Na základe čoho určiť Vref na AD prevodníku?

Prosim prosim,
vedel by mi niekto vysvetlit na zaklade coho si mam urcit Vref na AD prevodniku?
Prevodnik napajam na 5V
Do AD prevodniku mi vstupuje teplotne cislo a senzor tlaku. Teplotne cidlo ma pri 0°C = 0V, 25°C=250mV. Senzor tlaku ma pri 15kPa = 0,2V a pri 115kPa 4,8V.
Mam 12bit prevodnik co je 4096dec
Ked by som pripojil na Vref 5V tak 5V/4096=1,22mV co to vlastne znamena?

Ospravedlnujem sa ale som z toho zatial vedla a nikde som nenasiel zatial vysvetlenie.
Dakujem za pomoc

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "AD prevodnik"

1.22mV je nejmenší možné rozlišení (nebo jinak: hodnota nejmenšího bitu)

Což znamená, že při 25°C převodník vyplivne číslo 205 (250mV/1,22mV).

U reference je víc možností. Musí však platit, že Vref >= Vmax, kde Vmax je maximální vstupní napětí. Pokud tedy budeš měřit 4.8V, mus být reference např. 5V. Ovšem měřené napětí lze také zeslabit. Pokud vydělíš 4.8V na polovinu, stačí pak reference 2.5v (maximální vstupní napětí do AD bude 2.4V).

Ako bolo spomenuté vyššie, do hry vstupuje viacero veličín. Ak je 12-bitový prevodník, ja by som volil ref. napätie 4,096 V. Rozlíšenie je 12 bitov, čo dáva 4096 úrovní. Teda 2 exp 12 je 4095 a k tomu je potrebné prirátať prvú úroveň - 0, čiže spolu 4096 úrovní. Z prevodníka polezie 12-bitové číslo v rozsahu 0 - FFF, čo je dekadicky 0 - 4095. Urobíš prevod z hexa čísla na dekadické a máš úroveň vstupného napätia v mV. Podelíš 1000 a máš vo V.
A je to.
Pozn.: Ja som skúšal merať 10 ks zdrojov referenčného napätia MC 1541 od Microchipu. Výstupné napätie lietalo od 20 do 30 mV. U všetkých desiatich kusov. Neviem, či to bola vadná séria. Jednoznačne tieto IO by som nenazval zdroje referenčného napätia a neodporúčam ich použiť v aplikácii ako referenčné napätie pre 12-bitový ADC.

Upozrnujem ze privest nejake napetie na 12b prevodnik nieje len tak, uz vstupuje aj rusive napetie indukovane do vedeni a podobne, cise budes rad ak hodnota bude pouzitelna na 10bitoch. Zalezi od prevedenia dps. Okrem ineho.

Zdravím!
Súhlasím a Atlanom, že veľmi záleží na prevedení DPS. To je vec skúseností a návrhárskeho “citu”. Samozrejme, že do úvahy prichádzajú aj iné vplyvy, ako je rušenie po napájaní, resp. jeho blokácia, návrh zeme, prípadne aj tienenia. Ale to už je trocha odbočenia od témy, tu sa riešilo, aké referenčné napätie použiť.
Prajem všetkým čitateľom a samozrejme aj adminom šťastné a veselé Vianoce a veľa zdravia a božieho požehnania v Novom roku!