Filtrace signálu - v reálném čase extrahovat střední hodnotu

Pic pánové. Děkuji velice moc za rady, ale medián i FIRko jsem již zkoušel, bohužel s ne zrovna vynikajícím výsledkem.
Cílem mého snažení je vpodstatě zjistit trend naměřeného a zpracovaného signálu - síťového napětí. Celý řetězec zpracovávání sestává z několika bloků, výstupy dostávám dva: absolutní hodnotu amplitudy napětí v reálném čase a její derivaci. No a s tou právě nastává problém, překvapivě :slight_smile:. Její hodnoty kmitají kolem její střední hodnoty, která mě zajímá. Např. se stane, že se napětí mění o 2V/s, ale ze systému leze toto: 2,2 2,1 2 2,4 1,7 1,9 atd. Kdybych si to nachytal do bufferu a zprůměroval, tak pohoda, dostanu cca. ty dva volty. Bohužel potřebuji pracovat v reál. čase a s rychlou odezvou - cca. za 0.1 s musím dostat novou hodnotu po skokové změně derivace.

Dneska jsem se pustil do Kalmana, bohužel jsem ho nestihl implementovat do DSP, zatím jsem ho zkusil odsimulovat v Matlabu a vypadá to, že by se mohl stát řešením mého problému. V pondělí uvidím :slight_smile:.

Mějte se pěkně.