Oprava LCD monitoru-podsvětlení(CCFL trubice)nemůže naskočit

Zkontrolovat POŘÁDNĚ (klidně i lupou, někdy je to blbě vidět) spoje u všech cívek a tepelně namáhaných součástek, zejména v invertorech - někdy se časem vytvoří studené spoje, a pak se to může takto projevovat. Pokud to nezabere, jsou špatné CCFL trubice (což se bohužel často projevuje úplně stejně, taky jen bliknutím; někdy se ještě jakoby pomalu rozsvěcují, než to zhasne, což může být zase obojím - jak trubicí, tak invertorem)

ja som vymenil kondiky a po 2 rokoch znova, a potom este raz. Jediny co som nemenil bol ten 82uF/400V, taky neviem zohnat, a neviem ci tam nemozem dat aj inu kapacitu.

Můžeš, ale větší hodnotu, např. 100uF/400V. Problém je s trochu atypickou hodnotou a velikostí a nové se tam většinou nevejdou. Pokud bys rozměrově nesehnal stejné, zkus, pokud se tam vejdou, paralelně dva s poloviční kapacitou (např. 47uF/400V) a přilepit je tam tavným lepidlem nebo oboustrannou páskou. Deska trochu hřeje, tak ať se neposunou na desce kam nemají.

Tady můžeš objednat snad podobný:
ame.cz/ELYT-82-400-105-konde … 10699.aspx
cz.farnell.com/panasonic/eeued2g … dp/9696520

tak som zohnal 100uF/400V a vymenil, ale rozmerovo nepasuje moc, opiera sa o plechove sasi, ale budem musiet objednat z netu vsetky kondiky, lebo u nas v GMku nemaju ani zakladne rady.

Zdravím,taky mám podobný problém. Mám monitor Hyundai X93W. Když ho zapnu,naběhne na pár sekund a potom zhasne.Když je monitor nepřipojen k PC,tak při zapnutí se rozsvítí zelená Ledka,při zhasnutí zčervená. Jiná situace je,když je připojen k PC,to potom při zhasnuté obrazovce zůstane ledka svítit zeleně. Vyměnil jsem všechny elyty které na desce jsou ale to nepomohlo. Předpokládám,že je vadný IO , který má na starost buzení výkonové fety. Chtěl bych slyšet Váš názor, nejsem v oboru laik,jsem vyučen jako radio a televizní mechanik,jenom jsem už trochu starší.

Vymenil si naozaj vsetky? aj tie nenafuknute? Mozes mat problem, ze si tam dal obycajne kondiky, a tam je treba musia byt low esr kondiky.
Ja som kupil tu:
elko-verkauf.de/doku-tft/10 … p19-2.html
maju aj ine sety. Nie su najlacnejsie, ale ide to a nemusis zhanat kade-tade

Řekl bych, že všichni vycházíte ze špatných předpokladů.
a) Kapacita elektrolytů je v širokých mezích nepodstatná. Může být větší, ale většinou nevadí ani menší (ostatně, výrobní tolerance jsou takové, že trvat např. na 82uF je prostě směšné - a stejně se to časem změní). Důležitější je už zmiňovaný low ESR, nebo ještě lépe verry low ESR.
b) měnič pro podstvit (tzv. invertor) nebývá ničím řízen. Je to samokmitající dvojčinný měnič, zpravidla s bipolárními tranzistory. Velmi častou příčinou přetížení měniče je vysazení kmitů vlivem studených spojů. Pomáhá propájení všech pájecích bodů v okolí invertorů.

Dobře,zkusím vše propájet,i když jsem vše pečlivě prohlédl a nic jsem nenašel. Dám vědět jak jsem uspěl.

Tak jsem vše proletoval,a je to pořád stejné. Zatím mně nic nenapadá,budu ale pokračovat dále.

Nějak jsem nemněl moc času se v tom hrabat,jako důchodce jsem neustále vytížen,ale dnes se na to zase zaměřím. Ještě jednou proměřím vše,jak aktivní prvky tak pasivní. Mám ale podezření,že je vše marné a že bude pryč jedna trubice a to jsem potom v loji,protože to jsem nidy ani neviděl jak se to mění. jinak na monitor nijak nespěchám,mohl bych si klidně koupit i novej,ale znáto ,když se do něčeho dám,tak jsem jako buldok. Není na tom nic složitého,dělám daleko složitější věci. Jsem radioamatér a sám si stavím všechny zařízení doma. Od 145Mhz až po 47GHz. To je trochu jiná liga. No snad někdo poradí,jak postupovat dál.

