Návod na plošné spoje pomocí plotru Aritma 0512

Tohle myslím nejde. Jedině, pokud by existoval nějaký software, který by dokázal převést obrázek do vektorové grafiky.

EDIT: večer odpovím honzovy, teď už vypínám PC, jedu pryč…

Ja jak delam taky fotocestou tak kdyz mam moznost upravit hotovy tistak v Eaglu tak zmensim vsechny vrtaci otvory na 0.4 a po vyleptani nemusim nijak znacit diry jehlou nebo podobne, sam se vrtak chytne a s vyvrtanymi dirami jsem nadmiru spokojen, driv se mi stavalo ze treba u IO mi nektere diry proste ustrelily, ted jsou v pekne rovine.

No neviem, ako je to s tymi dierami, ale jemu to nejako kresli aj dierky…Mozno pouziva iny soft, alebo neviem co, lebo som to moc nestudoval…

Odkazy:

http://www.tatralom.com/pabloX/Elektrotechnika/Kreslenie0517/Kreslenie0517.htm
http://www.tatralom.com/pabloX/Elektrotechnika/Amagraf0517/Amagraf0517.htm

Mozno Vam to pomoze…
EDIT: Sory, tu sa bavite o 512 a tam je 507 a 517…este raz ospravedlnenie…

Teď zkouším programy, co poslal odkazy stanleyv, ale bohužel jsou pro jiný plotr.

No to je zrovna CAM PROCESSOR z eaglu 3.55

Ale našel jsem něco jíného. Pro stahování jsem ho umístil zde.

Když ho rozbalíte, je tam soubor plottr.exe, je to dobrá náhrada za soubor PLOTR.BAT, V nastavení vyberte COM, kde máte připojenej plotr a velikost papíru.COM port nastavuje sám, akorát mi občas problikne kontrolka ERROR, ale zkušební obrazec to vytiskne. A plotr velice nepříjemně hvízdá při kreslení, asi program používá instrukce, které plotru vadí. Ale tiskne, to je důležité. Ale FILL PADS stejně vyplní, takže je to pouze jako náhrada. Není to řešení na plošky. Škoda. A místo generováni PLOTR.HPGL je třeba změnit příponu PLOTR.PRN. Nebo při otevírání souboru změňte PRN na all.

Hrál jsem si s EAGLE 3.55 a ten FILL PADS umí vypnout. Ukázka souboru PLOTR.HPGL s ploškami pro vrták.

Absolutně nechápu přístup výrobce, proč tuto volbu “zrušil” u novějších verzí Eaglu.


plotter.zip (292 KB)

Napadla ma este jedna vec, co ak by sa nainstaloval do WIN ovladac pre ploter HPGL (vo svojom WIN som nasiel len Hewlett Packard HP-GL/2 Plotter), ci by sa potom nedalo tlacit obrazok na plotry…

EDIT: Ale to ste us asi skusali a nejde to…

EDIT2: Pozeram na ten CAMM, a je tam polozka FILL PADS, ale pri HPGL nie je mozne ju zmenit (povodne je zaskrtnuta)…Ak je toto moznost v tej 3.55, ktora urobi diery na vrtanie, tak nechapem , preco to dali neaktivne, ale mne sa to podarilo zrusit…to zaskrtnutie…

Zkoušel jsem různé ovladače plotru, které taky využívají HPGL, ale bez úspěchu. A výrobce Aritmy v době, kdy ji vyráběl, asi němel pro jaké PC ovladače psát. :blush: Aritma 0512 je z roku, pokud se nepletu, 1990.

Co jsem zkoušel, tak ovladače, např. pro DXY1200 od HP jsou funkční, ale nepoužitelné, protože, a to je můj názor, Aritma využívá jen část těchto příkazů, a ovladače využívají všechny dostupné příkazy a nastavení. Zkoušel jsem přes ovladače nakreslit obrázek, ale plotr se mohl zbláznit. Led ERROR se mohla ublikat, neustále to přepínalo A3 na A4 samo, ale nenakreslilo to nic. Zkoušel jsem tisk přímo z Eaglu, ale taky bez úspěchu, nakreslilo to něco, ale plošnák to určitě nebyl. Ona asi Aritma jiné využití asi nikdy neměla, než plošné spoje přes Eagle, nebo jsem aspoň o jiném využití neslyšel. Zatím jediná komunikace mě známá a celkem funkční, je HPGL Z Eaglu.
Pokud by se našel nějaký programátor, který by ovladače napsal přímo pro Aritmu, tak to by možná řešení bylo. Nebo “nějak” upravit Eagle, ale tomu moc nevěřím a ani nemám zdaní, jak na to.

Myslel jsem, že ti to nekreslí samostatné plošky. Pochopil jsem to úplně špatně.

Chceš říci, že např. otvory, které mají normálně průměr třeba 0,8 mm, zmenšíš v EAGLu na 0,4 mm a pak je vrtáš vrtákem 0,8 mm?

Ano, presne tak.

