USBasp programátor

pri programovani staci pripojit VCC a GND na pine 7 a 8. Procesor bez problemov naprogramujes.
A takto nastavis bay ti fungoval programator priamo z atmel studia: dthoughts.com/blog/2014/04/09/interfacing-usbasp-programmer-with-atmel-studio/

Mám problém tak jsem pečlivě zapojil použil jsem avedude-GUI následujícím výsledkem
zkoušel jsem dvě atmegy8-16PU u kterých nevím jestli nejsou fuse zablokovány když jsem zkoušel vyčíst z obou dvou nastavení pojistek pomocí ponyprog2000 tak to dopadlo stejně :frowning: mám koupit novou atmegu88 kterou hodlám použít v budoucnosti na jeden projekt který mám rozdělaný a vůbec nevím jestli jej dokončím?

[code]avrdude.exe: error: programm enable: target doesn’t answer. 1
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.

avrdude.exe done. Thank you.[/code]
na programátoru USVasp na okamžik blikne led dioda která indikuje práci s programovaným procesorem a to je vše

este moze byt problem ze defaultne je mega8 nastavena na interny osc. s frekvenciou 1MHz. Pri nizkych frekvenciach je potreba nastavit programator na nizku rychlost komunikacie, inak moze komunikacia zlyhat. Robi sa to prepojkou na programatore. Vacsinou pri tomto probleme vypise inu chybu (bola idemtfikovana ina signatura ako je ocakavana), ale za skusku to stoji.
Takze pouzi tu prepojku a vyskusaj znova.

Já tam tu propojku nemám ale mohu ji tam připájet na plošném spoji jsou ¨tam dvě otvory právě na tu propojku dokonce ji mám v supliku je otázkou je na záruku kterou mám 24 měsíců to by pozbyla platnosti a jestli to pomůže to nevíme že ? díky

Taj ku tam nepajkuj, len tie dva kontakty premosti kuskon drotika, krokodilikom alebo nieco vymysli :smiley:

Uprimne, neviem kde si to kupoval a za aku sumu, ale nad zarukou takehoto zariadenia, ktore sa da zohnat na ebay od cca 2 dolarou by som mavol rukou. Navyse sa ti tam nema co pokazit, jedine ze by si ho pokazil tvojim pricinenim (skrat, prepolovanie, vysoke napätie, mechanicke poskodenie a pod). Tym padom sa ti na to aj tak nevstahuje zaruka :slight_smile:

Skus tu prepojku nejako premostit bez pajkovania, bud kreativny :smiley:

BTW naozaj netusim ci to pomoze, len hadam. No mam skusenost ze novy cip som musel programovat nizkou rychlostou (nahravanie programu trva naozaj dlhsie, je to vidiet hlavne na tych velkych programoch), inak mi pisalo chybu pri overovani napaleneho programu alebo chybu signatury čipu. V tvojom pripade to moze byt locknuty alebo zniceny cip (kedze si ho uz pouzival ako si pisal), alebo zle pripojenie, alebo nestabilne napajanie… Neviem, nemam to pred sebou…

Na Aukru.cz stálo to 200 Kč i poštovním, propojka už je tam napájená drž mi palce ať to je tím díky
co se týká napájení tak to napájím s programátoru a při měření na multimetru bylo 5V

Ak si to mal pripojené k PONYPROGu, je dosť pravdepodobné, že si si zmenil zdroj hodín z interného oscilátora na externý. Buď k nemu pripoj kryštál vrátane kondíkov (mal by stačiť aj 1MHz v kontaktnom poli) alebo k nemu pripoj nejaký iný zdroj hodín (hoci aj z 555 urob multivybrátor na cca 500kHz a pripoj k XTAL1). Samozrejme potom ako už bolo spomínané programátorom na nízkej frekvencii by si sa mal dostať do procesora a upraviť poistky s5.

Skús ešte pozrieť napr tu :

builder.cz/cz/forum/tema-1272182-zablokovana-atmega/

sú tam aj odkazy, kde sa to dá vyriešiť buď paralelným zapojením, alebo spôsobom, ako som ti radil.

