Programování uC Microchip v C

no ,je to logicky , U_BAT je 8bit tak vysledek bude taky max 8bit
UBAT = (U_BAT * 31439); zapis to takle
U_BAT * 31439 -> vysledek se ti ulozi do U_BAT a ten pak do UBAT :bulb:

Panda38: Díky moc, funguje. Přesně jsi pochopil co potřebuju.

MiloPS3: No mě to vůbec logický nepřijde, že když mezi sebou nasobím 2 16b čísla a chci je uložit jako 32b že to uloží opět jen jako 16b.
Protože, to samo dělám se sčítáním, tam to funguje samo a bez problémů.

skouse si to s tema zavorkama ?

to je prave ono, neulozin se ti to do 32b ale nejdriv do 16b(U_BAT) a pak teprve do 32d proto se ti zdejchne nekam ten zbytek…
kdyz zapises U_BAT jako 32b tak to chodi,ze? , takze staci to dat do zavorek a nemusi mit U_BAT jako 32b,

MiloPS3 asi jsem natrvdlý, ale vůbec jsem nepochopil o čem mluvíš. :smiley: Proč by to měly závorky ovlivnit?

Případně by to mělo fungovat i takhle:

UBAT = U_BAT;
UBAT *= 31439;

ne to sem natvrdlej ja :laughing: , takze beru spet , v tomhle pripade to neni ono…

parkrat se my stalo ze si to prekladac prepocital po svym asi nejak takto

U_BAT=U_BAT*31439; UBAT=U_BAT;a pak to prave nevychazelo

Jo, to může být že použije pro výsledek stejný registr.

Překladač to běžně bere tak, že zkontroluje velikosti operandů ve výrazu a podle toho použije typ výpočtu, tj. 16b číslo * 16b číslo násobí 16bitově, výsledek je 16b a ten pak uloží do registru výsledku (např. 32b). Měl by mít alespoň jeden operand rozměr 32b aby použil 32bitové násobení.

Při sčítání dvou 16b může být výsledek velký 17 bitů. Překladač musí zajistit i správné nastavení horního slova výsledku (aby zajistil znaménko), takže použije informace ze stavového registru a tam je nejen signum, ale i příznak carry (resp. overflow), který mu řekne že tam má přidat ještě jeden bít. Sčítání 16 bitů může tedy udělat 32b výsledek bez ztráty dat.

Ahoj, jak se dá v XC16 zjistit skutečná adresa buňky pole v RAM kam ji umístil kompilátor? Nějak k tomu nemůžu dojít.

Chci rozchodit krmení grafického LCD přes SPI PIC24 a data do SPI tam sypat za pomocí DMA z “video RAM pole”. Potřebuju nastavit počáteční a koncové adresy pro zdroj dat. Na LCD bude převážně grafika s výšším FPS.

Děkuji.

A co zkusit tohle :

[code]char Pole[PocetPrvku];
char *AdresaBukny, *AdresaPole;

AdresaBunky = &Pole[KteryPrvekChces];
AdresaPole = Pole;[/code]
případně

AdresaPole = &Pole[0];

To by snad mělo chodit v jakémkoliv Cčku.

Bývalo dobrým zvykem, že kompilátory generovaly LST soubor (listing - nemusí mít vždy příponu .lst), kde byly všechny adresy a symboly shrnuty - XC16 už to neumí?

Edit: Takže si odpovím sám - XC16 User’s Guide praví:

Díky moc borci,
Balů: Vyzkouším.

Mahoney: O listingách zhruba vím, já jsem právě potřeboval něco zcela automatickýho, nevím na kolik je kompilátor ochotnej při vícenásobným překladu přehazovat proměnný v RAM na jiný místo aby to bylo zábavný :slight_smile:

V tom případě jsi spíš špatně zformuloval otázku, protože jsi psal, že k tomu nemůžeš dojít, ne že chceš, aby k tomu dokázal dojít program v MCU (teda jestli to dobře chápu). Ale stejně mi není jasný k čemu to můžeš potřebovat, kompilátor se o svoje proměnný dokáže postarat dobře sám a program v MCU se vůbec nemusí zajímat o to, kde co leží.

Balů: Díky funguje to. Popravdě jsem pintery do teď nepotřeboval, takže ani nevím, že to jde použít takhle jednoduše.

