MCP3424 + PIC: Měření baterie složené ze 16ks LiFePo článků

Zdravím,

chtěl bych se zeptat jestli je to správně.

Potřebuji měřit baterii složenou ze 16ks LiFePo článků o napětí cca 2,5V - 4,2V kde obvod bude napájen přímo z této baterie o napětí 48V.

Používám měnič 48V-12V se společnou zemí. Dále pak měnič 12V-5V se společnou zemí. Z něho bude napájen PIC.

Pro měření jsem zvolil 4ks 4-kanálového ADC převodníku 18bit s možností nastavení I2C adresy MCP3424.

Pro jejich připojení mám izolovaný měnič 5V-5V a I2C izolátor.

Lze to takto MCP3424 připojit přímo k baterii, aniž by se z něčeho zakouřilo?

Dále si nejsem jistý jaké max napětí je schopný MCP3424 měřit. Když má referenční napětí 2.048V tak je schopný měřit jen do této hodnoty, takže pro měření 4,2V budu potřebovat ještě udělat odporový dělič?

Děkuji :slight_smile:

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "MCP3424 + PIC"

Obvod měří do velikosti reference. Dělič nepotřebuješ, pokud vstupní napětí na pinech nepřesáhne napájecí napětí obvodu (5V). Obvod obsahuje programovatelný dělič PGA, takže zvolíš takovou hodnotu aby ses dostal do rozsahu reference. K baterce (48V) ho rozhodně bez děliče nepřipojuj.

Ne ne, na 48V to zapojovat nebudu. Ale na jednotlivé články baterie. Ty mají max. 3,6V. Jen nevím, jestli tobu obvodu nebude vadit, že mezi kanálama bude vyšší napětí. Že mezi + 1. kanálu a - 4. kanálu bude napětí 14,4V

Tak to mu určitě bude vadit (radostí může i utéct z desky). Max.napětí na vstupech je Udd+0,4V(viz datatasheet).

Samozrejme, že to budeš pripájať na tých 48V.

A aby si vôbec niečo relevantného zmeral, tak dokonca s radosťou.

Samozrejme, že cez vhodný odporový delič :slight_smile:

Jsem nakreslil schema.
T1 je DC-DC neizolovaný step down 48V na 12V
T2 je DC-DC neizolovaný step down 12V na 5V
L1 je DC-DC izolovaný 5V na 5V

Tak jestli tu 3424 můžu takto zapojit.

Na to All inputs and outputs … VSS –0.4V to VDD+0.4V v datascheetu jsem koukal. ale není mi jasné co to konkrétně znamená.

Prostě potřebuji nějak udělat abych mohl monitorovat napětí každého článku baterie zvlášť.