Vícevstupový teploměr-přepínání čidel PT1000 v odpor. můstku

To čidlo PT100 se zřejmě používá buď z nějakého historického důvodu, nebo že má při 100 ohmech lepší odonost proti rušení. Nevím.
Ale pravdou je, že pro více čidel se používají vždy integrované zesilovače či převodníky co nejblíže čidlu. A pak se komunikuje RS485 nebo proudovou smyčkou nebo něčím podobným.
Pokud máš alespoň 2 čidla, zkus je zapojit na delší vodiče jako by tam ty mosfety byly, Tedy vždy jen jeden sepnutý. Zajímalo by mě, jaké rušení se naindukuje. Protože to druhé PTxxx bude fungovat jako anténa. Zkusil bych to sám, ale namám PTxxx.
Jaký rozsah teplot vlastně potřebuješ? Mě zatím na všecho stačilo čidlo DS18B20. I když teď vymýšlím měření do cca 500 stupňů. Asi to bude s termočlánkem. Žádná velká přesnost. Postavil jsem termostat s tím DS18B20 pro teplovodní kotel pro spínání čerpadla. Ale na krbovou vložku, která vytápí zásobník TOV to moc nejde použít. Když v noci dohoří oheň, tak je voda cca 60 - 90 stupňů. Ta se však vrací stejně teplá i ze zásobníku a ochlazuje se v krbové vložce. A navíc běží vlastně zbytečně čerpadlo. Tak mě napadlo navíc mimo teplotu vody měřit termočlánkem výstupní teplotu spalin do komína. Když dohoří oheň a v komíně se “ochladí”, bude čidlo DS18B20 jen sledovat případné navýšení teploty vody akumulované v krbové vložce a jen krátce protočí čerpadlo.

PS. Teď mě ještě napadla myšlenka. Tak jak jsem to myslel s těmi mosfety a čidly paralelně a pišu to o pár řádků výše, bude to asi dobrá anténa. Pokud budeš mít třeba 20m vodiče k čidlům, bude to asi fakt dost rušit. Při 8 čidlech to bude 7 antén. Zkus připojit k čidlům paralelně 1nF kondenzátory a vše proveď dobře stíněnou kroucenou dvoulinkou vhodného přůřezu. Nevím, zda ty mosfety by nešly zapojit nad čidla. Pak by trvale připojený vodič čidla byl na zemní svorce a odpojený na měřící svorce. Ale opět nutno odzkoušet. Je to jen teorie.