ATTINY15L - Desulfátor (oživení olověné baterie)

Mikop: Matějovo desulfátor se nechává pracovat cca 2 týdny, jelikož tak dlouho přibližně trvá než se desky očistí resp. po této době obvykle již nedochází k dalšímu zlepšení. Odpojení baterie proto protože špičky kolem 100V mohou odpálit vše co je k baterce připojené, elektronika v autě, solárníci s tím bojují protože jim to často odpálí měniče (pořád mění FETy) či řídicí elektroniku, atd. Nemluvil jsem odpojení od nabíječe, ten musí být právě připojen pokud je baterka na stole, resp. nějaký zdroj cca 13,8V. Dá se použít LC článek mezi spotřebič a baterii na odfiltrování ale dovedete si představit auto jak by mělo velký LC článek aby přes něj mohlo být připojené? Nebo solárník co má xx kW přes takový článek? A i tak vždy něco projde a ruší to např. procesory které padají na chybové stav. Nehledě na to že takový článek sráží špičky i směrem k baterii, takže to co pracně vyrábíme zase tímto rušíme. Matějovo desulfátor produkuje cca 30A, běžně prodávané slibují taky 30A ale ve skutečnosti dají sotva 1A ale i ty často produkují cca 50V a jsou schopny odpálit spotřebiče (ostatně stačí se podívat např. na použité cívky kde u Matěje má 27mm a dráty kolem 2x1,3mm kdežto ty komerční mají cívku velkou kolem 5mm a jako vynutí spíše vlas). Doporučuji prostudovat duskuze na mypower pokud se o Matějovo desulfátor zajímáte, vše je tam již 100x probrané a vysvětlené v spoustě vláknech, případně hledejte Alastair Couper. Existuje takových konstrukcí spousta, některé fungují, jiné ne, existuje i spousta naprosto protichůdných názorů a článků (battex články znám). Např. na internetu je diplomka která se tím zabývá a provádí pokus o desulfaci v zásadě správně ale kapacita se naopak po testu zhorší, jenomže to dělá 2 týdny při 14,4V což je totální přebíjení (nabíjí se na 14,4 nebo i 14,7V ale po té co proud klesne se přejde na udržovací 13,6-13,8V (CC-CV)), není divu že to baterie nevydrželi, autor si taky myslel že to dělá správně… PS: Uvedené video jsem již v minulosti viděl a musím říct že to je dobrej kolík…

PS2: Koukal jsem na ten nabíječ z AR 9/96, nabíječů mám dost ale tohle zase generuje úplně jiné nabíjecí pulzy, zaznamenal jste v tomto způsobu nabíjení oproti běžnému konstantnímu proudu/napětí nějaké lepší výsledky? Nebo to byl spíše takový autorův výkřik do tmy?