Detekce sepnutí okruhu

Taky používám jen optočlen (PC817) se srážecím odporem. Ale pokud je na vstupu střídavé napětí nebo nevím jakou má polaritu, tak používám např. LTV814 (K20101D). Má na vstupu 2 antiparalelně zapojené vysílací diody, tak nemusíš používat diodový můstek. Tedy pokud nepotřebuješ tu střídavinu usměrnit pro delší interval. Používám to i pro detekci nuly, např. u PWM řízení 230V. Například u analogových telefonů je to zapojeno tak, že v sérii s odporem je ještě kondenzátor, protože střídavé napětí se moduluje na trvalou stejnosměrnou složku linky. U těch Tvých dalších zapojení se zenerkou, to lze také a pro výpočet proudu: (Uvst - Uzener)/odpor = I. Samozřejmě se dá počítat i s úbytkem napětí na diodovém můstku. Záleží, jaké máš minimální a také maximální napětí na vstupu. Schválně jsem se podíval do zapojení jednoho mého časovacího spínače, který denně spíná asi 1000x. Mám tam pro 12V stejnosměrných odpor 1K a optočlen PC817 a u druhého, protože jsem to nezapojoval já, tak K20101D. Jede to už asi 6 měsíc a vše je zatím v pohodě.
PS. A kdyby něco, tak mám ty optočleny v patici. Ale nikdy jsem je nepotřeboval měnit. :smiley: