Velmi přesné (setiny voltu) sledování napětí s ATMega8

linearity AD v ATmega by som sa absolutne nebal. Velmi dobre spraveny prevodnik. Na tvrdenie vyrobcu o 0.5LSB INL sa da spolahnut. Takze 10V mas s rozlisenim 10mV. Co sa teplotnej stability tyka, pre rozsah -15 + 60ma interna referencia “presnost” zodpovedajucu 8b AD. Pouzi nejaku lepsiu externu referenciu s 10-20ppm/°C, alebo kalibraciu nameranej AD hodnoty na teplotu okolia. Co sa referencie tyka, je to vseobecna vec i pre pouzitie externeho AD prevodnika. Kukni vzdy do datasheetu a zistis, ze velka cast AD nema internu referenciu. Cena externej referencie splnujucej povolenu zmenu hodnoty povedzme o +/-0.25LSB v danom teplotnom rozsahu (-10 + 50°C) napriklad pre 16 bitovy AD je pomaly taka, ze sa Ti skor oplati termostatovanie AD casti. Ak vsak chces pouzivat meranie pri izbovej teplote (22 +/-5°C), stabilitou Ti bude v pohode sluzit aj ta interna v ATmega.

Na co si vsak daj pozor, aby si mal spravne navrhnute cesticky na plosaku s AD vstupmi a hlavne zeme, aby si nemal spolocne useky s napajanim. Zmenou odoberaneho prudu by si si vytvaral fantomove “vstupne” napatie na AD. To sa tyka uplne vsetkych AD prevodnikov.

Druha vec je dobre nastavenie hodin AD v MCU. Dobre pisem preto, ze ak potrebujes mat jeden prevod napr. 1x za 2ms, nastav si deliaci pomer na co najpomalsi prevod. Potom ani nebudes musiet procesor uspavat pocas AD prevodu (kto je na spanok MCU zvedavy. MCU ma makat a nie spat :slight_smile: ) a vysledok budes mat stabilny.