Zapojení pojistky mezi zdroj a LED pásek, volba proudu poj.

Já bych to tolik nedramatizoval. Pokud máš zdroj dostatečně krytý, třebas umístěním a ledpásek máš zalitý v silikonu, tak to neřeš. Ledpásek je stejně napájen bezpečným napětím 12V a dotknout se napájecího bodu lze jen na koncích. Koukal jsem teď na datasheet nějakého spínaného zdroje 12V/50W s IP67 pro ledpásky a má izolační pevnost 1,5KV. Pochybuju, že to jinde bude lepší, pokud to nebude bezpečnostní transformátor, který by měl být na 4KV izolační pevnost. Osobně si myslím, že většina spínaných napájecích adaptérů (z Číny), bude ráda, že ustojí napájecích 240V. Doma mám asi 5 let dva spínané zdroje pro halogeny (každý 3 x 20W) umístěné vzadu v kuchňských skříňkách (aby nikde netrčely). Krytí IP50. Myslím, že z IKEA.
A jak psal Atlan o tom průrazu, to se může stát kdykoli a s jakýmkoliv zdrojem. Je však pravda, že pokud vlastní světlo (a tady si i protiřečím) budeš mít třeba v prostoru sprchy (zóna 0) a ta voda z ní se na něj běžně může dostat,tj. nebude na stropě v dostatečné výšce, ale na boku nebo tak něco, zamyslel bych se nad lepší izolační schopností zdroje. Osobně bych tady raději použil klasické trafo a usměrnění s regulací na 12V, tj. zdroj typu SELV, který nemá sekundár mimo vlastní světlo nikam připojen. Jen z toho důvodu, že asi až nad světlé vyjímky, mají všechny spínané zdroje kondenzátor cca 1-2,2nF na 1KV a více mezi mínusem primáru a mínusem sekundáru. Je to jeden z možných průrazných bodů. Druhý je vlastní feritové trafo. Proto se občas stává, že zařízení, které má kovovou skřínku připojenou na mínus sekundáru (např. 12V), jakoby “kope” při uchopení s následným dotykem třeba na ústřední topení. Podle mě proto takto nikdy nelze použít spínaný zdroj jako SELV. Vlastně možná ano, a to typ pro halogenové 12V žárovky. Zde je výstupní trafo většinou feritový toroid a sekundár je spojen jen s výstupními svorkami. Tento typ však nemá usměrnění a do halogenových žárovek “teče” střídavý proud o frekvenci asi 30-40KHz.
Ještě odkazy nejen na normy:
odbornecasopisy.cz/index.php … ment=37971
diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4294.0.html
fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/Bakalar … UPELNY.pdf

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
KOUPELNY.pdf (42.9 KB)