Návod na plošné spoje pomocí plotru Aritma 0512

Rozhodne si nepletu pojmy, nevidim nic zleho na tom, nazehlit toner na fotocitlivou vrstvu, udelat druhou sablonu, kterou se to prekryje a osvitit to.
Samozrejme jsem zkousel zpusob i s normalnim cuprexem.
Nicmene ani to nefunguje
Pokud se jedna o toluen je jeho prodej omezen na osoby s zivnostakem a v bezne drogerii alespon u nas nelze koupit a shanet ho nejak pokoutne se mi nechce.
Nicmene to neresi problem, ze neni k dispozici levny plotr pro DPS.
EDIT: Zkusil jsem protrepat toner v cartidge a kvalita se zlepsila o 100%, takze tuto metodu jeste nezahazuji

To slyším poprvé aby někdo nažehloval toner na fotocitlivou vrstvu, ale budiž.
Když už tedy máš desky s fotocitlivou vrstvou, použij standardní postup, tisk předlohy na pauzák nebo fólii a následné osvícení.
Já třeba používám inkoust na pauzák a výsledek je uspokojivý.
Bezproblému dělám spoje šíře 16mil (0.4mm), slabší už by to asi nedalo.

neposkodi to teplovodivy lak ked to chces prezehlit nanho ? ono totiz prekrocenim tepoty klesa citlivost na svetlo…

Nezkoušel jste někdo předělat starou laserovou tiskárnu aby se dalo tisknout přímo na DPS?

To nikdy nemuze fungovat, protoze DPS je priliz siroka a posun ji nedokaze posunout, si myslim ja…

skor by som mal obavu ci sa to prilepi na DPS…a vojst by to tam malo…to sa tyka upravy ktoru by trebalo urobit… i ked vecsina ma blbo rieseny posun papiera… tj okolo valca…

ale njake hybrid je tu …ink/toner :smiley: ked vidim kolko sa trappi tak fotocesta je krasa :smiley: translate.google.sk/translate?hl … rinting-2/

Aritma 0512 , 0516.doc (26 KB)

Zdravím všechny,
jsem vlastníkem aritmy 516 která má jako konektor cannon 25.
Na internetu jsem našel obrázek jak připojit kabel, ale když jsem na aritmu koukl blíže tak piny na mé aritmě nesouhlasily s tou na internetu.
Poté jsem zde mezi vašemi příspěvky našel popis jak to mám zapojit tak jsem tak učinil ale nic se nestalo, když jsem přes Plotr.bat spustil tisk tak se aritma ani nepohla, ale com1 mám nastavený správně i soubor HPGL je v pořádku.
Nevítě čím by to tedy mohlo být?
Děkuji

Tohle nejde?

Aritma <-> PC9 7 GND <-> 5 GND 2 TXD <-> 2 RXD 3 RXD <-> 3 TXD 4 RTS <-> 8+7 CTS 20 DTR <-> 6 DSR

Díky za zapojení, po propojení všech drátu mi to jede.
Ale na stal problém, motorek který zajišťuje přiražení pera na vozík se v pulce cesty zastaví a nejede.
Díval jsem se jestli něni neco v nepořádku v mechanice, ale vše je jak má, takže nevím jestli může být motorek v háji nebo jsem měl něco blbě nastaveno.
Zatím jsem používal hodnoty nastavení na comu jak jsou popsány tady na fóru.

Tenhle problém jsem měl taky. Namazat, promazat, protočit “šneka” rukou, jestli někde nedrhne. Pokud to nepomůže, vyhodit s *.HPGL souboru příkaz SP X a dát mu “pisátko” ručně do držáku. :blush:

Celé je to promazané, jak jsem se tak na to koukal tak jsem zjistil že když to chcě předat pero na vozík tak se zastaví tak v půly cestě na předáni a začně se motorek točit na druhou stranu aby dal zase držák na pera na svoje místo, ale motorek je jakoby velmi slabý a závitová tyč se v tom plastu na kterém je nasazná jen protočí a nic, zaseknese celý stroj.
Plus, často se mi ted stává že když aritmu zapojím do sítě a přepnu spínač tak jen uslyším lupnutí a aritma se nezapne.

S tímhle ti neporadím.

To pisátko mu můžeš dát na přímo. Nebo zkus motor odpojit od desky a připoj na něj 12V. Jestli zasune pisátko do držáku. Opačnou polaritou pisátko zase veme. A ještě tam je tuším koncák, zkus ten najít. Jestli nespíná moc brzy.

