Osciloskop BM566A - Oprava delší dobu nepoužívaného oscil.

Nedávno mi syn přinesl ze SD kde je zaměstnán výše zmíněný aparát. Vypadal skoro jako nový,ani neměl ustřiženou síťovou šňůru jako tomu většinou bývá. Nechal jsem ho asi 3dny v suchu aby vyschla případná vlhkost. Potom jsem ho vzal na stůl a zapnul. Bylo přesně to co jsem čekal,přístroj samozřejmě nešel. Zkontroloval jsem pojistku a byla přerušená. Pojistku jsem nahradil novou hodnota 630ma a zapnul. Opět nic,pojistka opět přerušená. Řekl jsem si,dám o trochu silnější,dal jsem 1A a zapnul. Naštěstí pojiska držela,a to bylo vše. Asi po pár sekundách jsem uviděl jak z přístroje začal stoupat lehký dým,tak jsem rychle přístroj vypnul. Podle zápachu mně bylo jasné o co jde . Síťové trafo. Rozdělal jsem aparát a začal jsem měřit. Vcelku hned jsem našel vadnou jednu diodu v jednom můstkovém usměrňovači. KY132/300. Problém ale je se k tomu vůbec dostat. Ale zadařilo se a tak jsem přístroj opět zapojil do sítě. Vše se opakovalo jako před tím. Jenom to trvalo trochu déle. Opět lehký dým přímo z trafa. Nezbylo nic jiného,najít schema na netu a studovat. Dospěl jsem k názoru,po proměření primaru trafa,že primár je OK. Tedy jsem trafo po důkladném omalování zapojení vodičů k němu vyndal ven. Hned bylo vidět jak jedno vinutí je spálené. Trafo má celkem 3kostřičky které jsou k sobě slepeny. Docela dobře jsem trafo rozdělal,naštěstí je jádro typu C a tak jsem se pokusil kostru s vadným vinutím od sebe oddělat. Povedlo se dobře,nic neprasklo a tak jsem zjistil dle dokumentace,že je to vinutí pro 80V. Měl jsem štěstí,že bylo navrchu. Dle dokumentace má 320závitů drátem 0,35mm. Tak jsem to vinutí odmotal a dal jsem kostřičku sousedovi který doma dělá opravy el.motorrů a slíbyl mi,že tam to vinutí domotá. Tak tím jsem prozatím skončil,dám vědět až dám trafo nazpět. Má prosím někdo ze zdejších odborníků zkušenosti z opravami těchto přístrojů? Já se přiznám bez mučení,že já nikoli. Dělal jsem všelico,ale osciloskopy ne.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Osciloskop BM566A"

Tak jsem pokročil s osciloskopem o něco dál. Soused mně dal přemotanou cívku do síťového trafa, já ho sesadil a zadělal do vnitřku aparátu. Nejdříve jsem ale proměřil celou tu větev kterou zmíněné vinutí napájí. Závada velice rychle nalezena. Za celou svoji dlouhodobou praxi jsem se s něčím podobným nesetkal,a nebo si to už nepamatuju. Což je taky možný vzkledem na můj věk. Jeden elyt 220Mikro totální šlus. To se nedivým,že odešlo vinutí a jedna dioda v greatzu. Tak jsem ho jenom odpojil a nechal jsem ho tam být,protože takový stejně nemám a nechci tam zatím bastlit nic jiného. Stejně jsou tam 4kusy stejný a paralelně. Snad ho někde seženu. Jinak budu muset provést celkovou kalibraci a přístroj může začít sloužit.