Registry v PIC18Fxxx

Tak sa pozrti pripadne aj na toto

amctools.com/vmlab.htm

podporuje aj GCC, ktore je obsiahnute v AVRstudiu + toolchain

Ten basic v Tvojich simulatoroch moze byt zradny. Si nanho lahko zvyknes a potom budes velmi velmi otalat s prechodom na nieco koncepcnejsie (rozumej nieco, v com je hafo prikladov a nepomerne vacsia komunita). Prave pre toto by som rozne BASICy neodporucal. Nechcem sa tym samozrejme nijako dotknut usilia ich tvorcov.

Simulator v AVRstudiu je dostacujuci, s moznostou vnutit pri simulacii spravanie sa binarnych vstupov cez nastroj “stimuly”. Osobne pouzivam z inde uvedenych dovodov len 4.19 verziu+ toolchain s GCC. AVRS 5 ci 6 som odinsaloval a nikdy viac :slight_smile: .

S AVR najjednoduchsie zacnes tak, ze si kupis MCU (napriklad ATmega32), das ju do kontaktneho pola. Na napajanie privedies 5V a das medzi Ucc a GND transil a 100n kondenzator. Transil MCU ochrani, aj keby si na napajanie pripojil vyssie napatie. A minimalne Ta bude po kratsom case o vysokom napati informovat dymovymi signalmi, ak by nahodou Tvoj zdroj nemal prudove obmedzenie ci poistku :slight_smile:

Na signaly MOSI, MISO, SCLK a RESET pripoj odpory 4k7. Ich druhy koniec pripoj na 5V. Na signaly MOSI, MISO, SCLK a RESET prived piny z programatora.

Potom si na nejaky dalsi pin pripoj katodu LED (najlepsie vysoko svietiva, nech je poriadny rachot :slight_smile: ) a anodu na odpor napriklad 4k7. Druhy koniec odporu daj na 5V.

Na nejaky iny pin si pripoj odpor napr 4k7 s druhym koncom tiez na Ucc a medzi tento pin a GND daj nejake tlacitko a paralelne s nim 100n (tym to tlacitko spravis dostatocne bezzakmitovym).

No a pre “vyssie” programovanie si daj trimer/potenciometer medzi GND a Ucc. Bezec daj na niektory z AD vstupov.

Ked naprogramujes zmenu frekvencie blikania LED od natocenia potenciometra a estenejaku ficuru na zaklade stlacenia tlacitka, si v klube programatorov AVR :slight_smile:

Ten pocit sa neda nahradit sebelepsim simulatorom.

Takze na slusny zaciatok potrebujes

1x 5V zdroj
Kludne aj z 7805 s malych chladicom (D01A)+ 2x 100n (na vstup a vystup) + 2x dioda 1N4007 + 470uF/50V + 1xLED + 1x4k7 + vratna tepelna poistka (napr CA010-90 alebo CA020-90 [TME]).

LED s odporom budu na vystupe 7805 aby si videl, ci mas v poriadku 5V napajanie. Vratna poistka Ta ochrani proti nahodnym dlhsim skratom (t > 0.1-1s). Poistka sa teplom roztiahne, zvacsi svoj odpor a obmedzi prud. Po vychladnuti opat prud prepusta akoby nic. Je to jednoduchsie ako cas od casu vymenit trubickovu poistku, pripadne procesor. Samozrejme, ze ked budes zo zdroja odoberat normalne vacsi prud ako na ktory je poistka, tak ta tato obmedzi. Potom sa bude treba pooobzerat po lepsom napajacom zdroji.

1x dioda 1N4007 s katodou na vystupe (5V) a anodou na vstupe (9-12V) a 1x dioda s katodou na vstupe 7805 a anodou na +Un napajacieho zdroja (velmi jednoducha a ucinna ochrana proti prepolovaniu umoznujuca napajat zariadenie aj stiedavym signalom). Ako napajanie bude potom stacit zasuvkovy adapter 9 alebo 12V. Pri 12V sa moze 7805 trochu zahrievat. 470uF daj priamo na vstup 7805 paralelne s jednym 100n. Nie pred diodu, lebo ak das na vstup striedave napatie, kondezator pojde do kytiek.

1x kontaktne pole

2x 100nF (1x Ucc - musi byt, 1x pre bezzakmitove tlacitko)

1x transil 5V8/6V8 (nie je nevyhnutne, ale velmi blahodarne)

6xR 4k7 (4x pre programovanie, 1x LED a 1x tlacitko)

1x LED

1x tlacitko

1x potenciometer

Drzim palce, daj vediet ako to ide :slight_smile: