Detekce sepnutí okruhu

Neber to prosim v zlom, myslel som to naozaj ako zart. :slight_smile:

Ak je to stlacenie naozaj na impulz (nejake spinani cez kondik) co nikto momentalne netusi a mas moznost s tlacitkom experimentovat, vyrob si nasledovny pripravok.
9V vlastnou baterkou napajaj OZ, napriklad LM358 alebo iny, ktoremu staci jedno napajanie.
GND daj na jeden pin tlacitka, +vstup daj na druhy pin tlacitka a na -vstup daj viacotackovy trimer, ktorym pre zaciatok nastavis takych 0.1V. Na vystup OZ daj cez odpor LED. Stlacanim tlacitka uvidis, ci Ti LED blikne. AJ ked by to bolo spinanie cez kondik, casova konstatna by mala byt tak dlha, ze by sa to na tej LED malo prejavit.
Ak by zvonec prestal fungovat, respektive by reagoval na pripojenie/odpojenie +vstupu OZ, znamena to, ze do vstupu OZ tecie taky prud, ze ho zvonec vyhodnoti ako stlacene tlacitko. V tom pripade pouzi OZ s FETmi na vstupe. LM358 ma dost vysoky vstupny odpor, ale stat sa to moze. 9V na napajanie OZ navrhujem preto, lebo na jeho vstup sa urcite nedostane vacsie napatie, kedze aj zvonec je napajany 9V. Alebo pouzi TL072/062/082 a ako zaporne napatie daj druhu 9V bateriu. GND je tvorena spojom medzi baterkami.

Ak by LED neblikala, skus postupne zvysovat komparacne napatie az do maxima.
Este by pre detekciu pomohlo dat na vystup OZ monostabilny (cas >100ms) alebo klopny obvod. Tak by si detekoval aj naozaj velmi kratke okom nepostrehnutelne impulziky.

Ak ani to nepomoze, potom uz fakt neviem a myslim si ze ten drot je medzi tlacitkom a zvoncom zbytocny a cele zariadenie funguje na telepatickom principe. :slight_smile: