje, jaký význam aktuálně signály mají. Je tam simulátor jak pro grafický displej 128x64 bodů, tak pro znakový displej 2x16 znaků. Pod tím máš i nějaké jednoduché předdefinované skripty, tak si do skriptového okénka můžeš napsat vlastní. Dole jsou ke stažení i zip soubory s jednotlivýma simulátorama pro offline použití.

Na těch stránkách je i pár dalších zajímavostí, které by se mohly hodit.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

tomas
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 05 leden 2019, 12:21    Předmět: Citovat

Dík. Počkám až mi displej od číňana dorazí a budu laborovat Rolling Eyes

tomas
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 07 leden 2019, 21:22    Předmět: Citovat

Tak jsem hledal nějaké info. Měl bych dotázek. Tento displej má taky nějaký znaky předdefinovaný, nebo musím vše vytvořit. Jak jsem psal programuju v Bascomu a tam klasický LCD nebyl žádnej problém. V úvodu jsem nadefinoval vstupy displeje a přiřadil k vývodům MCU a pak už jsem jen psal text v proceduře LCD"".

Balů
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 08 leden 2019, 0:37    Předmět: Citovat

Displej, který sis vybral, žádnou znakovou sadu v sobě nemá. Ale ničeho se neboj. Vytvořit si znakovou sadu není nikterak složité. Já používám GLCD generátor od MicroElektroniky. Je jednoduchý, umí importovat fonty z Windows. Mám v něm vytvořenou CZ sadu fontu 7x8 bodů parádně použitelnou právě pro psaní obyčejného textu na tyto displeje. Z tohoto displeje si tak vlastně udělám znakový displej 21x8 znaků. Font je totiž definovaný jako 7x8, ale to je šířka znaku @. Ostatní znaky jsou užší. Většina znaků má šířku 5 bodů + 1 bod na oddělení znaků od sebe = 6 bodů/znak => 128/6 = 21.33333 znaku na řádek. Font to umí vyexportovat pro Basic, Pascal a C, takže vložit font do programu by neměl být žádný problém. V proceduře pak jen vezmeš kód znaku, podle něj vyhledáš první byte požadovaného znaku a přeneseš daný počet bytů, prezentující požadovaný znak, do paměti pro zobrazení. Během psaní si musíš jenom hlídat pozici na displeji (0-127), aby sis nepřepisoval data pro následující řádek. Font má 1792 bytů. Obsazení paměti se dá samozřejmě zoptimalizovat, ale tím si zase zkomplikuješ vyhledání definice znaku v tabulce - prostě jako vždy je to něco za něco.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

Strana 2 z 2
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.