Překlad anglické literatury Microchip

Toto je překlad části předmluvy “PIC microcontroller: An introduction to software and hardware interfacing”. (Díky Billy Bob Beanovi)

V posledních pár letech se stále více a více univerzit a vysokých škol začalo zajímat a vyučovat mikroprocesory PIC® od Microchipu. Microchip navrhuje a vyrábí několik rodin 8-bitových mikrokontrolérů. Mezi nimi jsou PIC16 a PIC18 dvě nejdůležitější rodiny. Rodina PIC18 byla posledním vývojovým stupněm a má několik výhod oproti mikrokontrolérům rodiny PIC16:

  1. Rodina PIC18 podporuje mnohem větší programovou paměť. PIC18 podporuje 2 MB paměťového prostoru pro program, zatímco PIC16 podporují pouze 8 kB programové paměti.
  2. PIC18 podporují externí programovou paměť. PIC16 tuto nepodporují.
  3. PIC18 má mnohem větší integrovanou datovou paměť pro podporu aplikací.
  4. PIC18 poskytuje přístup k minimalizaci režie přepínání bank datové paměti.
  5. PIC18 poskytuje více instrukcí, které někdy dělá programování v assembleru trochu jednodušší.
  6. PIC18 podporuje více periferních funkcí než PIC16.
  7. Prvky rodiny PIC18 mohou běžet na vyšších hodinových rychlostech a dosáhnout lepšího výkonu.
    Rodina PIC18 poskytuje širokou škálu počtu pinů od několika jako 18 pinů až do 80 pinů v době psaní tohoto článku (publikace vydána v roce 2005 - poznámka překladatele). Kromě běžných paralelních V/V portů, PIC18 poskytují široké spektrum periferních funkcí pro uspokojení potřeb různých aplikací:
    1. Vícenásobná sériová rozhraní. PIC18 rodina podporuje průmyslový standard sériových rozhraní, včetně USART, SPI, I2C a CAN sběrnice. SPI a I2C umožňují PIC18 mikrokontroléru spolupracovat s mnoha periferními zařízeními se sériovým rozhraním, jako jsou LED a LCD řadiče, A/D a D/A převodníky, hodiny reálného času, SRAM, EEPROM a PLL závěsy. Sběrnice CAN má široké využití v automobilovém průmyslu a průmyslové automatizaci a řízení.
    2. Sofistikovaný časovací systém. PIC18 MCU může poskytnout zachytávání vstupů, porovnání výstupu, pulsní šířkovou modulaci (PWM), přerušení v reálném času a funkce watchdog. Někteří členové rodiny PIC18 mají PWM moduly s rozšířenou podporou aplikací s motory.
    3. A/D převodník. PIC18 poskytují A/D převodník s desetibitovým rozlišením.
    4. Schopnost programování uvnitř systému. Většina členů PIC18 poskytují on-chip flash paměť programu a umožňují aktualizaci softwaru v systému.
    5. Schopnost ladění uvnitř obvodu. PIC18 mají vestavěn režim ladění na pozadí (ICD) a poskytují ICD rozhraní, které umožňují implementovat levný obvodový ladicí program.
      Tyto funkce se zdají být nejvíce požadované koncovým uživatelem. S těmito vlastnostmi, je MCU PIC18 velmi vhodný pro ty, kteří se chtějí dozvědět o rozhraních a programování moderních mikrokontrolérů.

Můj osobní názor směrem ke kolegovi PICC. Vývoj HW i SW jde velmi dopředu. Nevím, zda pamatuješ 8088 a 8086, já na nich začínal a kde jsme dnes? U jednočipů je to obdobné. Až si budeš chtít hrát s obrazem a zvukem, nebude Ti výpočetní výkon PIC16 stačit. V Dublinu jsme nedávno dělali aplikaci v optice na řadě PIC32MX a bylo to tak tak. Programování PIC18 je díky širšímu souboru instrukcí jednodušší. Ceny švábů jsou srovnatelné s PIC16 (i lepší), výkon větší, proč tedy nevybírat z této řady? Věřím, že blikání ledkou na jednom pinu amatérovi nevystačí na dlouho, přestože takto jistě většina lidí začíná. Máš pravdu, že PIC18 jsou malinko hůře dostupné, ale pokud nikdo nebude tlačit na dodavatele, tak nikdy nebude fungovat zásobování dobře, protože kvůli jednomu švábu nikdo letadlo na Taiwan nepošle a držet skladem zásoby, které nikdo nechce, je také nevýhodné (omlouvám se za nadsázku). Určitě ale doporučuji PIC18 už jen proto, že přeskok na PIC24 a PIC32 je jednodušší.
Jinak pro informaci, překlad assembleru by příští týden mohl být hotový, pokud mě zaměstnavatel opět nepovolá do IR. Kdo bude mít zájem, ozvěte se na SZ. Nerad bych zneužíval tento prostor daný adminem.