Co to je za blbost? Jak můžeš vyvrtat PADS , který má 0.4 mm vrtákem 0.8 mm?
Nebo máš na mysli PADS průměr např. 1.2 mm, díra 0.8 a ty ji zmenšíš na 0.4?

Nekde doslo k otoceni, rikam ze si predelavam diry na 0.4 pro snazsi chyceni vrtacku ktery ma 0.8 a vice. S ostruvky si taky pohraju a zvetsim je, preci jen po odvrtani by tam moc medi okolo nezustalo.

Špatně jsem pochopil M4r1hu4n3

Jen tak náhodou, neexistuje nějakej program, kterej mi převede SCH a BRD do Eaglu 3.55

Zkoušel jsem totiž vyrobit na Aritmě plošňák v 3.55 s vypnutou volbou FILL PADS a ono to funguje!! Namalovalo mi to i s dírkama na vták!! 1 díra za 2 vteřiny, to je můj rekord ve vrtání za tu dobu, co mám Aritmu :smiley:

Podle mě je to zbytečné. Když mám v EAGLE otvor průměr 0,8 mm, tak jej vrtám vrtákem 0,8. Když má 0,9 mm, tak jej vyvrtám vrtákem 0,9, apod. Nestává se mi, že by vrták ujel. Když jsem porovnával svůj plošný spoj s plošným spojem, který jsem si nechával vyrábět (byl vrtaný CNCčkem), tak vypadali stejně (až na to, že vyráběný měl masku). Vrtám deset let starou mikrovrtačkou (podobná těm, které jsou dnes k dostání v GM).

Při tomto způsobu bych měl obavu, že když vrták musí odvrtat i měď, tak utrhne celou plošku.

Stačilo by převést BRD, převod celého projektu by pravděpodobně znamenal i převod knihoven. Řekl bych, že nic takové neexistuje…

Nedá se nějak editovat ten HPGL soubor?

Mimochodem: dobrá změna avataru :slight_smile:

Mne sa to podarilo vypnut aj v 4.16r2…len to nemam ako vyskusat…

Kdes jí tehdy sehnal? Brácha jí asi před deseti lety sháněl kvůli modelářství a dlouho se mu nedařilo jí sehnat.

Dovezl jsem si jí z Conrad Electronic (z Německa). Stála opravdu hodně, ale vyplatila se. Jelikož se značně zahřívá (po 20 minutách se jí nedá udržet v ruce) a vydává neuvěřitelný hluk (větší rámus než moje taktéž 10 let stará Narex 500W vrtačka) tak jí budu muset v brzké době vyměnit.
Je nerozebíratelná, takže jí nelze namazat.

počkej až sundám masku :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Ono vypnout to jde, když tam místo hpgl dáš něco jíneho, u čeho bude položka FILL PADS přístupná, ale jak se vrátíš na HPGL, tak sice zůstane prázdná, ale nepřístupná. Jestli myslíš něco jiného, napiš.

Tady máš HPGL soubor, jen kousek

e.I;;17:e.N;19:IN; IP 0,0,100,100; SC 0,100,0,100;
VS 2;
SP 1;
PA 43,36;
PD;
PA 43,3947;
PA 4704,3947;
PA 4704,36;
PA 43,36;
PU;
PA 4171,94;
PD;
PA 4144,67;
PA 95,67;
PA 68,94;
PA 68,130;
PA 95,157;
PA 4144,157;
PA 4171,130;
PA 4171,94;
PA 4161,98;
PA 4140,77;
PA 99,77;
PA 78,98;
PA 78,126;
PA 99,147;
PA 4140,147;
PA 4161,126;
PA 4161,98;
PA 4151,102;
PA 4136,87;
PA 103,87;
PA 88,102;
PA 88,122;
PA 103,137;
PA 4136,137;
PA 4151,122;
PA 4151,102;
PA 4141,106;
PA 4132,97;
PA 107,97;
PA 98,106;
PA 98,118;
PA 107,127;
PA 4132,127;
PA 4141,118;
PA 4141,106;
PA 4131,110;
PA 4128,107;
PA 111,107;
PA 108,110;
PA 108,114;
PA 111,117;
PA 4128,117;

Až tam najdeš plošku, dej mi, prosím vědet.
A program na úpravu HPGL neznám!!

Nie , nepoznam nic ine…mal som na mysli presne to, a vtedy to neberie, ako ze je to vypnute?.. Asi nie, ak si to us skusal…

Je mi líto, ale HPGL jazyk opravdu neumím :smiley:.

Co na tom nevies, sak to je lahke :

PU - pero hore, PD - pero dole, PA - (asi pohyb)…len z tych cisel vyjst :laughing:

Jsem si to myslel :smiley:

To ja vím, co znamenají jednotlivé příkazy, ale které mám smazat, abych v PADu měl plošku pro vrták? A mazat jednu po druhé je nesmysl, víš, kolik těch plošek by jsi musel umazat, a to nemluvě o tom, že má každá jinou hodnotu.