Chtělo by to zjistit zda ti vypadává jenom podsvícení nebo celej monitor. Poznáš to tak ,že při připojeným monitoru na PC posvítíš na monitor pod určitým úhlem třeba baterkou. Pokud vypadává jemon podsvícení,měl by být vidět náznak obrazu.

Promiňte,asi jsem to nenapsal dost jasně,vypadává jenom podsvícení. Když silnou baterkou posvítím na display tak obraz tam samozřejmě je. Jde tedy jenom o to podsvícení. Studené spoje tam rozhodně nejsou.

Postav si např. tohle a odzkoušej ty CCFL zářivky.
danyk.wz.cz/ccfl.html

Děkuju za upozornění,určitě se do toho pustím,je to velice jednoduché. Snad mi to pomůže odhalit závadu. Zrovna dnesn jsem hledal přípravek na měření indukčností a kapacit. Je to přídavek k čítači od Miloše Zajíce,kterej bydlí asi 8Km ode mně.

Tak zdravím po delší době. Nějak nebylo času nazbyt. Stihnul jsem ale postavit přípravek na zjišťování zdali jsou trubice na podsvícení dobré nebo ne. Přípravek chodí na první spuštění. Je to velice jednoduché,ale spolehlivé. Zjistil jsem,že trubice jsou v pořádku,tak budu pomalu pokračovat abych nějak postoupil dál. Doporučuju všem,kdo se nějak zabývá opravou monitorů nebo tV s podsvícením. Časem na to udělám i DPS a dám to do nějaké krabičky. V případě,že by někdo náhodou věděl o schematu na tento monitor,uvítal bych alespoň odkaz.

Prosim tě jaké označení má SMD integráč co napájí přes budící tranzistory ty dva invertory ( feritová trafa ).
Začíná označení na OZ xxxx ?

Nevím,jestli byl dotaz na mne,ale já tam mám ten obvod s názvem INL837

To Pytlik: Přiznám se, že v monitoru jsem tak jednoduchý samokmitající měnič jen s tranzistory neviděl. A je také pravdou, že všechny monitory byly značkové.
V mém DELLu je obvod TA9687, který má řízení z desky monitoru a budí duální mosfety v můstku.

Protože jsem ani já nepochodil s originálním měničem (nesehnal jsem IO), použil jsem nakonec univerzální typ ZX228. Vzhledem k ceně opravdu není co řešit. Původně jsem tam chtěl dát Led pásky, ale držáky obou CCFL výbojek jsou velice úzké a ten Led pásek co mám doma se tam nevešel. Modul co jsem použil, má i řízení ON-OFF a ADJ a napájecí napětí 10-28V.
Ještě poznámka ke zdroji v monitoru. Ten samozřejmě “jede” i při vypnutém stavu. Zdroj má 2 větve, 5V a 16V. Měřením jsem zjistil, že při zátěži je na výstupu cca 16V, ale naprázdno při vypnutém monitoru je tam 24V. Stabilizace je zapojena jen na větvi 5V. Těch 24V je omezeno zenerkou s tranzistorem a 2 paralelními 1W odpory, aby tam nebylo ještě více. Zřejmě i proto byl elyt na 16V větvi zdroje nafouklý, když byl jen na 25V.

Odkaz na různé typy: sema-for.cz/shop/category.php?id_category=8

PS. Objednal jsem si výše i univerzální zkušební měnič a s úspěchem odzkoušel různé CCFL výbojky. Pro testy mohu doporučit.

hodím to sem…
zakoupil jsem univerzální invertor na opravy LCD, který ma piny 12V, GND a pak řízení On/off a Jas.
Na vadném invertoru v opravovaném LCDčku jsem ze schématu vyčetl 12V, GND a pak řídící LAMP_ADJ, DIM_ADJ, INVON. Mohl by mi někdo poradit, co by mohly být ty poslední tři?