Mahoney: No když to čtu znova, tak to mám napsáno lehce divně :slight_smile:

Kompilátor se o proměnný stará v pohodě. Já mám v RAM pole 1024B pole, který potřebuju přes SPI přenýst do LCD co 100 ms. Standartní ruční prací, to zabere strašný množství procesorovýho času.
PIC24 má DMA řadič, kterýmu akorát sdělím adresu odkud má začít sypat data (počáteční a koncová adresa pole) a kam (SPI buffer). Celý tohle to zabere CPU jen pár stovek ns, všechno tam přesune DMA řadič úplně sám.

No ono když to čtu znova zas já, tak zjišťuju, že jsem poprvé tu druhou část tvého příspěvku (s tím LCD, SPI atd.) úplně přehlídnul. Takhle to smysl samozřejmě dává :wink: takže psát asi umíš, jen neumím číst :confused: (ach jo).

Co máš přesně za PICku a za displej (jen tak pro zajímavost)?

No ty neumíš číst a já neumím psát :slight_smile:

LCD mám tme.eu/cz/details/eadogl128w-6/graficke-lcd-displeje/electronic-assembly/ea-dogl128w-6/
Mám na tom nalepenej i ten odporovej dotykovej panel, tak jsem zvědavej jak se s tím poperu.

PICy používám ve velkým PIC24FJ64GA306 na tom jsem v práci postavil spec. PLC. Na pokusy používám ještě PIC24FJ256GB206.
V měničích (DC-DC, DC-AC) používám ještě dsPIC33FJ16GS504, ten je výkonově totálně nejmasakrálnější, nicméně ho bude nahrazovat dsPIC33EP64GS504 a ten je ještě víc nabušenej.

To Billy Bob Bean, mám malý dotaz trochu mimo dané vlákno. Je na ds picech možnost debug v reál čase, bez ovlivňování chodu programu? Ptám se proto, že dlouho jsem používal pic18, kde se o nějakém použitelném debugování nedalo mluvit. Přešel jsem na Motorola Freescale, debug v reálném čase jede ok, ale stejně šilhám zpět po picech …
A malý dotaz ještě, používáš v měníčích měření limit vf výkonového proudu z výstupu?

Noname: Debug vůbec nevím, já tohle nepoužívám. Od doby co jsem objevil Saleae Logic a blikání ledkou + UART nic jiného nepoužívám, takže nevím.
dsPIC má JTAG, a na standartním debug má daleko větší HW množství breakpointů a možnosti SW breakpointů.

Limit VF proudu na výstupu? Jak to myslíš? Nebo co myslíš konkrétně?

Zdravím, myslím to tak, že se měří výstupní proud z IGBT tranzistoru a v případě zkratu na výstupu dojde k vyhodnocení limity proudu a vypnutí měniče než bude po něm. Ochrana je provedena hardverově mimo cpu a měla by zvládnout tvrdý zkrat na výstupu v řádu max jednotek mikro sekund. Dělám výkonové měniče a tuto část zatím ještě nemím dostatečně ošetřenou.

Já si myslím, že funkční nadproudová ochrana je na celým tom měniču to nejsložitější. Ochrany řeším přes CPU, taky to není úplně dokonalý.
Hlavně to chce mít na výstupu měniče dostatečnou indukčnost, aby se trochu zmenšíla strmost dI/dt a byl volný čas na posnímání nadproudu.

Teď jsem si z hrozné lenosti porával s Arduinem musím říct, že se mi neskuetčně zalíbila funkce Serial.print(“Retezec znaku”);, Kdy se přes Uart pošle řetezec znaků co je předán jako parametr funkci.

Jak toho docílit v XC30?

Resp. jak zadefinovat funkci do které půjde dynamicky předávat string o délce max třeba 64B? Dál co se s tím má jak dít bych už dopsal sám.

Díky.

Myslim, ze u XC by mohlo fungovat **printf() **; ,tam je to myslim taky na UART1.
Jinak samozrejme pres pointer:

void sendString (consta char *str, unsigned int size)
{
     while(size --)
    {
        UxTXREG = (unsigned char) *str;
        str++;
        while (UxSTAbits.UTXEN)    // ceka na odelani
            continue; 
    }
    return;
}

kod jsem nezkousel … nebudou sedet asi nazvy registru …