Horkovzdušná stanice PRO’SKIT SS-969B - praktické zkušenosti

Také mě to zaujalo a protože GM to prodává za pár korun,rovnou jsem to na vyzkoušení objednal. Dnes to přišlo - první dojem je velmi dobrý, ovládání příjemné, ve stojánku je magnet a v ručce jazýčkový kontakt, takže po odložení se automaticky vypne ohřev a po vychlazení i turbínka. Nevýhodou je, jak už jsem tušil i z obrázku, že tvar a rozměry výstupní trysky jsou odlišné od běžných “klasických” horkovzdušných ruček, takže není možno použít trysky z nich a v nabídce jsem zatím nenašel víc než tři základní kulaté trysky. Ručka s turbínkou je do ruky přece jen trochu větší, ale dá se s tím žít, určitou kompenzací je absence neohrabané hadice. Po prvním vyzkoušení se mi zdá turbínka oproti běžným membránovým kompresorkům příjemná v tom, že nevytváří takový tlak a zejména při práci s malou tryskou nebude mít takovou tendenci odfoukávat malé součástky, jako jsou 0603, SOT23 apod. Př změně trysky prakticky není nutno měnit nastavení průtoku, protož turbínka vytváří spíše stálý tlak kdežto membránový kompresorek naopak stálý průtok. U klasických stanic jsem to musel řešit odlehčovacím odfukem za kompresorkem, protože i při min. průtoku bývá proud vzduchu u malých trysek příliš silný. Příjemné je, že základní stanice rozměrově zhruba odpovídá běžným stanicím od pájecích per, třeba Weller, a na stole nezabere moc místa. Na běžné SMD pájení/odpájení, smršťovací bužírky apod se to zdá být docela šikovná volba, zejména pro domácí použití, kde místa nebývá nazbyt. Pokud potřebujete odpájet větší pouzdra (PLCC, QFP, větší SO), pak je asi lepší klasika kvůli již zmíněným tryskám.