forum.mcontrollers.com - hlavní stránka forum.mcontrollers.com - fórum

.: fórum - hlavní stránka :.
Technology Stronghold by Rudolf Vesely
How to build Microsoft System Center hosted cloud series
FAQFAQ HledatHledat Seznam uživatelůSeznam uživatelů Uživatelské skupinyUživatelské skupiny RegistraceRegistrace
ProfilProfil StatistikaStatistika Soukromé zprávySoukromé zprávy PřihlášeníPřihlášení

LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory

t0m@$
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 25 duben 2018, 12:57    Předmět: LCD display Siemens (PSA) - možné opravy Citovat

Zdravím priaznivcov elektroniky.

Dúfam že som správne vybral kategóriu pre túto tému.
Predpokladám že sú tu členovia ktorí vedia o čom bude slovo.
Frantíci používali približne od roku 99 displeye Sagem a Siemens. Siemensácke trpeli veľmi častými poruchami zobrazovania. Neskôr toto isté (~roku 2003-4) nahradili displeymi Magneti Marelli a Borg ktoré v prvých rokoch tiež trpeli týmto problémom.

A teraz k téme:
Typ displeja Siemens, inak označovaný aj ako EMF-C (Ecran Multifunction C - type C MFD), používaný v P406 II,607 I,206 II,307 I, Citroen Xsara, C5 I. Existujú tri druhy v závislosti na použítí vo vozidle - zelený a oranžový podsvet , respektíve či displey má infra príjmač na ďialkové ovládanie menu, alebo je v káblovom spojení s ovladacim panelom na palubnej doske.

Displey vyzerá takto:

a v negatívnom (Obrátenom) režime takto:

Chýbajúce riadky a čiarky sú spôsobené odlepujúcim sa flex káblom z dosky displeya, s tým problém nemám, to opravím.
Problém , ktorý je vidno viac a viac so zvyšujúcou sa teplotou, je tmavnutie displeya (no napríklad tento istý displey v Citroene netrpel tmavnutím, len vynechávajúcimi riadkami) Na fotkách je to len horná časť, no keď auto stojí vonku, a v kabíne je teplota ~40 stupňov, toto tmavnutie je vidno na každej hrane. Čo sa mi podarilo vypátrať je, že táto chyba - aj keď som si najprv aj ja myslel že je to spôsobené LCD panelom samotným - NIE je zapríčinená chybným panelom. Ak sa na vozidlo pripojí originálna diagnostika, a cez tú sa spustí test samotného displeja, je jedno, ako veľmi je displej v danú chvíľu "rozpustený", napriek tomu sa všetko zobrazuje správne a blednutie nie je v tú chvíľu vidieť (samozrejme čiary zostávajú). Z tohoto mne vyplíva, že chyba bude v IC panela/displeja.
Viem o jednej jedinej osobe, ktorej sa podarilo daný problém opraviť v plnej miere. Samozrejme daný rus sa o svoje tajné zbrane nepodelí, veď by bol sprostý prezradiť to.

Foto dosky:

Jediné, čo o jeho oprave známe je, sú nasledovné detaily:
- podľa prekladu z Ruského jazyka: "To eliminate the problem with the heating shade, a circuit based on a thermistor with reverse TCR is added.".
Predpokladám, že na nasledujúcich obrákoch je vidno práve napojenie daného okruhu:

- aj po jeho oprave sa na niektorých displejoch stáva nasledovné:

čo vyriešil nastavením hĺbky korekcie (gama?), čo pôvodne na tomto displeji nie je možné, takže predpokladám využil ďalší svoj okruh (poprípade nejakým spôsobom prestavil priamo v displeji??).

Otázka znie - nemá niekto nejaký nápad, poprípade skúsenosť, ako by mohol vypadať daný obvod na zamedzenie tmavnutia displeja, plus kde daný obvod napojiť? Za akékoľvek nápady/rady budem viac ako vďačný.

Príjemný deň,
Tomáš Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

t0m@$
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 25 duben 2018, 16:23    Předmět: Citovat

Zbehol som ešte raz do auta, aby som odfotil ten "jav" že pri teste LCD ide cely panel.
V kabíne je 47stupnov, vtedy to vyzera takto:

Pri zapnutom teste LCD cez diagnostický nástroj tam čierne fľaky nie sú (vynechané vertikálne a horizontálne čiary sú spôsobené flex káblom):
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory Časy uváděny v GMT + 2 hodiny

Strana 1 z 1
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.