Prevodnik 0-30 Amper na 0-5 Voltu

Preji prijemny vecer.
Potreboval bych pro svou aplikaci nejaky prevodnik pro Atmegu. Vim ze to bude cca 20-28 Voltu a 0-30 Amper. Budu pocitat spotrebu, nebo watty, to uz softwarove zvladnu. Bohuzel jsem nenasel zadne prevodniky 0-30A na 0-5 voltu. U voltu to bude asi jednoduche bocnikem, ale kdyz zadam neco jako digitalni ampermetr, tak mi to nachazi jenom same multimetry. Nemate tip na nejaky hotovy obvod, nebo klidne i zapojeni s nejakym dostupnym konvertorem?
Mockrat diky

U napětí se nepoužívá bočník, nýbrž dělič :slight_smile: Bočník je pro měření proudu vyššího než zvládne měřící zařízení.
Mohlo by tě zajímat třeba toto:
automatizace.hw.cz/integrovane-s … ziti-1cast
hw.cz/firemniclanky/glyn-czech-r … velke.html

Nebo potom klasika - odpor a napětí na něm zesílit operákem. Ovšem ten proud je dost velký. R=0.01 => U=0-0.3V, Pmax=9W.
Nedávno tu něco takového bylo (zapojení vpořádku ikdyž zbytečně složité, jen odpor 0R22 nebyl 0R22…)

Jasne ze delic a ne bocnik, jsem uz unaveny pokrocilym casem a hledanim na internetu.

Pro tebe ideální ACS712-30A. převádí 0 - 30A na zhruba 0 - 5V (ve skutečnosti asi 0,5 -4,5 V). I deální pro vyhodnocení AD převodníkem atmelu.
Horší je ho ale sehnat - dívám se že ho nemá ani farnell.

Nechal jsem si je poslat jako vzorky, ještě mám čtyři, ale jen 0 - 150A, jeden už jsem daroval zde někomu na fóru.

Mockrat diky za ochotu, ale potreboval bych neco dostupneho.
Muzete nekdo priblizit nejaky priklad s tim “operakem” Neco jsem nasel, ale absolutne netusim, jak pityy dosel k tem hodnotam odporu.

Ti to s tim odporem namaluju. Ten odpor 0R01 jsem nahodil od oka a dopočítal zbytek. Odpor doporučuju složit z několika větších (0R1 se dají běžně koupit). Budeš schopen odvést oněch 9W tepla? Nebo je potřeba ještě ubrat? Ovšem snímaný napětí je už tak celkem malý.
Při tak malém měřícím odporu je naprosto kritický správný návrh DPS (rozvod GND, slabproud a silnoproud oddělené, spojené až u odporu). U toho dalšího obdobného tématu nakonec taky zjistil, že mu to měří jinak při různých odporech(a proudech) a to má pravděpodobně pro nesprávný návrh desky.
Nebude ti vadit měření u země?
Na tohle by už bylo opravdu leší něco jinýho než odpor :wink: Na farnellu ty alegra mají, bylo by to jednodušší, než toto a v ceně velkej rozdíl nebude.
mereni_proudu.gif

Když už jsi si vzpoměl na to “minulé” téma, tak tam ještě nebyla DPS vyrobená. Ale dnes už je DPS hotová, už to funguje perfektně.

Jak psal Lou na farnellu jsou ty allegra ve stavu ocekavane doruceni, coz znamena, ze nikdo nevi, jestli jeste nekdy prijdou :slight_smile:
Ale asi si na ne pockam, je to spolehlivejsi reseni.

Napiš si o vzorky, bude to rychlejší… :smiley:

No pokud potrebujes galvanicke oddeleni od merene casti pouzij ten snimac, sam jsem to pouzival a funguje dobre, ale pokud ti nevadi , ze budes merit na stejnem potencialu, tak pouzij to zapojeni s odporem a OZ, nebo jen odporem, pokud neni potreba velkeho rozliseni. Ja pro mereni proudu do 3A v jedne aplikaci pouzivam pouze ten odpor 0.05/3W v SMD kouzdre (myslim ze 2531, ted nevim presny rozmer) s referenci 2,54V. Bez problemu funkcni.

Na TME zde tme.eu/cz/katalog/artykuly.phtml?search=acs712&idp=1#search%3Dacs712 se objevil tento ACS712ELCTR-20 Čidlo magnetického pole ±20A za predpokladu ze se spokojim se ±20A . Myslite ze je to ono, co potrebuji? Nejak se mi nezda cena a to, ze u vsech ostatnich polozek je napsano integrovany obvod a u tohoto pouze cidlo magnetickeho pole (muze znamenat, ze tam chybi ten prevodnik) ale blizsi informace nejak nemuzu najit.
Diky moc

Je :wink:
alldatasheet.com/datasheet-p … 20A-T.html

Nakonec jsem tedy koupil to cidlo a opravdu to funguje, taky moje prvni pajene SMD toho casu jeste s pistolkou :slight_smile:

Má smysl se pokoušet něco podobného řešit s OZ(návrh piityy z 30 září 2010, 19:55), ale na odporu 1miliohm(proud 0-30A, měřit AVR s interní ref. 1,1V)?
Vychází mi to na zesílení kolem 33, tedy odpor 15k ve schématu nahradit 33k. Trochu se obávám přesnosti při nízkých proudech(offset,nelinearita OZ), když ovšem uvážím, že se proudy do 1A nebudou takřka vyskytovat,tak by vliv těchto jevů nemusel znemožnovat použití pro aplikaci v e-cyklokomputeru.

Snímače Allegro -
30A :
tme.eu/cz/details/acs713elct … tr-30a-t/# - naskladnění za 2 týdny
tme.eu/cz/details/acs712elct … tr-30a-t/# - skladem
50A :
tme.eu/cz/details/acs756kca- … osystems/# - skladem
100A :
tme.eu/cz/details/acs756sca1 … 0b-pff-t/# - skladem

Tak to ±50A Allegro už mám, jen se mi nelíbí ,že celkem žere(10mA) a musí mít napájení nad 4,5V. U některých Attiny a Atmeg jsem zjistil, že obsahují před A/D diferenciální zesilovač, který by se asi taky dal použít. Takže na pin - dám zem na pin + drát ze šunt odporu a zesílení 10 nebo 20. Předpokládám, že ten zesilovač mají Atmelové dobře vyřešen a že netrpí podobnými nectnostmi jako klasický OZ. Jsem zvědal jak si to poradí s mininapětím v řádech mV.