Proč jsou hodnoty PC BIOS udržovány baterií? Zastaralá paměť

PC snury maju dost bezne prehodeny N a L vodic oproti nasim zvyklostiam. Skoro 80/20% v prospech prehodenych vodicov v kabli. To znamena, ze snura ocakava z lavej zastrckovej dierky N a z pravej L. V napatovej sustave TNS je to uplne vsetko v poriadku a v sulade s normou. V TNS je PE vedeny celu cestu v stene samostatne. Problem moze byt pri starych rozvodoch TNC, kde je N vodic odvodeny od PE az priamo v zastrcke. Pri prehodeni N a L v kabli a pri starsom lacnom PC zdroji ktory nemusi byt nevyhnutne SELV to obcas i s dotykom skrine trochu “postekli” :slight_smile: v takom pripade najlepsie vymente snuru od PC (moze byt problem najst tu spravnu, odporucam pre istotu premerat), alebo N a L prehodte inym - upozornujem - KVALIFIKOVANYM sposobom. Inak k tym zdrojom SELV, uz som si raz odpalil programator, lebo som zariadenie napajal zo zdroja ktory nebol SELV a flexosnuru som mal zapojenu v zastrcke “nejako”. Pri dotyku zariadeni ovladanych z PC to trochu iskrilo. V takom pripade staci prehodit flexosnuru, ale najlepsie je pri praci “na stole” pouzivat zdroje SELV, to znamena s dosledne oddelenymi polmi vystupneho napatia do vstupneho, napriklad cez klasicky trafak. Pozor, klasicky trafak este nemusi byt sam o sebe zarukou zdroja SELV. Najlepsie je pozriet do papierov od zdroja.