Očišťování, obrušování a zbavování špon u vrtů do plechu

Ahoj,
jak tak zde vidím, tak se zde docela často diskutuje i o nářadí na mikroelektroniku. Pokud to není problém, tak bych zde rád otevřel téma o očišťování a dobrušování vývrtů.

Vrtal jsem teď velké množství menších děr (3 až 6 mm) do nepříliš tlustého ocelového plechu přístrojové skříně a jak to tak většinou dopadne, tak na místě výstupu vrtáku (trochu i na vstupu) zbyly nepěkné špony. Kdyby se jednalo o jinou věc, než přístrojovou skříň, nebo i o jiný materiál (plast, dřevo), tak vyvrtanou díru z obou stran očistím od špon pomocí vrtáku s mnohem větším průměrem chyceným do vrtačky nebo jen tak rukou. V tomto případě ale nemohu ručně vrtákem očistit díru, protože špony jsou docela tuhé a zevnitř skříně nemohu použít vrtačku, protože se do skříně nevejde.

Přemýšlím tedy nad způsobem a napadlo mě použít kuželové / ogivální brusné tělísko, které dám do malé mikrovrtačky na 12V nebo do mojí oblíbené mikrofrézky DREMEL, která se už do přístrojové skříně vlezou. Máte s tím prosím někdo zkušenosti?

Přemýšlím nad nákupem některého z těchto brusných trnů (jejich obrázky jsou v příloze):

DREMEL
dremeleurope.com/dremelocs-c … rod_id=141
dremeleurope.com/dremelocs-c … rod_id=140

GM Electronic, spol. s r.o.
gme.cz/cz/n-9pt-9004a-p732-982.html
gme.cz/cz/n-9pt-9004b-p732-984.html

GES-ELECTRONICS, a.s.
ges.cz/-bkk-1603-ges07400135.html
ges.cz/-bkk-1601-ges07400133.html
ges.cz/-bkk-1610-ges07400140.html

Děkuji, Marek Jankus
dremel-953.jpg
dremel-952.jpg
brusne-gme-1.jpg
brusne-gme-2.jpg
brusne-ges-1.jpg
brusne-ges-2.jpg
brusne-ges-3.jpg

Když tak vidím ty brusné nástroje, vzpomínám si že i mě tato operace jednou napadla.
Vzal jsem brusný kužel, nasadil do ručního vřetena s 24 tisíci otáčkami, zapnul a strčil do vyvrtané dírky.
Ozval se divný zvuk a pak už jsem jen koukal na prázdnou stopku.
Brusný materiál jsem nenašel. Od té doby používám na dírky do plechu lochovačku nebo frézku, po nich zůstane otvor čistý a rovný.
Ber to jen jako info.

Ahoj Petře, děkuji za rychlou reakci.
Lochovačku kupovat nebudu - teda pokud lochovačkou myslíš velký lis a ne nějaký malý nástroj do mikrovrtačky. Frézkami jsi myslel něco jako toto (obrázky v příloze):
dremeleurope.com/dremelocs-c … rod_id=112
dremeleurope.com/dremelocs-c … prod_id=98
dremeleurope.com/dremelocs-c … rod_id=128

Marek Jankus
dremel-7105.jpg
dremel-144.jpg
dremel-9934.jpg

Ne ne, vypadá to jako frézka na bodové sváry. Korunka se dá vyšroubovat a nahradit jinou velikostí.
Frézka.jpg

das link na to kde to kupit ?

Nemám link, přivezli mě to z bývalé NSR.