Generátor: Generovaní sinusového a trojúhelníkového průběhu

Ak sa ma testovat tlacitko a signal ma byt spojity, potom sa tlacitko musiniekedy testovat a toto testovanie nesmie narusit spojitost signalu. Naviac nestaci iba testovat tlacitko, ale vyhodnotit nabeznu (dobeznu hranu), lebo ako som pochopil tlacitko ma fungovat ako prepinac. Musi mat samozrejme osetrene zakmity, lebo ak prepnem tvar signalu iba detekovanim stlacenia tlacitka, program bude medzi stavmi pri stlaceni velmi rychlo prepinat a nemam istotu na generovani ktoreho signalu sa zastavi.
Ak taketo vyhodnotenie tlacitka nema narusit kontinuitu signalu, malo by sa dat stihnut medzi lubovolnymi vzorkami. Este by sa dala pouzit metoda “rozprestrenia” vyhodnotenia tlacitka medzi jednotlive vzorky.
Kedze ide o cas, samozrejme by sa dala pouzit Radiusova metoda. Kedze su znama vystupna frekvencia, program sa moze napisat a nastavit taktovaci generator (Xtal, RC, …) procesora tak, aby vystupna frekvencia zodpovedala poziadavku. Do “pomalsieho” signalu by sa medzi jednotlive vzorky vhodne vlozili NOPy.

Toto vsak cele povazujem za nejaky ulet nejakeho profesora. Ak sa jedna o skolske zadanie, podmienky mal vyucujuci zatat take, aby sa student mohol niecomu priucit a nie hned na zaciatku vymyslat krkolomne riesenia aby sa stihlo generovat 50kHz. A ani s krkolomnymi zverstavmi nebude sinus na osciloskope vyzerat ako sinus ale bude zatazeny velkym skreslenim. K comu je toto dobre, nerozumiem.

Ak je to realny problem, v takom pripade by som skor odporucil MCU + svab s frekvencnou syntezou. Na to tie obvody su. Alebo pouzit externu RAM a ani nemusi byt hned dvojportova. Najprv MCU do nej naseka vzorky a potom su tieto vzorky vycitavane a posielane do DA, pricom v druhej faze adesu RAM zabezpecuje 74HC393.
74HC393 dostava hodiny z vystupu jedneho z casovaco procesora. Ak bude pamat napriklad 1024B, zmesti sa do nej 4x256 vzoriek, co by mohlo zodpovedat styrom signalom. Ktory z nich sa ma aktualne vysielat moze urcit procesor pomocou svojich dvoch noziciek.
Toto by som povazoval za slusne riesenie aj pre vyssie frekvencie. A procesor nie je presnym casovanim a rychlym vysielanim signalu prakticky vobec zatazovany. Ak sa nepouzije 2port RAM, treba este medzi dolnych 8b adresej zbernice RAM a vystupmi 74HC393 vlozit nejaky 3stavovyu oddelovat, napriklad 74HC245. Signal RD, WR a CS tej RAMky je plne v rezii MCU.

Takze na to cele by malo stacit pouzit MCU, DA, RAM, 74HC393 a 74HC245

Prajem pekny den :slight_smile: