zmenšení napětí výstupu trafa laboratorního zdroje

Mám postavenej tento zdroj hw.cz/teorie-a-praxe/konstru … -l200.html

Problém je, že není schopen pouštět víc jak 100-150mA. Po laborování, kde jsem zkoušel zkratovat D8-R7, což nepomohlo. Domnívám se, že problém leží v úbytku napětí na stabilizátoru. Podle datasheetu L200 je maximální dropout napětí 32V a zrovna usměrněné napětí z trafa na vstupu L200 je 36-38V.
V komentáři podobný problém někdo řešil a kámoš, co má tento zdroj postavený taky, tak mu zdroj taky začal šlapat, když zařadil mezi trafem a gretzem odpor 10-15 ohm.
Předpokládám, že stabilizátor asi dostane pěknej záhul, když bude stabilizovat dost nevyfiltrované napětí. :smiley:
Napadá někoho lepší řešení (zenerky atd) nebo to je na výměnu zdroje/trafa?

Stačilo mi přečíst 2 odstavce ze zmíněného popisu, abych ztratil jakoukoli důvěru k tomuto zdroji, resp. k autorovi.

Toto je dokonalý nesmysl. Usměrněné napětí je závislé na odebíraném proudu a nelze jej takto jednoduše vyjadřovat. I kdyby šlo o napětí naprázdno, je to také špatně. Asi málokdo ví, že každé trafo má jistý přídavek na sekundáru, který činí u malých transformátorů cca 25%. Ten je třeba také respektovat. Dále síťové napětí také není nikdy přesně 230V, ale může být až o 10% vyšší. A konečně i sekundár trafa má svoji indukčnost, která se malou měrou podílí na navyšování napětí za usměrňovačem. Dalším vlivem je sycení jádra, které má vliv na zkreslení sinusového průběhu zejména 3. harmonickou.
Sečteno a podtrženo: Napětí naprázno býva (u cca 10W trafa) 2x vyšší než je jm. hodnota sek. napětí.
Při zatížení jm. proudem je za usměrňovačem nižší napětí než jeho jm. hodnota. V tomto případě méně než 24V.

Takový rozsah stabilizovat je pro L200 nebo jiný IO značný problém. U L200 může docházet k limitaci vlivem překročení ztrátového výkonu. Většina výrobců to řeší trafem s odbočkami.

Je zajímavé, že autor používá 30W trafo na zdroj, který má dávat 100mA a 30V!

L200 má tu vlastnost, že pokud se přetíží (proudově a výkonově), zablokuje se a dává sotva mA. Pak nezbyde než zdoj vypnout a opět zapnout.

K navýšení proudu by mohlo pomoci snižovat R4 a R6.

hm tak to abych sháněl nějaké jiné zapojení (1-30V/1A), které by se mi hodilo do stejné krabičky

zkus LM317T cca 8Kč Uout 1,2-37V Uin 40V 1,5A Udrop asi 2V já sem to kdisi zapojoval jako simetrickej zdroj s LM337T
R1=Uoutmin (1,2V) / Ioutmin (10mA) 120ohm (u sim.zdroje lze použít trimr na sladení obou IO1)
R2={[Uoutmax / 1,25] -1 }*R1(120)
opravdu nevim kde sem vzal 1,25 takovou paměť nemam asi je to min napjetí
D2 je tam pro jistotu na vístupu IO1 se nesmí objevit vjetší napjetí než na vstupu (neni dulžitá ale dej jí tam)
D1 je tam z obdobneho důvodu kuli C3 (taky ji tam dej)
C1 mam 3300uF (neco tam narvi) napjetí kondíku je usměrňí Uzdroje (bez záteže!)*odmocnina2
C2 tadi si dej pozor čím vjedší kapacita tím vjedší nabijecí proud abi to utách stabilizátor :slight_smile:
oteplení IO1 je závislí na proudu a na ubitku napjetí já sem tam dal malej chladič tak me topí

jo a R2 neni timr ale potík já ho nemohl najít

Zdravím,
přesně to samé teď dělám s LM317.
Pro inspiraci dávám schéma. Nelekněte se, jsou to většinou šuplíkové součástky :slight_smile: