Zesílení zvukového signálu z mp3/PC

Balú má samozrejme pravdu, ale aby sme Ťa hneď nevyľakali a nezahnali do kúta, skús nasledovný postup.

Nezačni hneď s ovládaním LED pásika, ale iba s jednou LED.
Na napájanie LED pásika potrebuješ veľký prúd, ktorý Ti 358 nemá ako dať.

Takže Ti odporúčam toto zapojenie.
Pripoj medzi pin 4 a pin 8 (stále budem hovoriť o tej LM358) kondenzátor 100n a 10uF (tu pozor na polaritu). To je filtrácia napätia, aby sa Ti OZ napríklad pri dlhých kábloch od baterky (desiatky centimetrov) nerozkmital.
Kúp si potenciometer. jeden jeho koniec pripoj na pin 4 a druhý na pin 8. Stred pripoj na pin 2. Točením trimra si budeš nastavovať rozhodovaciu úroveň vstupného signálu privedeného na pin 3 , kedy bude na výstupe OZ (skoro) napájacie napätie.

Na pin 3 pripoj výstup z toho mp3 prehrávača. Samozrejme iba jeden kanál. Neskratuj oba kanály do jedného, nemusí to prežiť budič v tom mp3 prehrávači. Opletenie z káblika z mp3 pripoj na pin 4 toho OZ.
Na pin 1 pripoj jeden koniec rezistora s hodnotou niečo medzi 470R a 1k.

Na druhý koniec rezistora pripoj anódu nejakej LED diódy. Katódu tej LED pripoj na pin 4.
Čím menšia hodnota rezistora, tým vyšší prúd cez LED. Lenže v datasheetoch sa dočítaš:

  1. aký je maximálny povolený prúd LED diódou aby sa nezničila
  2. aký je maximálny prúd z tej LM258.

Keďže bežne byvajú max prúdy cez LED okolo 20mA a LM358 Ti dá tak +/- 35mA, 470R-1k je dobrá voľba pri napájaní okolo 5-12V.

Potom na pin 8 zapoj katódu diódy, napríklad 1N4007.
Nakoniec na pin 4 zapoj - zdroja a na anódu tej 1N4007 + zdroja. 1N4007 slúži ako jednoduchá a nesmerne účinná ochrana proti zlému pripojeniu zdroja. Odporúčam hlavne pri bastlení nevynechávať.

S takýmto zapojením sa už môžeš hrať. Zmenou natočenia potenciometra si vychytáš rozhodovaciu úroveň, pri ktorej bude LED v rytme hudby poblikávať.

Nech Ťa ani len nenapadne pripájať LED bez sériového odporu. V LED pásikoch už býva tento odpor integrovaný.

zatiaľ sa nič nezosiluje, zatiaľ iba komparuješ a na výstupe máš cca 0V alebo cca napájacie napätie. A komparovať môžeš už od milivoltov, či desiatok milivoltov prakticky až do napájacieho napätia - cca 2V. Na tento účel dostatočné.

S týmto skús začať a potom sa môžeš posunúť ďalej.

Neskôr si vyskúšaš nie iba komparovanie ale zosilnenie, oboznámiš sa s výkonovými OZ ako napríklad TDA2020/2030 a nim podobným, ktoré už vedia dodať dostatočný prúd. Zistíš,ako je to s chladením keď Ti pár týchto výkonových OZ odíde (ale aj nie, väčšinou majú ochranu proti prehriatiu a vypnú sa :slight_smile: )

Zistíš, že keď si spravíš tri také zosilovače - každý s iným vstupným filtrom (DP, PP a HP) a použiješ RGB pásik tak si môžeš ľahko spraviť farebnú hudbu, atď. atď.

Veľa šťastia.