U/I meter cez interný AD

Nie je dolezita ani tak absolutna presnost tej referencie. Tak ci tak musis AD/DA nakalibrovat osve, lebo uz len vstupny delic mas v ramci tolerancie beznych odporov +/-1%. Tam je 0.001% referencia uplne zbytocna. Co je vsak velmi dolezite je casova a tepelna stalost. Externa TL431 ma okolo 30-50ppm/°C. Referencia v MCP3423 ma 15ppm/°C.
Pre ilustraciu, bezny metalizovany odpor ma zavislost hodnoty od teploty cca 50ppm/°C. Pri odporovom delici sa vsak casto tato teplotna zavislost kompenzuje a deliaci pomer ma teplotnu zavislost omnoho lepsiu.
Interna referencia ma tu vyhodu, ze vyrobca casto kompenzuje a dosolichava cely AD/DA retazec spolu, nie iba samotnu referenciu. Preto napriklad pre MCP3550 vyrobca udava 10ppm/°C INL (integralnu nelinearitu). Lebo tak ako od teploty sa meni hodnota Uref, tak sa od nej menia aj parametre samotneho AD.

Taze ak mas podozrenie, ze interna referfencia je akoze len tak naoko, vzdy porovnavaj parametre. Samotna pociatocna presnost referencie je jeden z najmenej podstatnych parametrov (netvrdim, ze je nepodstatny). Dolezita je teplotna a casova stalost a vlastny sum referencie ale i samotneho prevodnika.

Podla mojich skusenosti je interna referencia v ATmegach teplotne tak dva-tri krat horsia ako exerna TL431. Ale interne referencie v mcu su o niecom inom ako interne referencie v AD/DA. Vynimkou su snad iba interne referencie v procesoroch PSoC, ale presne parametre TI a AnalogDevices nepoznam. Najma ta druha firma asi bude mat vo svojich mcu referencie na slusnej urovni. Nemam cas to vsak skumat blizsie.