Vícevstupový teploměr-přepínání čidel PT1000 v odpor. můstku

Si myslim, ze tym mostikovym meranim si to uplne zbytocne komplikujes.
Daj na zname napatie (napriklad na nejaku referenciu, alebo kludne na Ucc mcu, ktory potom pouzijes ako referencne napatie, takze ta nebude trapit jeho kolisanie. Ale pre oddelenie a nezanasanie rusenia by som pouzil samostatnu referenciu napriklad z TL431 v TME za 2Kc]) odporovy delic, ktoreho dolny odpor bude tvoreny tou Pt1000(Pt100, Pt500, Ni1000,…). Kedze horny odpor poznas, jednoduchou matematikou v mcu vypoocitas dolny odpor. Zaroven ta chcem upozornit, ze s 10b AD prevodnikom nemozes ani len teoreticky merat teplotu v rozsahu -40 do +150°C na desatinu stupna. Potreboval by si 1900 dielikov, ale 10b AD ma maximalne 1024 dielikov.

Na Tvojom mieste by so spravil nasledovne pre viac kanalove zapojenie.

Snimat odpor v odporovom delici. Na vystupo odporoveho delica by som dal nejaky slusnejsi OZ, napriklad pre styri kanaly stvornasobny MCP6074 (stoji v TME 28Kc). Takto posilnene napatie mozes dat kludne na vstup hociakeho analogoveho muxu. Kludne aj osemnasobneho lacnucneho a overeneho 4051 (TME za 2.8Kc). Vystup tohto muxu pripoj na minimalne 12b AD prevodnik. Na tieto ucely pomaleho merania pouzivam s uspechom MCP3423 za cca 50Kc. Je to sigma-delta AD, takze sam od seba principialne filtruje rusenie 50Hz a jeho vyssie harmonicke.

Suma sumarum za 4x2+28+2.8+50+5 za nejake smetie okolo ta 4 kanal vyjde na 93.8Kc a osemkanal na 134.8Kc. Ak si zapojenie navrhnes sikovne s jumprami na (vyradenie Uref, pripojenie/odpojenie napr 10R odporu, zapojenie definovaneho delica) aj s nejakym teplomerom na doske pri svorkach, napriklad z 18B20. mas univerzalny analogovy vstup na meranie U/I/R a napatovy vstup mozes pouzit aj na meranie termoclankov, takze sa nemusis bat ani poziadavky na meranie teplot presahujucich 1000°C :slight_smile:

Je to lacne, overene a spolahlive. Pozor, cez Pt nezen vacsi prud ako 0.5-4mA v zavislosti od pozadovaneho rozlisenia. Prudom sa teplotny snimac ohrieva a tym sa skresluje meranie. Niekto tu pisal o 30mA. To uz by z Pt bolo male vyhrevne teliesko :slight_smile:

Ak pripojis teplomer cez kabel v labaku je jedno ci si si zapol lampicku alebo nie. Ta ti rusenie nesposobi. Sposobia ti ho cvakania isticov napajajucich velke stroje. Ak sa aj vyhnes priestoru isticu, to cvaknutie sposobi velky prudovy naraz ktory sa siri z napajacich kablov ako antena. Pri merani teploty vsak nejde o rychlost, takze namerane hodnoty filtruj (priemerovanie, plavajuci priemer, filter 1. alebo 2. radu, skratka nejaka jednoducha matematika lavou zadnou zvladnutelna v mcu) a paralelne ku kazdej Pt daj na strane merania 10n paralelne 100n a pripadne este 1uF keramicky kondik. Samozrejme nezabudaj na prepatovu ochranu. Ak sa ti do kabla naindukuje niekolko sto voltova slaha, polovodice v ceste k zemi by nic nezachranilo. To je ale samostatna otazka, ktora tu bola mnohokrat diskutovana.