Návod na plošné spoje pomocí plotru Aritma 0512

Díky za zapojení, po propojení všech drátu mi to jede.
Ale na stal problém, motorek který zajišťuje přiražení pera na vozík se v pulce cesty zastaví a nejede.
Díval jsem se jestli něni neco v nepořádku v mechanice, ale vše je jak má, takže nevím jestli může být motorek v háji nebo jsem měl něco blbě nastaveno.
Zatím jsem používal hodnoty nastavení na comu jak jsou popsány tady na fóru.

Tenhle problém jsem měl taky. Namazat, promazat, protočit “šneka” rukou, jestli někde nedrhne. Pokud to nepomůže, vyhodit s *.HPGL souboru příkaz SP X a dát mu “pisátko” ručně do držáku. :blush:

Celé je to promazané, jak jsem se tak na to koukal tak jsem zjistil že když to chcě předat pero na vozík tak se zastaví tak v půly cestě na předáni a začně se motorek točit na druhou stranu aby dal zase držák na pera na svoje místo, ale motorek je jakoby velmi slabý a závitová tyč se v tom plastu na kterém je nasazná jen protočí a nic, zaseknese celý stroj.
Plus, často se mi ted stává že když aritmu zapojím do sítě a přepnu spínač tak jen uslyším lupnutí a aritma se nezapne.

S tímhle ti neporadím.

To pisátko mu můžeš dát na přímo. Nebo zkus motor odpojit od desky a připoj na něj 12V. Jestli zasune pisátko do držáku. Opačnou polaritou pisátko zase veme. A ještě tam je tuším koncák, zkus ten najít. Jestli nespíná moc brzy.

Jasně vyzkouším, už jsem vymazal i SP X ze souboru *.HPGL ale ted se mi vubec nechce aritma rozjet.
Jakmile přepnu spínač nice se nestane, buď stihnu vidět jiskru ve spínači nebo v zásuvce.
Už jsem se díval na desku a vše je v pořádku, tak jestli už někdy někdo měl tento problém a vyřešil ho prosím o radu.
pro Honza3: Díky

Jednu z prava, druhou bombu z leva a když nic, tak třetí z vrchu. Taky to někdy pomůže :smiley::D:D

Tak už vím včem to je, je to blbá cívka co je namotaná vedle spínače (ta malá)
Takže musím vyměnit.
Nevíte kde se dá sehnat?

Ahoj, doufam ze to vlakono jeste obcas ozije… Koupil jsem si s kamosem Aritmu 0512 a ne a ne ji rozchodit. Nikdy predtim nebyla pouzita, zapinali jsme ji poprve. Neexistovalo vice HW verzi? Podle tohoto zapojeni na str.1 nam to nefunguje, plotr se ani nehne a error LED se nerozsviti. Proste nic. maximum co jsme z neho dostali byla testovaci stranka (ovsem ne jako v navodu P1 a P2 zaroven, ale ENT… Je to normalni?

Diky,

Honza

P.S.: Sorry, registraci dotahnu :smiley:

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli je tato technologie výroby plošných spojů tak dobrá nebo už je překonaná a jsou lepší. Uvažuji o koupi aritmy. Díky

Ahoj.
Docela jsem se nad tim zamyslel a prisel jsem na to, ze Aritmu radeji nekupovat. Zde vysvetlim me duvody ale klidne nekdo jiny muze uvest protiduvody proc ano.
Nejdrive nevyhody Aritmy

  1. Dnes uz se Aritma blbe shani, vcetne nahradnich dilu, pokud se tedy neco pokazi, je obtizne nalezt nahradu, stene jako je obtizne koupit Aritmu ve slusnem stavu za slusny peniz. Co takhle koukam, tak nekteri se opravdu te ceny neboji.
  2. Kvalita je zavisla na kvalitnim ocisteni cuprexitu a na kvalitnim peru. Vzhledem k tomu ze ma vyroba je tak 1 DPS do mesice, obavam se, ze by mi fix neustale zasychal. Muzu se ovsem mylit, nekteri lide davaji fix do lednice a vydrzi jim tak dlouho.
  3. Asi by mi nevyhovoval ten kraval a to tukani pera.
  4. Vytvoreni slozitejsiho DPS muze trvat ruzne dlouhou dobu od 5 minut do 1 hodiny.
  5. Nekteri lide maji problem rozchodit komunikaci s pocitacem.
    Vyhody:
  6. Urcite by se mi libilo koukat se na to jak to maluje :slight_smile:
  7. Neni potreba osvicovat vyvolavat apt.
  8. Jednoducha reprodukovatelnost vysledku

Ja osobne jsem se vydal fotocestou a zacnu opet nevyhodami

  1. Kvalita predlohy je zavisla na kvalite tiskarny. S nekterymi tiskarnami nelze udelat kvalitni predlohu.
  2. Je potreba miti zdroj UV zareni - skodlive pro oci
  3. Misto jedne lazne s FeCl3 je potreba mit jeste druhou pro NaOH.
  4. Mit temnou komoru
  5. Nutnost pouzivat fotocuprexit, nebo si jej delat sam (docela slozak narocny na bezprasne prostredi)

Vyhody

  1. Rychle vytvoreni DPS i velmi sloziteho motivu
  2. Dle meho vetsi presnost a moznost delat s tencimi caramy a mensimy soucastkami.
  3. Nezavislost na cetnosti pouzivani

Tak se zamysli a vyber si.

Ok tak plotr asi opustím a zůstanu u ručního kreslení. Plošňáky dělám jen občasně, ale už mě nebavilo to překreslovat ručně. Tak proto jsem hledal jinou možnost a uvažoval o plotteru. A právě fotocesta se mi zdá náročná (tím náročná myslím nutnost mít fotocitlivé plošňáky popřípadě na obyč nanášet fotocitlivé vrstvy…) a zdouhavá (tím náročná myslím na hodně bodů postupu, tj. osvit, vyvolání, vyleptání) :frowning: Ale asi mi jiná možnost nezbyde než přejít na fotocestu. Díky za radu a info

Zdravím,
němá někdo prosím oskenovaný manuál na plotr Aritma 0516. Potřeboval bych ho rozchodit. Děkuji.

Zdravim vespolek. Zije to tu jeste? Je to tak tri tydny, co jsem nasel pod tunou prachu Aritmu 512. Bez prislusenstvi. Umim ji ovladat, umim nacist *.brd z Eagle a pracuju na generovani HPGL Aritme na miru. Muj problem je, ze nemam cim psat (0.2 az 0.3 mm). Poradi nekdo sve zkusenosti?

Ad Aritma 0516: Fotky (streva) by nebyly? Respektive, nefunguje elektronika, nebo jde o komunikaci po kabelu? :slight_smile:

Pokud by měl někdo zájem se zbacvt plotru Minugraf, Colorgraf, XY41xx, nebo jiného nechť mi dá vědět na kosta@mcu.cz

Dobrý den,

sehnal jsem plotter Aritma 0512 právě pro kreslení plošných spojů, ale s ním problém. Plotter nechce tisknout velké HPGL soubory. Když dám vytisknout jednoduchou pěticípou hvězdu, tak plotter vykreslí bez problémů. Pokud ale edituji daný soubor PLT s hvězdou a zkopíruji instrukce jazyka HPGL zhruba 5x, tak aby plotter nakreslil tu samou hvězdu 5x, tak se při třetím kreslení zasekne a nakreslí nesmyslnou čáru a konec. Prostě malé soubory jsou bez problémů, velké ne.
U velkých souborů se provede jen pár prvních instrukcí, pak se sekne, nebo kreslí nesmysly.

Jinak veškeré funkce Aritmy se zdají být funkční a dokonce i vlastní self-test (vykreslení zkušební stránky z paměti Aritmy) proběhne bez problémů. Kabel mezi Aritmou a PC mám zapojenáý dobře. Tisknu přes příkazovou řádku z Windows XP. Com port je nastavený 9600, 7 bitů, sudá parita, 1 stop bit, Xon/Xoff. Zkoušel jsem i různá nastavení Com portu, ale vliv na tisk velkých souborů to nemá.

Tímto Vás prosím o radu, jestli nevíte, kde by mohl být problém.

Mockrát děkuji za pomoc.

S pozdravem,

Stanislav Kučera

Je největší pravděpodobnost že HPGL má instrukci, která Aritmu “zblbne”. S tímto jsem se setkal taky u “cracknutého” Eaglu.
Už sem dlouho nic nekreslil, ale co si matně pamatuju, byl tam skok na souřadnice, které Aritma nemá, nebo instrukce, kterou neumí.

Zkus přiložený soubor. Je poslední co jsem dělal. Sice jsou v něm chyby, ale na pokus to stačí.
HodinyBIG.hpgl (207 KB)

Špatnýma instrukcema nebo souřadnicema to není. Jak jsem psal, mám jeden HPGL na kreslení jednoduchého obrysu pěticípé hvězdy. Jednu mi to vytiskne bez problémů, ale pokud kód zkopíruji, tak aby to tisklo těch hvězd více několikrát za sebou, tak se zhruba při třetím kreslení hvězdy sekne a nakreslí nesmyslnou čáru a zastaví se, přitom se rozbliká LEDka Error a střídavě zablikají LED A3 a A4. Vypadá to na komunikaci COM portu, zkusím asi tisk přímo z DOSu.

Zkoušel jsem soubor “hodinyBIG.hpgl” a stále to samé, po pár sekundách kreslení to začne blbnout.

Zkusil jsem tisk přes program “Plotter”, který je ke stažení z první stránky tohoto tématu a to FUNGUJE! Kde by mohl být problém, že mi to netiskne přes příkazovou řádku?

COM port musím mít nastavený takto:

Rychlost 9600,
Datové bity 8,
Parita žádná,
Počet stop-bitů 1
Řízení toku Hardware

Dokonce ve WINXP fungují ovladače pro Roland DXY1200 bez problémů.