Optočlen na 230V

díky. teď mi došlo, že ale nevím, zda to vůbec může fungovat - já vlastně mám k dispozici jen L vodič (fázi), kterou přerušuji relátkem místo vypínače. a když udělátko s optočlenem zařadím sériově se žárovkou, tak to bude celé jinak:( na tom mém obrázku by byla žárovka mezi sériovým rezistorem a svorkou 230V-1.

Buď potřebuješ pověsit optočlen mezi výstup relátka (spínanou fázi L) a nulák (PE), nebo můžeš dát optočlen paralelně k relátku. Bude pak signalizovat opačně. Když bude relé sepnuté, optočlen bude bez napětí a výstup otevřen. Při rozepnutém relé pak optočlen sepne výstup. Má to výhodu v tom, že ti to i ohlásí prasklou žárovku (buse se to tvářit jako když je relé sepnuté přičemž mcu ví, že by být nemělo) pokud nebudou svodové proudy kabelu nad proudem potřebným pro otevření optočlenu.

díky. ještě poslední drobnost - půjde místo PC814 použít ta LTV814´?

připravíms chéma a hodil bych ho sem pak pro kontrolu. díky.

Použít půjde, jen je potřeba správně vybrat odpor na výstupu. Pro proud diodou 2mA můžeš na výstupu počítat jen s proudem 0.4mA (přenos 20-300%).

teď tomu nerozumím, pc814 má taky CTR 20-300 procent:( (viz gme.cz/cz/pc814-cos-p523-049.html)

To ano, onen nutný výpočet samozřejmě není specifický pouze pro ten který optočlen :slight_smile:.

ještě maličkost, jakého typu by měl být ten kondezátor na výstupu - elyt, folie, tantal…? Děkuji.

Na tom nezáleží. Musí pouze snést potřebné napětí a mít požadovanou kapacitu. Nejlevnější a zcela dostačující je elyt.

děkuji

Ahoj, mohu tedy poprosit o kontrolu schematu, zda jsem to vsechno spravne pochopil? Dekuji.

  1. Chyba Ti odpor medzi pinom 4 optoclena a 5V.
  2. nechce sa mi to teraz citat cele od zaciatku a uz si to moc dobre nepamatam, ale ak chces indikovat ci svetlo svieti alebo nie, tak nedavaj snimanie paralelne ku kontatku ale k tej ziarovke. Nema zmysel preklenovat kontakt, lebo ci bude rele zapnute alebo nie, vzdy bude tiect obvodom prud, co je dost zbytocne. Nemas tu poistku aby si musel indikovat jej funkcnost. Tam by to bolo opodstatnene, ale tu nie. Vhodne je, ze ak je rele zapnute, tak aby vtedy bol aj optoclen zopnuty a nie naopak. AK chces indikovat stav rele bez ohladu na to, ci je na L napatie alebo nie, tak potom to fungovat samozrejme nebude.

ad 1) doplním
ad 2) mám jedinou možnost využít L vodič, k žárovce to bohužel nedám a nemám to tam jak dovést. Čili jediná možnost je snímat to v místě vypínače.

ad 2) tak potom musis zpocitat I optoclena tak, ze do vypoctu zahrnies aj odpor tej ziarovky.

Ikdyby měla žárovka pouhých 15W, měla by odpor 3.5k v rozžhaveném stavu. Pochybuji, že by to nějak ovlivnilo funkci optočlenu, který má předřazen 100k rezistor :smiley:.
Jiné by to bylo s úsporkou a ledkou. Né že by nefungovala detekce, ale ty zdroje by mohly otravovat vytrvalým slabým svícením.

Zapojil bych vstup toho optočlenu takto:

Při průchodu proudu bude na diodách(dimenzuj dle příkonu spotřebiče, s 1N5408 je proud do 3A) úbytek 3x0,7V tj. 2,1V.
Budeš to mít i s indikací zda je připojen spotřebič.
Optočlen.GIF

Hmmm.

2,1V * teoreticky 3A = 6,3W, ktore treba niekde odviest.

Pri 100W ziarovke je to cca 0,9W.

Pre ilustraciu, ak je na puzdre TO220 pri vykonova strata 0,5W, este ako tak na nej udrzis prst tak 5-10sekund.

a krucis, ta se samozrejme muze menit.

tak mne ještě napadlo, neexistuje relátko na cívku ovládané 230V AC? To by možná bylo řešení…
pokukuji i po proudovém trafu gme.cz/cz/ac-1010-p610-188.html
nebo po shop.pmec.cz/index.php?page=deta … 20&group=5

Žárovku neřeš, to byla jen provokace abys měl nad čím přemejšlet. Ikdyby tam byla jen 15W žárovka, ovlivní to proud optočlenem maximálně o 3%, při silnějších žárovkách ještě méně.

Relatko s 230V cievkou samozrejme existuje. Prudovy snimac pouzit mozes, ale potom mozes pouzit aj ACS712 do 20A zataze.