spínání relé mikroprocesorem

Zdravím … mohl by mi prosím někdo poradit,jak mám navrhnout nějakej zesilovač s tranzistorem, aby mi mikroprocesor ATMega162 spínal log jedničkou kontakty relé? Relé mám tohle gme.cz/rele-s-dc-civkou/rele … 638/#popis

:arrow_right: administrator: přesunuto z "AVR"

preco zosilnovac? staci obycajny tranzistor, pripadne ak to chces mat oddelene tak optoclen, ktory v pripade potreby posilnis druhym tranzistorom nakolko Ic pri beznej PC816/817 je obycajne okolo 50mA. Za seba mozem odporucit tranzistor BS170, s nim som spinanie rele riesil niekolkokrat a vzdy bez problemov

Staci trosku hledat na foru
Zde je cela diskuze
[forum.mcontrollers.com/t/spinani-12v-ttl-logikou/1857/1)

Ja som v ramci testovania skusania, ze co sa stane pripojil 5V rele priamo na vyvod procesora v zopnutom stave malo rele odber 33mA tak som to tak nechal a funguje to dodnes :slight_smile:

Bez ochranné diody k zachycení zpětného rázu?

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

samozrejme ze aj s ochrannou diodou

Používám BC337-40 (NPN/45V/0,5A). Z MCU odpor do báze 1K0 a z báze na zem 10K pro uzavření tranzistoru, když MCU (PIC) není inicializován.
Do kolektoru relé s antiparalelní diodou. Spínání je log. 1.

Díky moc;) a ještě bych se zeptal proč je tam ten rezistor z MCU do báte 1k?

Přepsal sem se, má tam být do báze a ne do báte :confused: … jestli to dobře chápu tak je to tam ke snížení proudu do báze, ale nějak mi nedochází k čemu se snižuje ten proud …

Obcas se mi zda ze tlacitko hledat je tady uplne zbytecne.
Takze znova.
Cele tema, jak se doslo k 1k do baze je tady
forum.mcontrollers.com/viewtopic.php?t=2212&start=15&postdays=0&postorder=asc&highlight=spinani+rele Prostuduj si tranzistory, protoze se pouzivaji na spinani temer cehokoliv. Az budes pouzivat SSR, tak to bude stejne akorat FETy a MOSFETy jsou jinak.

Obcas se mi zda ze tlacitko hledat je tady uplne zbytecne.
Takze znova.
Cele tema, jak se doslo k 1k do baze je tady
forum.mcontrollers.com/viewtopic.php?t=2212&start=15&postdays=0&postorder=asc&highlight=spinani+rele Prostuduj si tranzistory, protoze se pouzivaji na spinani temer cehokoliv. Az budes pouzivat SSR, tak to bude stejne akorat FETy a MOSFETy jsou jinak.

jo díky , projedu to :wink: