forum.mcontrollers.com - hlavní stránka forum.mcontrollers.com - fórum

.: fórum - hlavní stránka :.
Technology Stronghold by Rudolf Vesely
How to build Microsoft System Center hosted cloud series
FAQFAQ HledatHledat Seznam uživatelůSeznam uživatelů Uživatelské skupinyUživatelské skupiny RegistraceRegistrace
ProfilProfil StatistikaStatistika Soukromé zprávySoukromé zprávy PřihlášeníPřihlášení

Ovládání spousty LED

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> AVR

Blekotal
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 07 prosinec 2016, 22:10    Předmět: Ovládání spousty LED Citovat

Dobrý večer,
rád bych zreplikoval, nebo nějakým způsobem napodobil tento kousek kapesních hodinek s LED ukazováním času:
https://www.youtube.com/watch?v=lex53AY7Fmo

V podstatě potřebuji 60 LED na vteřiny, 60 na minuty, 12 na hodiny, a pár dalších pro různé účely. Už od začátku jsem považoval použití 8bitových posuvných registrů jako samozřejmost s tím, že je prostě spojím za sebe. No to jsem se trochu přepočítal s volným místem. 8 posuvných registrů na vteřiny, dalších 8 na minuty, a v nejhorším by se o pár dalších LEDek starala moje ATMega. Při jejich rozměrech to nemůžu nacpat na desku, ani kdybych ji dělal oboustrannou.

Hledal jsem, a našel například 16bitový posuvný registr určený přímo pro LED MAX6971. Místo by se "trochu" vyřešilo, ale shánět takovýhle potvory by nebylo za malé peníze, a stále si nejsem jist, že bych je tam nacpal všechny.

Odkaz v popisku videa nefunguje, tak nevím, jak to autor řešil. Zkoušel jsem si s ním pohrávat, ale zřejmě už je to smazané.

Proto se se obracím o radu, prosím, co by jste mi doporučili na ovládání takového množství LED? Stále se nabízí možnost matice, ale s tou jsem nikdy nepracoval, tak jsem zatím její výhody nepoznal. Zřejmě by to zabralo o dost méně místa než všechny ty posuvné registry.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

stanleyv
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 08 prosinec 2016, 13:32    Předmět: Citovat

Presne tamto sa mi nepodarilo nájsť, ale ako inšpiráciu, ako riadiť LEDky skús pozrieť tu:

http://www.instructables.com/id/LED-Pocket-Watch/

Balů
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 08 prosinec 2016, 14:32    Předmět: Citovat

Vzhledem k tom, že tam vidím 12 tranzistorů, tak bych tipoval, že to bude multiplex 12x11 LED nebo 2 multiplexy 6x11 LED. Pinů má procesor dostatek. V prvním přípdě pro LEDky potřebuješ 23 pinů, ve druhém 34 pinů. V prvním případě Ti stačí ATmega v TQFP44 (ATmega16/32, ATmega164/324/644), ve druhém ATmega v pouzdřě TQFP64 (ATmega64). Osobně bych spíš volil 2x multiplex 6x11. Bude to jednodušší na DPS a rozhodně lepší pro svítivost LED, kdy budou svítit se střídou 1:5 a ne 1:11. V každém případě se dvoustranné desce nevyhneš.

Mimochodem 16-bitové LED drivery SCT2024 vyjdou u TME cca na 10 Kč/ks.

Blekotal
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 08 prosinec 2016, 16:04    Předmět: Nádhera Citovat

Nádhera, děkuji moc. Asi nehledám dobře, když jsem na takovéhle věci nenarazil. Děkuji za tipy.

hazardrok
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 08 prosinec 2016, 16:51    Předmět: Citovat

Ahoj, skoro před rokem vyšel v amáru článek o charlieplexingu. Zde je odkaz na wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Charlieplexing
Třeba jako inspirace...

Balů
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 09 prosinec 2016, 11:01    Předmět: Citovat

Jedna důležitá věc : V odkazu od stanleyv na serveru instructables je schéma, které bys mohl klidně použít. Je tam ale jedna věc, kterou NESMÍŠ NIKDY udělat - a to je PŘIPOJIT NEPOUŽITÉ PINY PŘÍMO NA GND NEBO VCC !!!. Pokud některé piny nepoužiješ, tak nejjjednodušší cesta, jak ošetřit jejich stav je nechat je nepřipojené, nastavit jako vstupní a aktivovat interní pull-up rezistory.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> AVR Časy uváděny v GMT + 2 hodiny

Strana 1 z 1
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.