Jasně vyzkouším, už jsem vymazal i SP X ze souboru *.HPGL ale ted se mi vubec nechce aritma rozjet.
Jakmile přepnu spínač nice se nestane, buď stihnu vidět jiskru ve spínači nebo v zásuvce.
Už jsem se díval na desku a vše je v pořádku, tak jestli už někdy někdo měl tento problém a vyřešil ho prosím o radu.
pro Honza3: Díky

Jednu z prava, druhou bombu z leva a když nic, tak třetí z vrchu. Taky to někdy pomůže :smiley::D:D

Tak už vím včem to je, je to blbá cívka co je namotaná vedle spínače (ta malá)
Takže musím vyměnit.
Nevíte kde se dá sehnat?

Ahoj, doufam ze to vlakono jeste obcas ozije… Koupil jsem si s kamosem Aritmu 0512 a ne a ne ji rozchodit. Nikdy predtim nebyla pouzita, zapinali jsme ji poprve. Neexistovalo vice HW verzi? Podle tohoto zapojeni na str.1 nam to nefunguje, plotr se ani nehne a error LED se nerozsviti. Proste nic. maximum co jsme z neho dostali byla testovaci stranka (ovsem ne jako v navodu P1 a P2 zaroven, ale ENT… Je to normalni?

Diky,

Honza

P.S.: Sorry, registraci dotahnu :smiley:

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli je tato technologie výroby plošných spojů tak dobrá nebo už je překonaná a jsou lepší. Uvažuji o koupi aritmy. Díky

Ahoj.
Docela jsem se nad tim zamyslel a prisel jsem na to, ze Aritmu radeji nekupovat. Zde vysvetlim me duvody ale klidne nekdo jiny muze uvest protiduvody proc ano.
Nejdrive nevyhody Aritmy

  1. Dnes uz se Aritma blbe shani, vcetne nahradnich dilu, pokud se tedy neco pokazi, je obtizne nalezt nahradu, stene jako je obtizne koupit Aritmu ve slusnem stavu za slusny peniz. Co takhle koukam, tak nekteri se opravdu te ceny neboji.
  2. Kvalita je zavisla na kvalitnim ocisteni cuprexitu a na kvalitnim peru. Vzhledem k tomu ze ma vyroba je tak 1 DPS do mesice, obavam se, ze by mi fix neustale zasychal. Muzu se ovsem mylit, nekteri lide davaji fix do lednice a vydrzi jim tak dlouho.
  3. Asi by mi nevyhovoval ten kraval a to tukani pera.
  4. Vytvoreni slozitejsiho DPS muze trvat ruzne dlouhou dobu od 5 minut do 1 hodiny.
  5. Nekteri lide maji problem rozchodit komunikaci s pocitacem.
    Vyhody:
  6. Urcite by se mi libilo koukat se na to jak to maluje :slight_smile:
  7. Neni potreba osvicovat vyvolavat apt.
  8. Jednoducha reprodukovatelnost vysledku

Ja osobne jsem se vydal fotocestou a zacnu opet nevyhodami

  1. Kvalita predlohy je zavisla na kvalite tiskarny. S nekterymi tiskarnami nelze udelat kvalitni predlohu.
  2. Je potreba miti zdroj UV zareni - skodlive pro oci
  3. Misto jedne lazne s FeCl3 je potreba mit jeste druhou pro NaOH.
  4. Mit temnou komoru
  5. Nutnost pouzivat fotocuprexit, nebo si jej delat sam (docela slozak narocny na bezprasne prostredi)

Vyhody

  1. Rychle vytvoreni DPS i velmi sloziteho motivu
  2. Dle meho vetsi presnost a moznost delat s tencimi caramy a mensimy soucastkami.
  3. Nezavislost na cetnosti pouzivani

Tak se zamysli a vyber si.

Ok tak plotr asi opustím a zůstanu u ručního kreslení. Plošňáky dělám jen občasně, ale už mě nebavilo to překreslovat ručně. Tak proto jsem hledal jinou možnost a uvažoval o plotteru. A právě fotocesta se mi zdá náročná (tím náročná myslím nutnost mít fotocitlivé plošňáky popřípadě na obyč nanášet fotocitlivé vrstvy…) a zdouhavá (tím náročná myslím na hodně bodů postupu, tj. osvit, vyvolání, vyleptání) :frowning: Ale asi mi jiná možnost nezbyde než přejít na fotocestu. Díky za radu a info