Arduino+FT232RL-nefunkční komunikace s PC. Vadný FTDI modul?

Sehnal jsem si hotový modul Arduino s FT232RL a pokoušel jsem rozběhat jednoduché ověření komunikaci mezi mcu a pcčkem.
Po připojení modulu do usbčka vypadá vše v pořádu. Ve správci zařízení je ftdi inicializované, můžu mu přenastavit rychlost a další parametry, ale přesto nedělá to co má. Hyperterminál (zkoušel jsem ještě OSTerminal) vyšle libovolný znak do virtuálního COM a mcu má přijatý znak opětovně vrátit, ale vrácí mi znak 0x00.
Přes všechno to laborování jsem nakonec vzal logický analyzátor a měřil jsem výstup TX odpojeného FTDI modulu a výstup TX mikroprocesoru, kde jsem nahrál program, co každou sekundu pošle nějaký znak, abych měl s čím porovnávat.
TX uartu mikroprocesoru normálně šlape, ale TX ftdi modulu při vyslání libovolného znaku přes terminál vysílá znak “0”. Zkoušel jsem různé nastavení FTDI ovladače (změnit COM port, rychlost, počet datových bitů, parita atd), ale ty datové bity se prostě drží v nule.
Víte prosím někdo co s tím? Je to ftdičko odhulené nebo je chyba mezi klávesnicí a židlí?
Jsem z toho docela zoufalý, takže budu rád za jakoukoliv radu. :unamused:

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Elektronika s mikrokontroléry, procesory"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Vadný FTDI modul?"

Něco podobnýho jsem zažil s MCP2200 a byla to chyba knihovny ve WIN XP. Tam to probíhalo tak že nechodila žádná data oběma směry přestože virtuální COM se ve správci objevil.

Nevím kde se u tebe nachází chyba, ale postupoval bych následovně.

1.) Odzkoušel bych aplikaci na jiném PC. (vyloučení chyby PC a Winů)
2.) Přeinstaloval bych ovladače.
3.) Vyzkoušel byh jiné FT232. (vyloučení chyby řadiče)

Ale jinak. Jednou jsem měl ten samý problém a byl skutečně vadný FTF232.
Pomohla až jeho výměna. U tebe to však může být jinak.

Osobně jsem však zjistil, že komunikace skrz COM port je pro mé účely poněkud neefektivní.
Vytvářím totiž obslužné programy v Delphi a zjistil jsem,
že při zasílání většího kvanta dat dochází k chybám.
A to nebyla jediný zádrhel.

Tak jsem přešel na ovládání skrz D2XX (přímé ovládání bez COM portu).
Od té doby jsem spokojen. Jediná nevýhoda je, že se zařízením nemohu komunikovat
skrz hyperterminály.

No konečně jsem to snad vyřešil.
Nejdřív jsem zjistil, že mám vadný usb kabel, pak jsem zkusil ručně přeinstalovat ovladače, ale logický analyzátor stále ukazoval obsah datových bitů, že je “0”.
Nakonec jsem odinstalační utilitou od výrobce (CDM Uninstaller) odinstaloval ovladače a nahrál starší verze v2.08.28 (nejnovější je v2.08.30) a už to funguje. :unamused:

Snad to někomu pomůže