Inak na to je tiež dobrý fusebitdoktor (snáď ma admini nezabijú, že tu hodím odkaz na iné fórum), napríklad niečo takéto:

svetelektro.com/Forum/avr-fusebit-doktor-t28575.html

Snáď ti to pomôže.

Ale pokiaľ viem, tak seriovo sa nedá zrušiť sériové programovanie, takže skôr to tipujem na zle nastavený zdroj frekvencie, malo by pomôcť kryštál alebo externý zdroj hodín…

Tak jsem dál na radu stanleyv ten externí oscilátor jede jen na 50 Khz a zafungovalo to viz příloha a teď potřebuji co nejdříve vědět jak ty pojistky nastavit? nastavení pojistek co mi to vyčetlo je znázorněno v příloze díky

engbedded.com/fusecalc/
Tu si nakonfigurujes podla potreby

Já myslel aby se to nezablokovalo já když odpojím externí oscilátor tak to dělá jako před tím díky

no ked si vyberies tvoj procesor (atmega8) tak ti ukaze defaultne nastavenia. To znamena interny oscilator na frekvencii 1MHz. A vtery ti bude mega fungovat ako z obchodu.

Len si vyber procesor a opis tie fajocky co ti ukaze v druhej tabulke (Manual fuse bits configuration)

Já bych potřeboval jen co se týče toho interního oscilátoru já tam mám program kterému jsem nastavoval pojistky kdybych to nastavil jak je z obchodu tak by ten program mohl přestat fungovat díky

tak mi sem napis frekvenciu akou by mal procak fičať a ja ti to vyklikam…

Tak, ako napísal xpertvis. Ak nevieme, aký program tam máš mať alebo na akej frekvencii ti má bežať procesor, tak ti určite nikto neporadí. Inak odkaz na fusecalc máš , je ich viac, napr. eleccelerator.com/fusecalc/, tak aký máš problém, si to naklikať. Sú robene pre začiatočníkov, kde si zvolíš, čo potrebuješ a on ti vyhodí, čo máš a čo nemáš nastaviť.

Mám další problém s ponyprog2000 to funguje ale jak mile zkusím avrdude s programátorem USBasp tak ne pořád mi nechce fungovat viz příloha zkusím načíst pojistky a skončí to takto.Tak mě napadlo jestli se nedá použít v avrdude jiný programátor co mám v ponyprog2000 jestli že to v nabídce a proto chci vědět jak se nazývá viz příloha interfaceboardsetup jinak budu vděčný i s pomocí s USBasp díky
interfaseboardsetup.jpg

Rád by som pomohol, ale USBasp som nikdy nemal v rukách. Vôbec nepoznám ani ovládaci soft k tomu ani iné veci ohľadom tohto programátoru. Tu ti určite pomôže niekto, kto má tento programátor.

Ako som ti písal v SS, používam iný programátor, ktorý priamo komunikuje s AVRstudiom, nie USBasp.

Ja ten programator mam, pouzival som extreme burner extremeelectronics.co.in/avr-tutorials/gui-software-for-usbasp-based-usb-avr-programmers/, kym som si nenastavil AVRdude v Atmel Studio (ten navod co som ti uz raz daval). Je to graficky program, nikdy som s nim nemal problem. Ak ale stale pouzivas ten externy oscilator a este si nezmenil poistky (predpokladam teda ze ext. oscilator bezi na menej ako 1MHz) musis pouzit aj prepojku “slow SCK”.

Ako si na tom teraz ? uz si pomenil FUSE Bits v Atmege ??

ano.
Dnes jsem naprogramoval do Atmegy88 webserver fuse jsem nechal nastaveny tak programátor vyčetl a potřebuji vědět jak je nastaveno? viz příloha díky
naprogramovano.jpg

mas tam defaultne nastavenie, ktore je:
Interany RC oscilator na 8MHz + predelicka 8 => procak bezi na 1MHz

Přikládám dvě verze zapojení viz příloha snad jedna z nich pujde :confused: