Vyber tlmivky 10uH pre odrusenie AD prevodnika

Opat dakujem velmi pekne za rozsiahlu odpoved.

Dakujem za upozornenie ohladne napajania. Takto som napajal zatial vsetky CPU, nakolko ma tak naucil jeden chalan, ktory ma ucil s týmito CPU pracovat. Nikdy mi nenapadlo kontrolovat zapojenie napajania. Teraz uz viem, ako je to spravne :slight_smile:

Vyskusam teda variantu 2) interne referencne napajanie 1,1V, aj ked asi bude pracnejsie, ale dostupne hned, nakolko nejake tie odpory mam doma. Skusil by som 4 x 10MOhm odpory, ak nie su prislis velke? Len dnes to uz asi nestihnem vyskusat. Takze AD prevodnik nastavim:

ADMUX |= (1 << REFS0) | (1 << REFS1); //referencia 1V // zapnutie AD prevodnika, 1 prevod // preddelicka 128 pri frek. hodin 14,7456MHz // ADEN - Povolenie ADC prevodníka; ADSC - Štart prevodu; ADATE - Opakovací režim; ADIE - Povolenie prerušenia od ADC prevodníka; ADPS2 ÷ ADPS0 - Nastavenie preddeličky ADCSRA |= (1 << ADEN) | (1 << ADSC) | (1 << ADIE) | (1 <<ADPS2) | (1 <<ADPS1) | (1 <<ADPS0);
Este taka otazka pre zaujimavost: Ako sa bude spravat AD prevodnik, ak by mu prisla vacsia hodnota akio 1,1V? Je to tak, ze pri hodnote >=1,1V bude vzdy hodnota ADC = 1024?

Ja som doteraz pri LED pase pouzival POWER_DOWN, a fungoval, s tym, ze tiez cakal na reakciu bud 1. tlacidla (INT0), alebo na aktivaciu pohybového senzora (INT1).

Ospravedlnujem sa za chybne uvedenie IN0 a IN1, spravne su ako ste napisal INT0 a INT1. Pin Change interrupt to som si nikdy neuvedomil, vsimol som si teraz, ze su aj prerusenia pre PCINT1 az PCINT23. Ak to dobre chapem, konkretne Pin Change Interrupt Request 0 pre PCINT0 az PCINT7 a nastavuje sa to v registry PCMSK0? Cize, ktore PCINTx dam do logickej urovne, tak tie mi aktivuju prerusenie Pin Change Interrupt Request 0, ktore nastavim PCICR? Ale musia byt nastavene ako vstupy.

Tu Vam asi skusim trosku protirecit, ak su moje merania spravne. Robil som dnes merania oderov prudu na LED pase, ktory mam v prevadzke este po starom, t.j. aktivovany POWER_DOWN, aktivovany Timer1, deaktivovany AD prrevodnik a komparator. Po vypnuti LED pasu a uspati do POWER_DOWN ma CPU spotrebu 55,4uA, pri zobudeni ma spotrebu 13,222mA. CPU je ATMEGA88PA-PU.
Na testovacom CPU ATMEGA328P-PU je uz aktivovany POWER_SAVE, aktivovany Timer1, uz aj Timer2, AD prevodnik a CPU sa mi neuspal - odber ma stale 13,03mA. Tak mi to pride tak, ze len Timer2 ho dokaze zobudit? A neviem, ci sa da nejakym spôsobom docielit, aby CPU dokazal spat a len raz za pol hodinu sa zobudil, vyhodnotil stav baterii a stav jasu v miestnosti a zase sa uspal.

Za toto Vam velmi dakujem, porovnavanie OCRx som uz par krat pouzil, ale pri tomto mi to vobec nenapadlo. A dost mi to pomoze, lebo OCR1A mozem nastavit, aby mi prerusenie pre 1 sekundu naslato len 4 krat a OCR1B castejsie. Dovod je ten, ze LED pas rozsvedcujem a zhasam postupne, nie skokovito. Efekt trva 2 sekundy a CPU ma na to 450 preruseni, a tak je efekt pekne plynuly. No niektore premenne (ako casovanie vypinanie LED, alebo nocny rezim) staci menit menej casto a tam vyuzijem OCR1A. Tesim sa a dakujem :slight_smile:

Este som nespomenul a nereagoval na Vas prvy príspevok, aku frekvenciu pouzivam. Aktualne je to 14,7456MHz, nakolko tieto krystaly mam nakupene doma a aj preto, ze je tam dost vypoctov na ten prechodovy efekt 4 x 60 LED a to 450x za dve sekundy.

Co sa tyka celkového napajania, dnes som si uvedomil, ze som to v sobotu chybne popisal, resp napisal zle riesenie z hlavy. Lebo rieseni som mal viac. Ono zabudol som, ze ja chcem a musim vypinal LED pas od napajania, lebo 1m LED pasu odobera trvalo prud 54,98mA aj ked nie su rozsvietene LED diody. T.j. 0,275W a za rok je to cca 2,4kW, co je celkom dost. A treba ratat s tym, ze casom to bude viac ako 1m. Ak by to bolo napríklad 4m uz je to 9,6kW rocne a to je len LED pas vypnuty.
Pri zapnuti vsetkych LED vo vsetkych farbach odobera 1m LED pasu 2,51A. Pri 4m je to 10A. Tu by som musel rele KA2 pouzit vykonejsie 16A, alebo pouzit 2 rele 6A (aj tak bude musiet ist viac kablov zo zdroja k LED pasu). Preto mi napadla myslienka, vypinat samotny zdroj od 230V, kde by stacilo aj jedno 6A rele. A tu vznikla myslienka, napajat CPU cez baterky. Len neviem, ci by som mohol upravit schemu zapojenia takto (foto v prilohe): Rele KA1 by ostalo, ale zmenilo by sa zapojenie rele KA2 a napojenie LED pasu zo zdroja a baterii. Doplnil by som diodu (cervena 1N4007) za rele KA2, aby sa nedostalo zo zdroja 5V k CPU, ale islo len cez step-up. Lenze, mal by som doplnit aj tu modru diodu, aby sa nedostavalo 5V zo step-up do zdroja :confused: A tu je ten problem, musi byt dost vykonna, pri 4m LED pase musi zniest 10A. Neviem, co by sa stalo, kebyze ju vynecham… Skor by asi bolo mozne vynechat cervenu diodu, kedze je tam rele.
Alebo doplnit este jedno rele KA3 namiesto modrej diody. Co by asi bol celkom dobry napad. A to by sa mohlo spinat priamo z napajania zdroja (adaptera). Lebo, ked bude zopnute rele KA1 a tym KA3, bude na LED pas privedených 5V zo zdroja (rele KA2 rozpojene). Ked budem chciet prepnut LED pas na baterky bez krátkodobého vypnutia LED pasu, zopnem najprv rele KA2, na LED pas pride aj napajanie 3,9V (5V - ubytok napatia na diode 1N4007), ale prud by mal ist zo zdroja, nakolko zdroj ma 5V. Potom by uz len stacilo vypnut rele KA1, tym padom sa vypne KA2 a napajanie pojde z baterii. Moze byt? LED pas by mal udajne fungovat od 3,5V, ale musim vyskusat. Viete poradit diodu, ktora ma mensi ubytok napatia?
No a funkcnost by bola asi zrejma. LED pas pri zapnutom stave by bol napajany zo zdroja, pri jeho vypnuti, alebo nocnom rezime by CPU vypoj KA1 a zapinal by rele KA2 len vtedy, ked by potreboval rozsvietit nocny rezim (3 LED farby G a R). Poprípade by som nastavil, aby rele bolo zapnute cca 20-30 minut od posledného pouzitia nocneho rezimu, aby sa zase casto nevypinali od napajania LED - neviem ci im to skodi alebo nie.

K tomu vypinaniu TV, PC a pod. Asi sa chytite za hlavu, ale akosi som od malicka bol aj k tomu vedeny… TV vzdy po vypnuti vypiname vypinacom na predlzovacke, cize v obyvacke je vsetko vypnute. PC mam detto, vratane monitora, reproduktorov. Dokonca aj router a opticky konvektor vypiname, ked nie sme na nete. Nabijacky mobilu tiez. Cize jedine trvalo zapnute je chladnicka s mraznickou, mikrovlnka a sporak :slight_smile: No a este jedno radio v kuchyni, aby som bol presny :slight_smile: A druha vec, chcel som spravit co najuspornejsii LED pas, aj ked beriem, ze coto asi zozeru baterky…

No a este dnesne merania:

Samotny LED pas - 1m 60 LED RGBW:

  • vypnuty: 54,98 mA
  • zapnuty - 60 LED len biela farba: 1,11 A
  • zapnuty - 60 LED vsetky farby RGBW: 2,51 A
  • zapnuty - 3 LED zlta farba R + G: 87,1 mA
  • zapnuty - 1 LED zlta farba R + G: 65,85 mA

CPU bez LED pasu:

  • usporny rezim POWER_DOWN: 55,4 uA
  • normalny rezim: 13,222 mA
  • normalny rezim + napajany pohybovy senzor: 13,79 mA
  • normalny rezim + napajany pohybovy senzor + rozsietene 3 zlte LED: 996,63 mA

Adapter primar 230VAC:

  • bez zataze: 12,259 mA
  • usporny rezim POWER_DOWN a LED pas pod napatim: 15,2 mA
  • zapnuty - 60 LED len biela farba: 64 mA
  • zapnuty - 60 LED vsetky farby RGBW: 122 mA
  • zapnuty - 3 LED zlta farba R + G: 18 mA

Este raz dakujem za Vas cas.